Nalezeno 3684 dotazů

kolaudace RD (doklad o likvidaci odpadních vod)

Dobrý den, vyřizujeme kolaudaci domu za rodiče u domu, který byl budován od roku 1968, a kolaudace nebyla zrealizována. Máme dvoukomorový septik s přepadem a potřebujeme doložit doklad o jeho nepropustnosti. Jak to máme vyřešit, když v té době nic takového nebylo potřeba? Musíme dneska vybudovat čističku, abychom dům zkolaudovali? Když mi na stávající septik nikdo doklad o nepropustnosti nedá? Nebo jak to lze vyřešit? Děkuji za radu

Jan Krátký

Doklad o nepropustnosti septiku získat nelze, jelikož tento není nepropustný. V případě, že v místě není kanalizace, je možné tento…


ochranné pásmo kabelu NN

Dobrý večer, rád bych věděl, jaké je ochranné pásmo při pokládce kabelu NN od hlavního řádu vodovodu nebo kanalizace? Děkuji

Jan Krátký

Ochranná pásma energetických vedení stanovuje zákon č. 458/2000 Sb., "energetický zákon". Ve svém ustanovení § 46 uvádí, že ochranné…


umístění maringotky na pozemku v záplavové oblasti

Na vlastním pozemku v záplavové oblasti jsme si dovezli maringotku. Stavební úřad ohlásil kontrolu stavby s tím, že kontrola již proběhla a maringotka na pozemku nesmí stát, neboť nemá SPZ. Vždyť to přece není pevná stavba a SPZ potřebuji na veřejné komunikaci (my s ní nikam nejezdíme, máme ji místo chatičky). Prosím, jak máme reagovat na tuto situaci? Děkuji za odpověď

Jan Krátký

Maringotku, v případě že se jedná o mobilní zařízení, které lze motorovým vozidlem odtáhnout, by stavební úřad neměl považovat za…


zajištění výkopu na sousedním pozemku

Dobrý den, na sousedním pozemku je proveden výkop, který se sesouvá a zasahuje až na náš pozemek. Výkop je cca 3,5 m hluboký, hrozí pád osob do tohoto výkopu a může být ohrožena statika našeho objektu, který je založen kousek od výkopu. Vše jsme oznámili na stavebním úřadě, majitel výkopu předložil projekt sanace výkopu - zřízení opěrné stěny, která však byla nízká, nerespektovala původní terén a nezahrnovala uvedení našeho pozemku do původního stavu. S tímto řešením jsme nesouhlasili, odvolali se na kraj, ten to vrátil zpět na město a od té doby se nic neděje. Je možné jiné dovolání nápravy než u stavebního úřadu? Hlásili jsme to i na policii, že hrozí pád do výkopu a oni to vrátili s tím, že to řeší stavební úřad. Co s tím? K soudu? Děkuji za odpověď i krátkou.

Jan Krátký

Nejprve si zjistěte, z jakých důvodu je stavební úřad nečinný. Jestliže stavební úřad stavebníka vyzval k doplnění projektu stavby nebo…


stavba bazénu na zahradě v CHKO

Dobrý den, bydlím v CHKO Beskydy a chtěla bych si na zahradě vybudovat zapuštěný bazén do 40 m2. Vím, že by k tomu mělo stačit jen ohlášení stavby, ale zajímalo by mě, jestli nutné tuto stavbu hlásit i na chráněnou krajinnou oblast? Děkuji za odpověď

Jan Krátký

Popsaná stavba bazénu, v souladu s ustanovením § 103 odst. 1 písm. d) bodu č. 5 stavebního zákona, nepodléhá ohlášení ani stavebnímu…


rekonstrukce příjezdové cesty k novostavbě RD

Dobrý den, mám dotaz: koupil jsem pozemek, na kterém jsem postavil domek. K pozemku vede cesta, která je pouze tvořena hlínou a stavebním recyklátem. V létě to není až na prach špatné, ale v zimě je to hrůza, cesta je rozblácená, rozježděná. Je nějaká možnost, jak donutit obecní úřad vybudovat řádnou komunikaci? Díky za odpověď

Jan Krátký

Při dodržení obecných předpisů měla být stavba rodinného domu povolena až po vybudování řádné komunikace. V současné situaci…


řešení závad v bytě ve zkolaudovaném bytovém domě

Dobrý den, zhruba před 3-mi lety jsme si kupovali byty v bytovém komplexu. Po roce od převzetí jsme provedli detailní prohlídku stavby a zjistili jsme, že otopný systém z poloviny neodpovídá normám a projektové dokumentaci (nevyvážená otopná soustava, neodpovídající izolace atp.), v slaboproudých rozvodech chybí třetina projektovaných rozvodů, střecha má hodně neošetřených tepelných mostů a v zimě dochází ke kondenzaci a zatékání do bytů pod střechou. Vše jsme reklamovali, náprava bohužel žádná. Lze nějakým způsobem zpochybnit kolaudační rozhodnutí? Když stavba v mnohých případech neodpovídá projektové dokumentaci?

