osazení stínící sítě na oplocení
Dobrý den, máme v řadové zástavbě mezi zahradami drátěný plot. Na jedné straně je plot můj. Mohu si na něj umístit stínící síť (zelenou) kvůli soukromí, s rozumnou stínivostí (cca 50%), dejme tomu do výšky plotu (cca 1,8 m), aniž by soused mohl namítat, že mu to stíní atp.?
Osazení stínící sítě není takovou úpravou oplocení, která by, ve smyslu stavebního zákona, podléhala schválení stavebního úřadu.…
plánovaná stavba RD na hranici pozemku
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to se stavbou na hranici se sousedními pozemky? Náš pozemek má rozměry 9 x 160 m, plánujeme stavbu RD a chtěli bychom stavět od hranice ke hranici se sousedními pozemky. Je to možné? Ani na jedné straně nebudou žádná okna ani výklenky, jen holé zdi. Budeme potřebovat souhlasy sousedů se stavbou? Pokud ano, jak postupovat v případě, že jeden soused je již 20 let mrtvý a jeho pozemek nebyl součástí dědického řízení, tedy tento pozemek je stále psaný na již mrtvého muže? Předem děkuji za odpověď.
Podle ustanovení § 25 odst. 2 vyhlášky č. 501/2006 Sb. „o obecných požadavcích na využívání území“, musí být volný prostor mezi…
sousedův plot nerespektující hranici pozemku
Dobrý den, soused postavil před lety na našem pozemku zděnou zíďku s plotem, čímž po celém obvodu strany sousedící s ním zkrátil plochu naší zahrady o cca 10 cm. Chtěla bych se zeptat, zda v případě, že bude tvrdit, že ji užívá v dobré víře, nemůže dojít k tzv. vydržení této (nezanedbatelné) plochy, jedná se cca o 15 m2? Případně, komu tato zíďka patří, když celá leží na naší parcele? Děkuji
Vydržení věci řeší ustanovení § 134 občanského zákoníku. Ten, kdo uplatňuje právo vydržení, musí splnit následující podmínky:…
zateplení štítu domu na hranici pozemku
Dobrý den, prosím o radu v případě, že zateplujeme hraniční dům o max. 10 cm, máme vyřízeno řádné stavební povolení, protože se jedná o součást stavby (rekonstrukce střechy) a zateplení domu. Vše po několika námitkách odsouhlaseno majitelem sousedního pozemku. Nyní, když dochází k zateplení, soused chce po nás zápis do stavebního deníku, že mu vlastně bereme 10 cm jeho pozemku a žádá kompenzaci. Odkazuje se na to, že tento dům byl postaven na jeho pozemku. Jedná se o dům starý přes 100 let, na který neexistují původní plány. Popřípadě žádá o posunutí plotu ve prospěch jeho zahrady. Jak toto jednání ošetřit, má na to vůbec právo? Děkuji moc za radu
Zateplení obvodových stěn je stavební úpravou, která v tomto případě zasahuje na pozemek jiného vlastníka, čímž omezuje jeho vlastnická…
odstupová vzdálenost přístavby chaty od sousedního pozemku
Dobrý den, rád bych se Vás zeptal na následující. V současnosti je má chata (stavba pro individuální rekreaci) o půdorysu 4x4,5 m a rád bych ji rozšířil na maximum, které v místě lze, a tím je 25 m2. Ovšem dostanu se tak na vzdálenost 70 cm od hranice pozemku. Lze to provést podle současných právních předpisů? Je zcela nutné, aby s tím soused souhlasil? Děkuji za odpověď
Stavba může být povolena i přes námitky a nesouhlas vlastníka sousedního pozemku. A to v případě, že je stavba navržena v souladu s…
odstupová vzdálenost studny od lesa
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda existuje podle platné vyhlášky (zákona) nějaký minimální odstup studny od lesa? Děkuji za odpověď
Les má zákonem stanovené ochranné pásmo 50 m. Stavba studny by se tedy měla nacházet mimo toto ochranné pásmo. Pokud máte záměr umístit…
plánovaná stavba RD a změna územního plánu
Dobrý den, chtěli bychom Vás poprosit o pomoc ohledně vybavení stavebního povolení rodinného domu. Popis problému: rozhodli jsme se postavit rodinný domek (katastrální území Veřovice), jsme vlastníky pozemku, na kterém chceme stavět. Tato parcela je zahrnutá do změny územního plánu. Byli jsme na stavebním úřadu ve Frenštátě pod Radhoštěm s dotazem, zda je možné pomalu začít připravovat z naší strany dokumentaci pro stavbu rodinného domu a co bude potřeba pro stavební povolení. Bohužel jsme neuspěli. Bylo nám sděleno, že pokud neproběhne změna územního plánu, nebudou nám poskytovat žádné informace. Zároveň nám bylo oznámeno, že povolení nedostaneme, ani pokud nebudou všechny parcely rozčleněné a vypracován nový projekt energetických síti. Chtěli bychom podotknout, že podle map napojení existujících sítí na náš pozemek je ve vzdálenosti cca 100 m (ze sousedního domu s naší parcelou). V reálu to pro nás znamená, že i když máme vlastní soukromý pozemek a s největší pravděpodobností bude tento pozemek zařazen mezi stavební parcely, nemůžeme stavět, pokud nebude vyhotoven projekt síti pro daný územní plán, i když máme možnost připojení ze sousedního pozemku. Mohli byste nám prosím doporučit, jak můžeme postupovat, abychom nemuseli zbytečně dlouho čekat? Je možné, aby náš pozemek byl řešený separátně? Předem Vám děkujeme za pomoc.
