Nalezeno 104 dotazů

umístění plánované stavby RD

Dobrý den, prosím Vás o odpověď na následující dotaz: vlastním pozemek o šíři 13,5 m, na jehož hranici stojí sousedův dům a pozemek z druhé strany je nezastavěná plocha v majetku Pozemkového fondu ČR. Chtěl jsem se zeptat, jaké odstupy bych měl zachovat od těchto pozemků při stavbě RD? Zda je možné postavit také na hranici nezastavěného pozemku, tak jak to před lety učinil soused, nebo je třeba získat souhlas majitele? A jak daleko je třeba stavět od hranice, kde má postaveno soused, jedná se o řadovou zástavbu? Děkuji moc za odpověď

Jan Krátký

Současně platný stavební zákon nabízí více možností povolování a umísťování jednotlivých staveb. Pokud splníte požadavky v…


odstupy staveb - rodinný dům o obchod

Chtěla bych vědět, jaký má být odstup staveb mezi rodinným domkem a obchodem? V 1978 zde byl vedle mého domku postaven v akci „Z“ obchod. Bylo dohodnuto, že to bude přízemní stavba a na stranu mého domu a dvora budou jen světlíky. Dnes je obchod v soukromých rukách a majitelka staví první patro na železné konstrukci, která se těmito základy a sloupy přiblíží k mému domu dostane pod 7 m a to je 6,45 m. Stavební úřad tvrdí, že je v pořádku, i když auta po obslužné komunikaci budou jezdit na milimetry kolem mého plotu a přestože se tím znehodnotí můj majetek, vezmou mě veškeré soukromí a pohodu bydlení a nikoho to nezajímá a podnikatelka si staví dál. Nejvyšší i správní soud uzemní řízení zrušil, ale krajský úřad jej opět potvrdil. Připadám si jako v Kocourkově, jelikož na moje připomínky nikdo nebere ohled a moje připomínky se nezkoumají. Proto se obracím na vás, co proto ještě udělat? Soudy jsou liknavé a tak se staví a znehodnocuje se můj majetek. Děkuji.

Jan Krátký

Současně se žalobou jste měla soud požádat, aby rozhodnutí krajského úřadu odejmul odkladný účinek, tzn., aby toto rozhodnutí nebylo…


rekonstrukce sousedního RD v rozporu se stavebním povolením

Sousedka rekonstruovala svůj rodinný dům a jednou z podmínek byla odstupová vzdálenost k hranici sousedního pozemku, který je můj. Tato vzdálenost byla stavebním odborem stanovena na 4,9 m. Neměla jsem jako účastník řízení proti tomuto žádné připomínky.Sousedka však toto nedodržela a posunula tuto vzdálenost o více než 1,3 m směrem k hranici s mým pozemkem, neboť k této stěně přistavěla schodiště do patra. Dům rekonstruovala tak, že jej zvedla o jedno patro, přičemž střecha je rovněž dosti vysoká. Tím nám zastínila z jižní strany pozemek a dům více, než jsme se domnívali. Náš dům je rovněž patrový a na tuto stranu máme pouze okno z kuchyně. Od stavebního úřadu jsem obdržela pouze rozhodnutí o stavebním povolení (r. 2003) a dále, že se prodlužuje stavební povolení z nedostatku financí (r. 2005). Informace o tom, že by došlo ke změně dokumentace jsem neobdržela. Jaké kroky mohu podniknout, když nesouhlasím s nedodržením podmínky ve vzdálenosti od hranice pozemku? Děkuji

Jan Krátký

Informaci, zda vlastník sousedního pozemku staví v rozporu se stavebním povolením, či nikoliv Vám poskytne příslušný stavební úřad. Ten…


stavba RD a ochranné pásmo dráhy

Dobrý den, chtěl bych koupit pozemek na stavbu RD. Ten však sousedí s regionální železnicí, a proto mě zajímá, v jaké odstupové vzdálenosti lze stavět? Do jaké míry je tímto pozemek znehodnocen? Děkuji

Jan Krátký

Každá železnice má své ochranné pásmo. K žádosti o umístění a povolení stavby RD je nutné si zajistit souhlas příslušného…


odstupová vzálenost plánovaného RD od hřbitova

Dobrý den, náhodně jsem narazila na Vaši poradnu, a proto bych se chtěla dotázat. Vlastním parcelu v obci, která přímo zdí sousedí s funkčním hřbitovem. Jaká vzdálenost od hřbitova musí být pro stavbu rodinného domku? Hřbitov je uprostřed vesnice v zástavbě rodinných domů. Děkuji.