Jan Krátký

Pokud investor stavebnímu úřadu předal všechny potřebné revize instalací, protokoly o odzkoušení instalací a prohlášení o shodě na…


stavba garáže na pozemku u RD

Dobrý den, rádi bychom nestavěli garáž, ale v územním rozhodnutí píší: „garáž bude řešena v rámci vnitřní dispozice domu popř. k domu přistavěná, na stavební parcele bude vymezena a stavebně technicky zrealizovaná do termínu předpokládaného zahájení užívání stavby RD další parkovací plocha pro odstavení 1 osobního auta“. Parkovací plochu chápu, ale je opravdu nutné mít garáž? Nelze větu (požadavek) chápat jako: „v případě, že postavím garáž, pak musí být uvnitř nebo přistavěná“? Děkuji Vám.

Jan Krátký

Pokud by součástí územního rozhodnutí bylo umístění stavby garáže, byla by v něm tato povinnost jasně vymezena a nebylo by nabízeno…


sousedova garáž na hranici pozemku (osazení okapu)

Můj soused nedávno postavil "na černo" garáž až na samé hranici s naším pozemkem rodinného domu. Nyní se ji snaží legalizovat. Bohužel se mu už podařilo protlačit si výjimku z odstupové vzdálenosti 2 m. Stavba je ve hřebeni vysoka skoro 5 m, se sedlovou střechou se sklonem na náš pozemek. V předchozích řízeních jsem namítal, že okap garáže přesahuje na náš pozemek. Soused to vyřešil tak, že jeho projektant v projektové dokumentaci změnil zakreslení okapu, tak že není umístěn normálně pod střechou, ale na okraji střechy a otočen nahoru, aby nepřesahoval. Myslím si, že takhle okap udělat nejde. V řízení o dodatečné povolení jsem namítal, že ten okap je nedostatečný, že v zimě padá na můj pozemek z jeho střechy sníh a ohrožuje moji zahrádku. Navrhoval jsem, aby se na straně mého pozemku střecha zakončila atikou (navýšení obvodové zdi) a okap se položil až za atiku. Stavební úřad, ale toto odmítl s tím, že toto není v jeho kompetenci, že stavebník má projektovou dokumentaci zpracovanou autorizovaným projektantem, který je zodpovědný za bezpečnost stavby. Stavebnímu úřadu prý nepřísluší posuzovat vhodnost řešení okapu, či sklon střechy. Toto stanovisko v odvolání potvrdil i krajský úřad, ale rozhodnutí přesto zamítl pro něco jiného (špatný postup), takže se to ještě bude řešit. Jakým způsobem je tedy možné se bránit? Je jasné, že ten sníh ze střechy padá i přes okap, když je ho hodně jako letos nebo loni. Je to opravdu tak, že co pan projektant nakreslí, to stavební úřad nezkoumá? Můžu nějak prokázat, že ten projekt je špatně a sníh ke mě padá i přes okap (který je ke mě přesahující, natož přes ten účelově otočený nahoru a podle mě nerealizovatelný)? Pomohlo by, kdybych ideálně vyfotil padající kus ledu z té střechy? Bude se tím stavební úřad zabývat nebo zase poukáže na kulaté razítko projektantovo? Děkuji za odpověď/názor.

Jan Krátký

Okap lze skutečně provést jako „nástřešní žlab“. V případě, že bude kvalitně proveden, není důvod, aby svou funkci neplnil. Spadu…


prodloužení kanalizace pro stavbu RD

Stavím nový dům v obci, kde je již kanalizace. Kanalizační řád ovšem končí cca 50 m od hranice mého pozemku. Navíc zde není potřebný spád a bude nutno řešit přečerpávací stanici. Za mou nemovitostí je ještě jedna stávající, která také ještě není připojena. Kdo má hradit náklady na přečerpávací stanici a na vedení kanalizace mimo můj pozemek? V době, kdy se kanalizace budovala, platil každý pouze tu část, která vedla od kanalizačního řádu.

Jan Krátký

Vlastníkem kanalizace v obci bude s největší pravděpodobností obec, pro kterou ji může některá z firem spravovat. Pro připojení rodinného…