Nalezeno 3677 dotazů

prodloužení platnosti stavebního povolení na stavbu RD

Dobrý den. Mám vydané stavební povolení na stavbu RD, kde je uvedeno: „stavební povolení pozbývá platnosti, jestliže stavba nebyla zahájena do 2 let ode dne, kdy nabylo právní moci“. Rád bych požádal o radu, co se míní zahájení stavby, zda stačí vytýčení stavby a oznámení o zahájení stavby, či je potřeba mít již hotové např. základy? Případně zda je možno požádat na SÚ o prodloužení termínu zahájení stavby? Děkuji za odpověď.

Jan Krátký

Stavební povolení na stavbu rodinného domu zahrnuje nejen stavbu rodinného domu, ale soubor jednotlivých staveb /rodinný dům, přípojky na…


nástavba a stavební úpravy RD v CHKO

Dobrý den, plánujeme zrealizovat půdní vestavbu do rodinného domku. Je nutná kompletní výměna střechy (krovy, krytina, okapy), vyzdění nových štítů a mírné nadezdění (aby byl půdní prostor vůbec obyvatelný při splnění příslušných norem), což zvýší dům cca o 1 m a změní sklon střechy. Dále plánujeme výměnu oken, zateplení a fasádu. V podstatě se domek vzhledově nijak výrazně nezmění, venkovský ráz zachováme. Dům se nachází v CHKO Český Kras a potřebujeme jeho vyjádření. Ráda bych věděla, co vše a na základě jakých právních předpisů úřad posuzuje, čím je např. limitován projektant atd.? Lze tyto úpravy provádět ohláškou, nebo je nutné stavební povolení? Děkuji

Jan Krátký

Pokud se jedná o stavbu rodinného domu, která nemá půdorysnou plochu větší než 150 m2, postačuje pro její nástavbu a stavební úpravy…


nesouhlas obce s uložením inženýrských sítí do nové komunikace

Dobrý den, obec dělala na podzim 2009 nové uličky, teď máme pozemek bez přípojky. Na pozemku chceme stavět a obec nám novou cestu kvůli přípojce (voda, plyn, elektro) nedovolí rozkopat. Mají na to právo, když cestu uvedeme do „původního stavu"? Děkuji

Jan Krátký

Rozhodnutí o zvláštním užívání komunikace k jiným účelům, v tomto případě umístění inženýrských sítí (ustanovení § 25 odst. 6…


stavba sousedova oplocení v rozporu s povolením

Dobrý den, prosím o radu ve věci plotu - zdi na hranici se sousedním pozemkem. Soused si postavil na hranici pozemku plot - zeď dlouhou 6 m a vysokou 2,3 m. Zeď je zbudována ze "štípaných" betonových kvádrů vylitých betonem na betonovém základě hlubokém min. 70 cm, šířka zdi je cca 20 cm. Souhlas k výstavbě dostal soused od bývalého majitele našeho RD (developera), ale pouze na délku zdi 4,5 m. Zeď je tedy o 1,5 m delší, než měla být. Zpočátku nám zeď až tak nevadila (kromě toho, že část dne stíní na naši terasu a brání výhledu z terasy do okolí - na zalesněné kopečky na horizontu), ale je to přece náš soused. Problém vyvstal až při přívalovém dešti. Všechny RD na ulici jsou „řadovky“, postavené na pozemcích s mírným svahem do zahrad RD a i s bočním spádem jednotlivých pozemků. Stavební pozemky jsou v 50 m ochranném pásmu lesa. RD nemají na zahradě (na terasách) svody dešťové vody do kanalizace, voda je svedena do trativodu a vsakuje se do podloží. Předpokládám, že projekt tedy počítal s tím, že pokud by měla přijít přívalová voda, tak by měla přes jednotlivé pozemky, od nejvýše položených k těm nejníže položeným, odtéct pryč - do žlabu, zbudovaného pod stavebními parcelami k odtoku srážkové vody. Ale soused (jediný v celé řadě RD) postavil zeď, která funguje jako přehradní hráz a veškerá voda, která přiteče z výše položených pozemků, zůstává u nás na terase. Dnes jen čekám, kdy bude pršet víc nebo napadne a následně rychle roztaje velké množství sněhu a voda nám vnikne do obýváku (obývák je cca 15 cm nad úrovní terasy). Celou věc jsme ohlásili na MěÚ, pracovníci provedli kontrolu, řekli, že je zeď skutečně delší a pokud neuvedeme nějaké "správné" námitky, tak zeď sousedovi dodatečně povolí. Dále nám sdělili, že dešťová voda není námitka, že tu si každý musí likvidovat sám na svém pozemku. Tak jsem začal číst stavební zákon a píši i tento dotaz - prosbu o pomoc. 1/ v § 111, odst. 2 se uvádí, že "Stavební úřad ověří rovněž účinky budoucího užívání stavby". Neměl by tedy Stavební úřad zohlednit fakt, že zeď bránění volnému průtoku přívalové vody a ohrožuje náš majetek? 2/ v § 129 odst. 2 písm. c) se říká, že lze stavbu dodatečně povolit, pokud stavebník prokáže že " není prováděna či provedena na pozemku, kde to zvláštní právní předpis zakazuje nebo omezuje". Tedy jestliže je stavba v ochranném pásmu lesa, kde jistě právní předpis výstavbu omezuje, domnívám se správně, že tedy tuto stavbu nelze dodatečně povolit? 3/ nepomohlo by nám argumentovat ustanovením § 169 odst. 2 písm., kde se hovoří o obecných výjimkách na výstavbu? 4/ Dále, jedná se zde o plot, není daná zeď stavbou? Nemělo by se požádat o souhlas s vyjmutím zastavené plochy ze zemědělské půdy (jedná se cca o 1,2 m2 orné půdy)? Pokud ano, nepomohlo by nám tím argumentovat? Nebo existují vůbec nějaké "správné" argumenty, jak bránit své právo u MěÚ? Prosím pomozte, předem moc děkuji za odpověď.

