Nalezeno 3673 dotazů

stavba kůlny a souhlas spolumajitelů pozemku

Chceme postavit kůlnu na pozemku, který má dva vlastníky. Náš podíl na dotčeném pozemku je 3/4 a podíl druhého spolumajitele je 1/4. Kůlna bude v blízkosti stávajícího RD. Musí se stavbou zděné kůlny 4 x 3 x 3 m souhlasit i druhý - menšinový spoluvlastník anebo se rozhoduje podle velikosti spoluvlastnických podílů? Stavební odbor po nás totiž požaduje souhlas druhého spoluvlastníka s tím, že bez jeho souhlasu stavbu nepovolí. A menšinový spoluvlastník se stavbou nesouhlasí. Žádost o stavbu byla podána jako oznámení o záměru v území. Jaký nejmenší odstup od hranice sousedních pozemků musíme dodržet? Předem Vám děkuji za odpověď.

Jan Krátký

Že po Vás stavební úřad požaduje doložit souhlas spoluvlastníka pozemku, je v pořádku. Nelze totiž opomenout jeho vlastnická práva k…


sousedova obtěžující nepovolená udírna

Dobrý den, koupil jsem si dům, kde dlouho nikdo nebydlel, spravil jsem si ho a teď tu bydlím. Mezi tu dobu, kdy tu nikdo nebydlel, soused si postavil velmi nízkou udírnu, a když zatopí, tak mám celou zahradu v jednom čoudu, protože je komín velmi nízký. Stavba je na „černo“. Stavební úřad s tím do dneška nic neudělal a soused pálí pořád. Chci se zeptat, jestli s tím jde něco udělat? Předem děkuji za odpověď

Jan Krátký

Podobné spory ohledně udíren, venkovních krbů a podobných zařízení jsou obtěžující jak pro sousedy je snášet, tak pro pracovníky…


demolice a realizace nové společné štítové zdi

Stavební i Krajský úřad schválili zbourání společné zdi sousedovi a vystavění nové tak, že naše nemovitost stojí bez štítu. Rozhodnutí KÚ je bez možnosti odvolání. Kam dále máme psát, nebo jaký další postup byste nám doporučili? Děkuji za odpověď.

Jan Krátký

Proti rozhodnutí krajského úřadu se skutečně odvolat nelze. Lze však proti němu podat žalobu k soudu. Doporučuji Vám spojit se s…


realizace voliér v blízkosti hranice pozemku

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na stavbu voliéry. Máme v plánu postavit 3 voliéry 30 cm od sousední stěny. Voliéry by byli zhotovené z obrubníků a chodníkové dlažby. Žádný základ ani betonový podklad tam nebudou. Rozměr největší voliéry by byl 2 x 2 m a výška 2 m. Se sousedem bohužel problémy máme. Potřebujeme nějaký souhlas sousedů, hygieny nebo stavebního úřadu? Předem děkuji za odpověď

Jan Krátký

Je důležité, zda příslušný stavební úřad bude voliéry považovat za „stavbu“, či nikoliv. Pokud ano, tak tyto podléhají jeho…


nesouhlas souseda k nástavbě RD

Dobrý den, rádi bychom provedli nadstavbu našeho RD, který je "přilepený" na dalším RD. Soused, který bydlí v "přilepeném" domě nejdříve se stavbou písemně souhlasil, ale poté si vyžádal dokumentaci znovu k nahlédnutí a před slovo „Souhlasím“ dopsal „Ne“, čehož jsme si všimli až o dva dny později. Bude nějaký problém získat stavební povolení? Děkuji za odpověď.

Jan Krátký

Nástavba rodinného domu podléhá vydání územního rozhodnutí a následně stavebního povolení. Jako podklad k žádosti o územní…


demolice původního a realizace nového RD na hranici pozemku

Dobrý den, chtěl bych se zeptat: starý barák tvořící hranici pozemku byl zbourán a místo něj byl vystavěn barák nový s původní zastavěnou plochou. Původní okna k nám do pozemku byla nahrazena stejným počtem, ale podstatně většími. Štít střechy přesahující k nám do pozemku je oproti původnímu delší o 60 cm než štít původní. Výška zdi při zachování výšky hřebene střechy se zvýšila o 60 cm. Při podání námitky o odstranění stavebních úprav nám stavební úřad sdělil: „práce na objektu probíhají v souladu s dříve schválenou projektovou dokumentací, doloženou k ohlášení a v souladu s následně schválenou změnou“. Rád bych se informoval na možnosti jak postupovat, když nesouhlasím s rozhodnutím stavebního úřadu? Právní úprava stanoví v § 25 odst. 5 vyhlášky: "Z důvodu zachování stávajících hodnot zástavby a v souladu s nimi je možno umístit až na hranici pozemku rodinný dům, garáž a další stavby a zařízení související s užíváním rodinného domu. V takovém případě nesmí být ve stěně na hranici pozemku žádné stavební otvory, zejména okna, větrací otvory; musí být zamezeno stékání dešťových vod nebo spadu sněhu ze stavby na sousední pozemek; stavba, její část nesmí přesahovat na sousední pozemek". Podle mého názoru starý barák starý zákon. Výměna oken je možná, ale v původní velikosti. Na nový barák by se měl vztahovat zákon výše zmiňovaný. Děkuji za odpověď

