realizace nového vytápění v bytě v BD
V našem domě dosluhuje společná plynová kotelna, která vytápěla 10 bytů. Bylo nám oznámeno, že si každý majitel bytu má samostatně zajistit vlastní vytápění. Byt má plošnou výměru cca 35 m2 (1+1). Byl mi firmou nabídnut kotel THERM PRO 14X (výkon v rozmezí 5 až 14 kW), který by měl být zaústěn do nepoužívaného komína, který by ale musel být vyvložkován. Radiátory by zůstaly původní. Zajímalo by mě, zda na tuto akci je nutné stavební povolení? Díky za informaci.
Vedení technického zařízení uvnitř budov a jejich stavební úpravy v souladu s ustanovením § 103 stavebního zákona nevyžadují stavební…
sousedčin stínící přístřešek pro automobil
Dobrý den. Sousedka si i přes naše námitky o zastínění, směřované na stavební úřad, postavila přístřešek na auto 2 m od hranic našeho pozemku, kde máme ani ne 1 m okno od obytné místnosti. Nechala si vypracovat studii o zastínění a SU stavbu povolil. Stavba nám narušuje výhled a stíní. Jak se můžeme po povolení stavby ještě bránit? Můžeme si nechat vypracovat ještě my studii o zastínění? Kdo v tomto případě studii zaplatí?
Studii zastínění a oslunění s největší pravděpodobností zaplatíte Vy, jelikož sousedka již studii ke stavbě zpracovat nechala. Nová…
sousedova žumpa, realizovaná v rozporu s povolením SÚ
Dobrý den, můj soused má žumpu s "přepadem". V době, kdy se odpadní vody projevovaly na povrchu mého pozemku, šířil se zápach, jsem podal stížnost na stavební úřad, kdy mi bylo odpovězeno, že žumpa je vodotěsná a odpad se vyváží. K tomuto vyjádření jsem se odvolal a požadoval jsem provedení tlakové zkoušky. Opět podle stavebního úřadu bylo vše v pořádku, i přes skutečnost, že jsem vše doložil na fotografiích - průsaky i rouru vycházející z jejich žumpy i vsakovací jímku, kterou dodělávali 2 roky po kolaudaci a v době našich stížností. Vsakovací jímka, do které je dopojena trubka ze žumpy byla postavena 0,5 m od hranice pozemku a 3 m od mého domu, který je postaven po svahu od této vsakovací jímky. Hloubka této jímky je cca 150 cm, je vysypána hrubou struskou, čímž je ve větší hloubce, než základové pásy mého domu - cca 120 cm. Stavební povolení na tuto jímku bylo povoleno ve zcela jiném místě. Jaká je povolená minimální vzdálenost jímky od hranice pozemku a vzdálenost jímky od sousedního domu?
Je s podivem, že stavební úřad reagoval na danou situaci uvedeným způsobem. Soused totiž nedodržel podmínky stavebního povolení a jeho…
přístavba RD na pozemku s využitím dle ÚP pro individuální rekreaci
Dobrý večer, mám dotaz ohledně rekolaudace chaty na RD. Tento proces proběhl asi před deseti lety, bylo přiděleno č. p., domek je užíván k trvalému bydlení, zastavěná plocha je 65 m2. V územním plánu obce je však pozemek veden jako individuální rekreace. Do budoucna bych chtěl dům přistavět. Je potřeba žádat změnu územního plánu nebo stačí jednat jen se stavebním úřadem o úpravách? Celková plocha oploceného pozemku 880 m2, část na kterém stojí RD je cca 500 m2 je ÚP individuální rekreace + druhá část 380 m2 vedené v ÚP jako lesy, zeleň. Děkuji za odpověď
Možnost přístavby může být limitována platnými předpisy, v tomto případě zřejmě územním plánem obce. Z dotazu nevyplývá, zda v…
přeložka drážního kabelu na stavebním pozemku
Vlastním pozemek a mám vydané stavební povolení na stavbu RD. Před započetím výkopů jsem zjistil, že se na pozemku nachází drážní kabel, který brání výstavbě podle stavebního povolení. Na katastru není o kabelu ani zmínka. Lze nějak kabel dostat z pozemku? Děkuji
Skutečnost, že pozemek není „zatížen“ věcným břemenem a že právní stav stavby kabelového vedení není nijak ošetřen, není nijak…