Jan Krátký

Zděné oplocení je ve smyslu stavebního zákona stavbou, která podléhá v souladu s ustanovením § 103 odst. 1 písm. d) oddílu 7 vydání…


provoz domácí ČOV

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jak se dá zabezpečit provoz domácí ČOV? Zjistil jsem, že nesprávným stavebním postupem byla do ČOV svedena dešťová voda se střechy mého RD. Děkuji

Jan Krátký

Dešťové vody do domovní ČOV napojeny být nemohou, neboť může dojít k jejímu poškození. Pokud k jejímu poškození došlo, obraťte se na…


rekonstrukce ŘRD v památkově chráněném území

Dobrý den, kupujeme ŘRD, který má ve výpisu z KN uvedeno jako způsob ochrany nemovitosti - menší chráněné území, památkově chráněné území. Jedná se jednopatrový dům, kde potřebujeme zrekonstruovat půdu k obývání, tudíž plánujeme osadit do střechy 2 okna. Chtěla bych vědět, zda a za jakých podmínek lze tuto úpravu provést. Děkuji

Jan Krátký

Z hlediska stavebního zákona budete stavební úpravy buď ohlašovat, nebo budete žádat o stavební povolení. Pokud se jedná o RD s půdorysnou…


umístění navrhované stavby RD na pozemku (odstupy od sousedních pozemků a staveb)

Dobrý den, náš pozemek pro stavbu RD je nepravidelný obdélník, který se zužuje. U silnice měří 21 m, ale směrem dozadu se zúží na 13,6 m. Ani podlouhlé strany ale nejsou stejné, horní je 29 m a spodní 32 m. Projekt domu, který máme, je obdélník 12x8 m. Nakreslil jsem si dům na geometrák tak, aby byly dodrženy odstupové vzdálenosti. Od silnice jsem si dal 5 m, chci tam mít před domem stání na auto. Po té delší (spodní) straně jsem musel dům umístit 2 m od hranice pozemku (kvůli nedostatku místa u horní strany). Soused tam má přes 5 m, takže nebude problém docílit 7 m odstupu. Bohužel horší je to u horní strany. Soused má dům cca 3,5 m od hranice našich pozemků. Mě to taky vychází na 3,5 m, takže těch 7 m tam bude, ale těsně. Problém je, že sousedovo dům je obdélník, ale umístěn napříč a navazuje na něj kůlna (stodola), která je ale neobytná, ale ta je od hranice pozemku už jen 2,5 m, takže by ta vzdálenost 7 m nebyla dodržena. Platí tato vzdálenost i pro tu neobytnou část? Nebo pouze mezi dvěma obytnými rodinnými domy? Mockrát děkuji za radu.

Jan Krátký

Ustanovení § 25 odst. 2 vyhlášky č. 501/2006 Sb. „o obecných požadavcích na využívání území“ řeší pouze vzdálenost mezi dvěma…


definice pojmu "obytné podkroví"

Dobrý den, je možné mi přesně definovat pojem "obytné podkroví"? Chceme stavět dům, který má dvě nadzemní podlaží a nad nimi střechu o sklonu 35°, která ale nebude využita. Dle regulativů je povolena stavba jednopodlažního domu s obytným podkrovím. Lze nějakým způsobem tento regulativ obejít a "navléci" to na náš případ? Hovoří se například v definici podkroví o nějakém poměru šikmin a rovných zdí? Děkuji.

Jan Krátký

Pojem „podkroví“ není ve stavebním zákoně ani v jeho prováděcích vyhláškách přímo definován. Jedinou vyhláškou, kde je…


zděné oplocení a osazení vjezdových vrat

Dobrý den. Chtěla bych vědět, zda musím žádat o stavební povolení, nebo stačí pouze ohlašovací povinnost, když mezi domem a dílnou jsou dřevěná vrata o rozměrech 5x4 m a já bych chtěla postavit zeď za těmito vraty? S tím, že tyto vrata z bezpečnostních důvodů a zachování rázu přišroubuji na postavenou zeď. Děkuji za odpověď

Jan Krátký

Pokud vrata sloužila ke vstupu na nemovitost, potom je možné navrhovanou zeď považovat za oplocení, které podle § 103 stavebního zákona…


podklady pro ohlášení stavby (rozbor vody ze studně, připojení a přeložka VN)

Dělám ohlášení stavby a chci vědět, jestli je pro ohlášku potřeba předem mít: 1/ rozbor vody ve studně, protože je zřízená nově a ještě nebyla čerpaná a bude tudíž nevyhovující? 2/ změna krytí vedení VN z důvodu stavby v ochranném pásmu, nebo stačí smlouva s CEZ o provedení přeložky a začít práce v ochranném pásmu až bude přeložka hotová? 3/ zřízená přípojka NN 3x32 A na pozemek nebo pouze smlouva o posílení vedení a zřízení s CEZ?

Jan Krátký

ad 1/ Realizaci studny jako „vodního díla“ povoluje vodoprávní orgán (odbor životního prostředí městského úřadu). Stavební úřad by…