Jan Krátký

Pokud byl původní rodinný dům kompletně zbourán a na jeho místě byl postaven dům nový, vztahují se na něj současně platné předpisy v…


umístění mobilního domu na stavebním pozemku

Dobrý den, rád bych koupil stavební pozemek pro RD, který bych zatím využíval k rekreaci umístěním mobilního domu do 50 m2 (stavba bez stavebního povolení na ohlášení), který by při stavbě mohl sloužit jako zázemí a výhledově jako zahradní domek. Je toto možné, nebo jaké musím splnit podmínky, kritéria? Děkuji za odpověď.

Jan Krátký

Pokud je pozemek v územním plánu určen k zastavění stavbou pro individuální rekreaci, nebude na něm možné umístit stavbu pro…


realizace farmy na pozemku, neřešeném ÚP obce

Prosím o radu. Chtěl bych postavit rodinnou farmu na vlastním pozemku, který je veden jako ostatní plocha, je zde dostačující elektrická přípojka i zavedená voda, rovněž bezproblémový příjezd. Pozemek však leží v intravilánu obce a obec s ním v územním plánu nepočítá. Pozemek souvisí s ornou půdou v mém vlastnictví, na které se hospodaří. Mám nějakou možnost tento svůj záměr realizovat? Děkuji.

Jan Krátký

Ve vyhlášce k územnímu plánu obce by měly být vymezeny stavby, které lze stavět mimo zastavěné území obce a území v územním plánu…


odstup stavby pergoly od stavby stodoly na sousedním pozemku

Dobrý den. Bydlíme v rodinném domě se zahradou. Na zahradě stála kůlna, kterou jsme zbourali a postavili zastřešenou pergolu se sedlovou střechou. Vedle má soused stodolu, využívanou pro skladování nářadí. Vedle stodoly má na naší straně uličku o šíři zhruba 30 cm, která je po celé délce jejich stodoly (je to ulička mezi jeho stodolou a naší garáží a plotem). Náš dům a vyměřený pozemek zde byl jako první. Pergolu jsme postavili 1 m od jeho stodoly a přesah střechy je od jeho stodoly 27-30 cm. Sousedovi vadí, že naše střecha od jeho stodoly není celých 30 cm. Pokud je ulička 30 cm je tento rozměr třeba dodržet pouze u zdí, anebo musím mít i 30 cm od střechy ke stodole? Každá střecha musí mít nějaký přesah, a proto to z mého hlediska není možné dodržet. Pozn.: jeho střecha na stodole je od naší garáže 5 cm. Děkuji za odpověď.

Jan Krátký

Není pravdou, že každá střecha musí mít přesah, existuje více způsobů, jak střechu ukončit bez přesahu. Důležitá je však…


zásah do pozemku při rekonstrukci sousedního ŘRD

Dobrý den, soused dělá rekonstrukci ŘRD. Mezi sebou máme společnou kotovicovou zeď a společný štít, který zbourali a postavili nový - vysoký pro jejich nástavbu. Já jsem shodila 18.8.09 střechu a zjistila, že v uliční části začali štít stavět na své půlce společné zdi a skončili přes celou společnou zeď a ještě nad mojí chodbou. V červnu jsem upozorňovala stavební dozor, že se mi to nelíbí a že dům nesedí podle katastrální mapy. Nic se nedělo, teď mi soused vykládá, že mám být ráda, že postavil společný nový štít. Já, ale s podkrovím nejdu ani tak vysoko a hlavně mi zmizel požární pás, který chce po mě vybudovat. Po celém novém štítě má tašky a hranu z plechu. Prý je vše jeho. Jak postupovat, když stavební úřad dělá, že se nic neděje? Děkuji za odpověď

Jan Krátký

Pokud vlastník sousedního domu nerespektuje vlastnické vztahy a omezuje vlastnická práva sousedního vlastníka nemovitosti tím, že realizuje…