Nalezeno 604 dotazů

osazení mobilního domu a jímky na vyvážení na zahradě

Dobrý den, prosím o radu: jsem vlastníkem zahrady, na kterém bych si chtěl postavit mobilní domek a potřebuji vyřešit jímku, kterou bych si zakoupil (nejlépe plastovou od výrobce) a zakopal do země a nechával vyčerpat po naplnění. Co potřebuji za povolení na realizaci nebo jak to vyřešit? Prosím o Váš názor a radu. Děkuji

Jan Krátký

Mobilní dům je, ve smyslu ustanovení § 108 stavebního zákona, považován za výrobek plnící funkci stavby a jako takový podléhá…


stavební úpravy v bytovém domě (rozšíření bytu o část společné chodby)

Bydlím v panelovém domě, od bytového družstva jsem odkoupila 5,5 m2 společné chodby, kterou jsem chtěla přistavět k bytu. Ohlásila jsem stavbu na stavební úřad, doložila jsem náčrtek (vypracovaný projekt laikem)a souhlas bytového družstva se stavbou. Úředník stavebního úřadu mi zaslal usnesení odložení podání s tím, že chce doložit: závazné stanovisko hasičů (tam jsem se informovala ještě před ohláškou a bylo mi řečeno, že takové stanoviska nevydávají, kdo mi je teda vydá?), dále závazné stanovisko ÚMČ - odboru životního prostředí (nevím k čemu budou vydávat stanovisko, k tomu, jestli se v těch 5,5 m2 můžeme zouvat?), právo založenou smlouvou provést stavbu s bytovým družstvem (souhlas písemný nestačí?), dále projektovou dokumentaci s razítkem projektanta a statické posouzení stavby od autorizovaného statika (když se i laik podívá na projekt, vidí, že nosné zdi nejsou dotčeny). Ptám se, zda je někde stanoveno, co je potřeba k provedení takové stavby a pokud ne, zda může úředník takto šikanovat občana? Před ohláškou jsem se informovala jak na úřadě tak ostatních sousedů, co potřebuji, a bylo mi řečeno, pouze náčrtek a souhlas bytového družstva + v ohlášce povinné údaje, kdo, kdy, co, jak a proč. Děkuji za odpověď.

Jan Krátký

Popisované stavební úpravy bytového domu (realizace nenosné příčky za účelem rozšíření bytu), tedy i ve změně užívání části…


povolování staveb RD, bez existence příjezdové komunikace a ZTV

Dobrý den, ještě před zasláním mého dotazu na Vás jsem si přečetla všechny příspěvky, které by se mohly týkat mého dotazu. Vcelku jsem byla překvapena, že jsem se z nich dozvěděla, ve většině případů, o problémech s řešením přístupových cest - komunikací ke stavebním parcelám. Jak je možné, že stavební úřady vydávají stavební povolení, aniž by bylo zřejmé, kdo musí příjezdovou komunikaci vybudovat? Domnívala jsem se, že když stavební úřad vydá stavební povolení, má se už za to, že příjezdovou cestu tudíž vybuduje obec, resp. má toto již zahrnuto v tzv. územním plánu i rozpočtu. Vždyť také občané odvádějí každoročně státu daně z nemovitostí, takže by mělo být již před vydáním stavebního povolení jasné, že dotyčná komunikace musí být před kolaudací RD hotová. Pokud tomu tak není, je vidno, že občané mají problémy s kolaudací RD. My jsme zakoupili pozemek v roce 1999. Jednalo se o stavební pozemek a stavební povolení jsme v roce 2000 od stavebního úřadu příslušné obce obdrželi. Jako v mnoha případech, i náš pozemek vznikl rozparcelováním bývalých polností na stavební pozemky. Chci se proto zeptat, jak je možné, že stavební úřad vydal stavební povolení ke stavbě, když nebyla vybudována, resp. vyjasněna, příjezdová komunikace, včetně kanalizace, elektřiny, přívodu plynu? Dalším dotaz je, kdo musí tuto příjezdovou komunikaci vybudovat? Majitel, který rozparcelované pozemky prodával anebo obec, která už stavební povolení občanům vydávala? Jestli tomu dobře rozumím, musí být stavební parcely už zaneseny v územním plánu, resp. zapsány v katastru a na základě toho pak lze vydat stavební povolení? Nebo jak to vlastně podle zákona musí být, jak to má správně fungovat? Vždyť občané mají nejen povinnosti, ale také i práva. Předem děkuji za vyjádření se k mému dotazu.

Jan Krátký

Komunikace a inženýrská vybavenost území by měla být realizována a uvedena do trvalého užívání (zkolaudována) ještě před tím, než…


rekonstrukce sousedního řadového RD v rozporu s ohlášením stavby

Popis situace. Vlastním polovinu rodinného domu v řadové zástavbě, která vznikla cca před 200 lety jako kolonie pro dělníky. Dům byl postaven jako jeden celek, ale v roce 1928 byl rozdělen na dvě parcelní čísla se společnou obvodovou zdí. V roce 2010 si majitel vedlejší poloviny domu zažádal na stavebním úřadě o stavební úpravy rodinného domu a odborem výstavby byl vystaven souhlas s ohlášenou stavbou. V popisu záměru se píše: „převážná část konstrukcí stávajícího přízemního domu bude postupně odstraněna (zůstane pouze společná obvodová stěna se sousedním domem a obvodová stěna do ulice)“, tolik citace. I přes takto vydaný souhlas byla provedena kompletní demolice ze strany investora včetně obvodových zdí. Součastná situace je taková, že stavební úřad se nevyjadřuje na zaslané stížnosti a pouze doporučil domluvu mezi investorem a majitelem vedlejší nemovitosti. Prosím o radu, jak postupovat? Děkuji.