stavba zahradní chatky
Dobrý den, koupil jsem si dřevěnou zahradní chatku s obytným podkrovím. Přízemní část chatky má půdorys 6 x 3,8 m a podkroví 6 x 5 m. Podkroví přesahuje zhruba 1 m přes půdorys přízemní části. Chatku chci postavit na své zahradě bez podsklepení a bez základů. Výška chatky je 4,8 m. Je na takovouto chatku potřeba ohlášení stavby? Děkuji za odpověď
Stavby pro rodinnou rekreaci, odpovídající parametrům v souladu s ustanovením § 104 odst. 1 stavebního zákona, jejichž zastavěná plocha…
realizace přístavby zimní zahrady k nezkolaudovanému RD
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je nutné stavbu zimní zahrady o půdorysu 5 x 2,5 m zastavěné plochy považovat za změnu stavby před dokončením a tudíž předkládat stavebnímu úřadu projektovou dokumentaci spolu se žádostí o povolení změny stavby. Ve stavebním zákoně je uvedeno, že stavba zimní zahrady těchto rozměrů nepodléhá ohlášení ani povolení, nevím však, zda se toto vztahuje i na novostavbu RD, u které ještě nebyl vydán souhlas s užíváním stavby? Zimní zahrada bezprostředně navazuje na obytnou část domu. Děkuji.
Pokud bude zimní zahrada komunikačně propojena se stavbou rodinného domu, stane se jeho součástí. Jelikož stavba dosud není uvedena do…
umístění novostavby RD na pozemku v zástavbě
Dobrý den, náš pozemek pro stavbu domu je nepravidelný obdélník ve staré zástavbě. U silnice měří 20 m, směrem dozadu se rozšiřuje na 21,2 m. Levá strana má 29,57 m a pravá 33,85 m. Projekt domu, který bychom chtěli na tomto pozemku postavit je obdélník o rozměrech 16,25 m x 8,5 m. Na geometrický plán, který potřebuji k příloze "Žádosti o územně plánovací informaci" jsme si dům nakreslili 6 m od silnice, což nám bylo nařízeno Stavebním úřadem a i na ostatních stranách dodržujeme všechny dané vzdálenosti, ale na pravé straně se u domu postaveného v dřívějších letech nevejdeme do vzdálenosti 7 m. Od této vzdálenosti nás dělí zhruba 1,5 m. Mohli byste nám prosím poradit, zda je možná nějaká výjimka z této vzdálenosti, anebo se musí striktně tato vzdálenost dodržovat? Pokud ano, v jakém zákoně bych tuto výjimku mohla nalézt? Děkuji velice za radu
Vzájemné odstupové vzdálenosti mezi stavbami rodinných domů stanovuje § 25 vyhlášky č. 501/2006 Sb., „o obecných požadavcích na…
údržba havarijního oplocení
Mezi mou a sousedovou zahradou je plot z kamene, který stojí na jeho pozemku a soused je jeho vlastníkem, zeď se rozpadá, kameny padají na mou zahradu, místy hrozí její zřícení a ohrožuje moje děti. Soused opravu odmítá, prý podle nového zákona je plot obou, a jestli mi to vadí, ať to opravím sám. Musím opravovat sousedův plot nebo se na opravě podílet prací nebo finančně? Děkuji za odpověď.
Stavba oplocení je ve vlastnictví jejího stavebníka, resp. jeho právního nástupce. Jeho vlastník má povinnost tuto stavbu udržovat v…
"změna stavby" probíhající rekonstrukce půdní vestavby v bytovém domě
Dobrý den, mám podkrovní byt v bytovém domě, který jsem koupil v probíhající rekonstrukci s hotovým projektem, podle kterého pokračuji. Mám povolené jedno střešní okno, ale chtěl bych mít střešní okna dvě. Musím žádat souseda o povolení? Dům je v zástavbě mezi dvěma domy, které jsou o dvě patra vyšší a nemají k nám okna, tudíž nemáme se sousedy ani vizuální kontakt. A ještě bych se chtěl zeptat, jestli se musí žádat, jestliže chci umístit na střeše vikýř? Díky za odpověď
Osazení vikýře nebo střešního okna v rozestavěné stavbě, na které bylo vydáno stavební povolení nebo souhlas s ohlášením stavby, jsou…