Jan Krátký

Ve stavebním zákoně, ani v prováděcích vyhláškách nejsou pevně stanoveny vzdálenosti staveb rodinných domů od hřbitova. Některé…


odstupová vzdálenost bytového domu od hranice pozemku a návrh komunikace

Dobrý den, mohl byste mi prosím poradit odstupovou vzdálenost bytového domu od sousední hranice, z jedné strany je RD, z druhé bytový dům. Příjezdová cesta k budoucímu bytovému domu je široká 5 m, což podle mě nesplňuje § 22 odst. 1 vyhl. 501/2006 Sb., kde je stanovena šíře při jednosměrném provozu min. 10,5 m. Děkuji

Jan Krátký

V uvedeném ustanovení vyhlášky č. 501/2006 Sb. se však nemluví o šířce komunikace, ale o šířce veřejného prostranství, jehož…


odstupová vzdálenost stavby pro rekreaci od hranice pozemku

Ve vyhlášce jsem nenašla povinný odstup rekreačního objektu od hranice pozemku (na sousedovu stranu nejsou žádná okna ani jiné otvory) a vedlejší pozemek není nijak zastaven. Našla jsem předepsanou vzdálenost jen u rodinných domů (2 metry od hranice pozemku) a dále předepsanou vzdálenost dvou rekreačních objektů minimálně 10 m. Rovněž by mě zajímalo, jestli je předepsána vzdálenost pro umístění stavební buňky, postavené na panelech (tedy nepojízdné) od hrany pozemku? Velice děkuji předem.

Jan Krátký

Vyhláška skutečně ve svém § 25 uvádí pouze odstupové vzdálenosti mezi dvěmi stavbami pro rodinnou rekreaci a nikoliv jejich odstup od…


umístění RD - odstupové vzdálenosti

Dobrý den, ráda bych se zeptala na problematiku dodržení odstupové vzdálenosti v tomto případě: jedná se o pozemek (na němž má v budoucnu stát RD) - v současné době orná půda, která se nachází mezi pozemky, které jsou vinice. Z pravé strany má sousední pozemek šířku pouze 2 m, a jeho majitel souhlasí s umístěním stavby až po společnou hranici pozemků, je nutné v tomto případě žádat o souhlas s umístění stavby dalšího majitele pozemku, který je vlastně až ob jeden pozemek vedle pozemku uvažovaného? A jakou vzdálenost bude třeba v takovémto případě dodržet? Dále mě zajímá, jestli vůbec zde může být hovořeno o dodržování nějakých vzdáleností, když na sousedních pozemcích žádné stavby nestojí - jsou to vinice? V územním plánu jsou tyty pozemky určeny pro výstavbu. Je to vlastně taková proluka mezi řadovou zástavbou RD, která se dále mění v zástavbu samostatně stojících RD. Předem Vám děkuji za odpověď

Jan Krátký

Vyhláška č. 501/2006 Sb. ve svém § 25 odst. 2 řeší odstupové vzdálenosti mezi stavbami rodinných domů a odstupové vzdálenosti rodinných…


odstupové vzdálenosti /RD a přístřešek pro parkování/

Dobrý den, ráda bych se zeptala na Váš názor na následující situaci. Jsou dva sousedící pozemky, na jednom je RD, druhý je prázdný. Vlastník RD by chtěl postavit zděný přístřešek o ploše do 25 m2 a navazující kryté stání pro auto (také do 25 m2), co nejblíže hranici pozemku (např. 0,6 m). Směrem k sousednímu pozemku nebudou žádná okna. Pokud by vlastník prázdného pozemku souhlasil se stavbou, jak to omezí jeho případnou budoucí výstavbu RD? Jak blízko těmto stavbám bude moci umístit RD? Prosím o uvedení vzdáleností za předpokladu, že soused bude souhlasit s umístěním blíže a také pokud nebude. Děkuji za Váš čas věnovaný mému dotazu.

Jan Krátký

Popsanými stavbami vlastník soudního pozemku ve svém záměru stavět rodinný dům omezen nebude, neboť vyhláška č. 501/2006 Sb. neřeší…


Odstupové vzdálenosti RD

Máme pozemek široký 20 m a dlouhý 54 m. Náš budoucí dům má rozměry: šířka 15 m, délka 17 m. Soused zleva souhlasí s odstupem našeho domu 2 m od hranice pozemku, jeho dům bude umístěn ve vzdálenosti 5 m od hranice pozemku. V tomto případě bude dodržen odstup 7 m mezi rodinnými domy. Se sousedem zprava tedy vychází odstup našeho domu 3 m od hranice pozemku. Mám tedy dotaz, zda bude stavební úřad proti umístění našeho domu, jestliže soused zprava bude mít umístěn dům 3 m od hranice pozemku a tedy nebude dodržen odstup 7 m mezi rodinnými domy? Lze zde uplatnit pojmem „stísněné územní podmínky“? Předem děkuji za odpověď

Jan Krátký

Pro umístění stavby RD od sousedního rodinného domu skutečně platí odstupová vzdálenost minimálně 7 m. Ve zvlášť stísněných…