Jan Krátký

Z dotazu vyplývá, že se soused porušil stavební zákon a to tím, že se odchýlil od projektu stavby pro ohlášení. Tato změna…


demolice řadového RD

Dobrý den, koupil jsem řadový dům postavený napůl z cihel a vepřovic. Chtěl bych ho zbourat a postavit nový. Nejsou ale k dispozici žádné plánky aktuální stavby ani v archivu. Jak bych měl postupovat? Děkuji za radu

Jan Krátký

Nejprve je třeba od oprávněného projektanta nechat vypracovat dokumentaci bouracích prací (podle přílohy č. 4 k vyhlášce 499/2006 Sb. „o…


regulační podmínka územního plánu (min. sklon střechy pro stavbu RD)

Dobrý den, plánujeme stavbu rodinného domu. V regulačních podmínkách územního plánu je uveden minimální sklon střechy. Je možné se této regulaci legální cestou vyhnout? Děkuji Vám

Jan Krátký

Regulačním podmínkám v určitých typech územně plánovacích dokumentacích je možné se vyhnout výjimkou, kterou „posvětí“…


změna užívání RD s jedním bytem na dům o dvou bytech

Dobrý den. V kolaudačním rozhodnutí pro patrový rodinný dům máme vypsanou 1 bytovou jednotku, přesto rodinný dům využívají dvě rodiny a jsou tam tedy již 2 bytové jednotky a v každé je kuchyň, koupelna, obývací pokoj, ložnice, pokoj. Co s tím můžeme udělat, abychom to měli v pořádku? O co žádat na stavebním úřadě, jaké jsou lhůty pro vyřízení, poplatky apod.? Děkuji.

Jan Krátký

Jestliže byl rodinný dům zkolaudován jako stavba s jednou bytovou jednotkou, je nutné pro schválení dvou bytových jednotek v domě požádat…


změna stavby (úprava projektové dokumentace) RD

Dobrý den, budeme stavět dřevostavbu do 150 m2, projektovou dokumentaci už máme hotovou. Ale už teď přicházíme na to, že bychom v průběhu stavby chtěli udělat změny např. místo okna francouzského jen okno normální, nebo pracovnu rozdělit na 2 místnosti, aby tak vznikla i šatna. Je to možné? Co pro to musíme udělat? Je potřeba znovu překreslovat projekt? Děkuji za odpověď

Jan Krátký

V této situaci máte dvě možnosti: buď necháte upravit projektovou dokumentaci ještě před ohlášením stavby (změny tudíž budou…


okna ve štítě RD na hranici pozemku

Dobrý den. Mám velký problém a nevím si rady. Stavební úřad nepomůže, tak prosím vás o radu. Zakoupila jsem dům, kde ze dvou pokojů vedou okna do sousedova dvora. Nyní jsem se dozvěděla, že byly vybourány bez platného povolení. Před dávnými roky prý to byl jeden dům, který vlastnili 2 bratři, tudíž si tyto okna dělali do svého dvora, samozřejmě v té době bez stavebního povolení, takže mám okna „na černo“. Pak se bratři rozhádali a rozdělili i majetek na dva domy. Já zakoupila dům, domluvila jsem se z bývalým majitelem o výměně oken a vycházeli jsme spolu velice dobře. Pak jsem odjela s celou rodinou pracovat do Anglie a situace se změnila. Můj bývalý soused přepsal svůj dům na svou vnučku. Když jsem před dvěma lety přijela na prázdniny, zjistila jsem, že mi soused okna zazdil luxferami. Dala jsem vyrobit plastová okna, která jdou pouze vyklápět asi 15 cm, s neprůhledným sklem, aby byl soused spokojen. Luxfery jsme vymlátili a firma zasadila nová okna. Tento rok jsem přijela do ČR natrvalo, ale jaké bylo moje překvapení. Na oknech ze sousedova dvora mám železný rošt, který se vkládá na zpevňování betonu a na tom je připevněna hrubá černá plachta. Chodím na stavební úřad, ale zbytečně. Okna vlastně nemám a plachta není „stavba“, takže nemohou nařídit odstranění. Ať prý dovedu svědky, že tam okna byla už dávno. Proč to stavební úřad potřebuje? A co dělat, kam se vlastně obrátit? Soud trvá dlouho a my vybudovali v pokojích dětské pokoje. Větrat kvůli malému otevírání oken a plachtě na oknech je nemožné, slunce tam nejde vůbec, je tam všude plíseň na novém nábytku a plovoucí podlaze. Dům je situovaný tak, že není možné okna udělat jinde. Na stavebním úřadě jsem se svědkem byla, bývalý majitel sousedního domu dosvědčil, že vlastnil dům od roku 1974 a okna u mého domu již byla. Včera jsem byla na Policii ČR a ti to budou řešit jako přestupek. Nechápu, že jeho zákon chrání a já vlastně žádná práva 1 rok nemám. Než proběhne soud a nebudu muset nakonec okna zazdít? Prosím o radu. Děkuji

Jan Krátký

Osazení oken ve štítě dříve podléhalo i nyní podléhá schválení stavebního úřadu. Je však otázkou, zda by se na ni v současnosti (s…


informování sousedů o zmáměru stavby RD

Dobrý den. Podílník cesty, která není přístupová k mému pozemku, odmítá převzetí oznámení o stavbě rodinného domku. Ostatní podílnici oznámení převzali. Je možné se proti tomu postoji podílníka bránit? Jedná se o 1/8 polní cesty, která s mým pozemkem sousedí. Děkuji.

Jan Krátký

Ustanovení § 104 odst. 1 stavebního zákona stavebníkovi ukládá povinnost stavebnímu úřadu společně s ohlášením stavby doložit doklad o…