Stavební úřad by stavbu rodinného domu měl povolit až poté, kdy bude schválena změna územního plánu. Je-li zástavba daného území…
zřízení vjezdu na pozemek
Dobrý den, je možné zřídit vjezd na pozemek ze silnice II. třídy v blízkosti označníku autobusové zastávky? Případně jaká je minimální nutná vzdálenost od zastávky?
Zřídit vjezd na pozemek ze silnice II. třídy v blízkosti autobusové zastávky je možné za předpokladu, že budou dodrženy platnými…
sousedova žumpa, realizovaná v rozporu s povolením SÚ
Dobrý den, dle Vašich rad ze dne 28.03.2010 jsem se obrátil na Krajský úřad, bylo šetření vráceno stavebnímu úřadu, který toto šetření provedl opět způsobem, který jsem předpokládal. Do žumpy, ke které mi nebyl umožněn přístup, bylo nalito fluorescenční barvivo s tím, že žumpa není plná, s tím že se do 2 dní údajně doplní. Po 2 dnech byl kryt žumpy odkryt a bylo mi řečeno, že žumpa je naplněna asi 30 cm pod výškou komínku žumpy. Jedná se o žumpu typu NVL9 20/35H1L6 Optima od firmy Sineko. Dle technických dat firmy Sineko pro tento typ žumpy hloubka komínku je 605 hloubka odtoku 845, z čehož se dá předpokládat, že hladina fluorescenčního barviva nedosáhla výšky přepadu a tím se nikde fluorescenční barvivo neprojevilo. Avšak pro stavební úřad je vše v pořádku. Na dotaz vsakovací jímky umístěné 0,5 m od hranice mého pozemku, která byla realizována bez stavebního povolení, která mi navíc způsobila praskliny na domě, stavební úřad mi sdělil, že s tím nemá nic společného a že jedinou mojí šancí je si zaplatit geologický průzkum, zdali tato jímka mě ovlivňuje a případné škody mám uplatňovat soudně a stavební úřad s tím nemá údajně nic společného. Mé dotazy jsou dva: může být tento typ žumpy usazený do terénu, který disponuje odtokovým zařízením, při kterém není možné dodatečné napojení na kanalizaci? Může stavební úřad se vzdát zodpovědnosti za "černé stavby" vsakovací jímky a nařizovat poškozenému vlastníkovi další výdaje s prokazováním černých staveb a soudním sporem nebo je povinen veškeré skutečnosti řádně prošetřit? Děkuji
Stavební úřad při kontrolní prohlídce na místě samém musí zjistit všechny dostupné skutečnosti a posoudit, zda se soused svým jednáním…
plánovaná stavba RD podmíněná realizací zpevněné komunikace
Dobrý den, uvažujeme o koupi stavebního pozemku. Vše podstatné jsme si o daném pozemku zjistili a nechali jsme si vyhotovit všechna vyjádření. S připojením sítí nebude problém. Stavební úřad se nám také vyjádřil k pozemku, že je stavební, ale zde je jediný zádrhel. K pozemku vedou dva pozemky, které slouží jako komunikace. Byl bych vlastníkem 1/5 u těchto pozemků. Až po tuto část je vše v pořádku, ale teď popíšu problém: jeden z těchto pozemků je vedený jako zastavěné nádvoří a druhý jako trvalý travní porost i když slouží jako cesta a soused podle starého stavebního zákona vesele staví. Na stavebním úřadě mi řekli, že pokud to není cesta a je můj pozemek ve větší vzdálenosti než 50 m od cesty, tak potřebuji výjimku od města a od hasičů. To znamená zpevnit, neprašnou variantou, což je asfalt a to představuje velké náklady. Můžete mi poradit jak z této situace?
Požadavek na umístění rodinného domu nejdále 50 m od zpevněné pozemní komunikace široké nejméně 2,5 m předepisuje ustanovení § 20…