Nalezeno 3683 dotazů

umístění sousedního RD /odstupové vzálenosti a stísněné územní podmínky/

Dobrý den, soused chce postavit samostatně stojící RD s terasou ve vzdálenosti 4 m od mého samostatně stojícího domu, který leží svou severní stěnou přímo na jižní hranici sousedova pozemku. Uvedená vzdálenost 4 m je mezi severovýchodním nárožím mého domu a jihozápadním nárožím terasy plánovaného RD. Požádal jsem souseda, aby dodržel vzdálenost 7 m, neboť má možnost se právě o tyto 3 m posunout východním směrem, které ho dělí od veřejné komunikace (chodníku). To on odmítá, neboť na těchto 3 m chce mít předzahrádku. Odvolává se na "zvlášť stísněné územní podmínky" a že tuto výjimku mu umožňuje vyhláška a že v žádné z protilehlých stěn domů nejsou okna od obytných místností. Jeho terasa při jižní straně RD je vzdálena 4,9 m od okna ložnice ve východní stěně mého domu a okna od obytných místností obou domů jsou vůči sobě umístěna pod úhlem 90 a 45 stupňů a v plánovaném RD budou situována na jih a jihozápad (neleží v protilehlém směru). Přitom terasa RD s ohledem na své účelové určení bude patřit k těm prostorům, které budou obyvatelé RD zcela určitě podstatnou část roku využívat k uspokojování svých potřeb bydlení a relaxaci, a kdy prostor terasy nelze od okolí "odizolovat" tak, jak je tomu např. v případě oken v místnostech (možnost uzavření, žaluzie, a podobně). Okno od mé ložnice vůči terase navrhovaného RD se již nachází v protilehlém směru a jeho kolmá (protilehlá) vzdálenost od středu terasy je 2,9 m. Domnívám se, že za těchto okolností bude dotčena moje pohoda bydlení, neboť pokud pro výjimku ze zákonem stanovené vzdálenosti mezi samostatně stojícími domy (ze 7 m na 4 m) platí za jistého předpokladu (v žádné protilehlé stěně nesmí být okna od obytných místností), bylo by velmi nelogické, aby se tato v praxi osvědčená výjimka nevztahovala i na místnost a terasu, i když se o tom ve vyhlášce výslovně nehovoří. Mám právo trvat v tomto případě na dodržení zákonem stanovené vzdálenosti 7 m ?

Jan Krátký

Odpověď začnu částečnou citací platné prováděcí vyhlášky stavebního zákona /vyhláška č. 501/2006 Sb. „o obecných požadavcích na…


garáž u RD a zastavěná plocha

Nemohu se dopátrat, zda podle nového stavebního zákona a vyhlášek musí být garáž nebo kryté odstavné stání součástí novostavby rodinného domu, popř. s ním být stavebně propojena. Pokud je přípustná samostatně stojící garáž, započítává se do zastavěné plochy RD? Definuje se podzemní stavba zastavěnou plochou nebo se považuje za "neviditelnou" a do katastru se nezanáší? Děkuji za odpověď

Jan Krátký

Vyhláška č. 137/1998 Sb. „o obecně technických požadavcích /OTP/ na výstavbu“ ve svém ustanovení § 10 odst. 2/ říká, že: „stavby…


kolaudace rozestavěné chaty

Rozhodli jsme se koupit chatu. Našli jsme si ji na internetu a začali se domlouvat přes realitní kancelář. Makléř nám popravdě řekl, že chata byla postavena v roce 1985 a dosud nebyla zkolaudována. Je stále vedena jako hrubá stavba. Chata je v zahrádkářské kolonii a je do ní zavedena voda i elektřina. Pokud chatu koupíme, nevystavujeme se riziku, že budeme za bývalého majitele platit nějakou pokutu? A co všechno je potřeba k takové kolaudaci doložit?

Jan Krátký

Jedná se o poměrně častý případ, kdy je stavba z nějakých důvodů řadu let rozestavěna /nedokončena/ a tím pádem i nezkolaudována.…


garáž na hranici pozemku s komunikací

Garáž na hranici pozemku s komunikací. Je možné mít na hranici pozemku s komunikací vjezd do garáže? Díky za odpověď

Jan Krátký

Teoreticky to možné je. Stavební úřad však bude při povolování stavby zkoumat existenci tzv. „požárně nebezpečného prostoru stavby“,…


garáž na hranici pozemku a souhlas souseda

Dobrý den, hodlám stavět garáž o ploše 25 m2 na svém pozemku - zahradě a to tak, že delší strana garáže bude na hranici mé zahrady se zahradou souseda. Ten však se stavbou garáže na hranici pozemků nesouhlasí. Stavební úřad argumentuje, že k žádosti o územní souhlas musím doložit jeho souhlas, jakožto majitele sousední zahrady podle § 85 odst. 2 písm. b/ stavebního zákona. Druhá možnost je údajně požádat o územní rozhodnutí. Zajímá mne, zda i v tomto případě musím doložit souhlas souseda, popř. jakým jiným způsobem stavbu lze provést, bez souhlasu souseda. Děkuji za odpověď.

Jan Krátký

V případech, kdy ke stavbě postačí vydat územní souhlas, bude stavební úřad požadovat souhlas osob, jejichž vlastnické nebo jiné věcné…


zastavěná plocha RD a koeficient zastavitelnosti

Může být zastavěná plocha navrhovaného přízemního RD s podkrovím 110 m2, když velikost pozemku je 230 m2 a když koeficient zastavěnosti pro danou lokalitu je 0,3, což by odpovídalo zastavěné ploše 69 m2? Je možné, aby stavební úřad při umístění RD a jeho začlenění na takto malém (a podle mého názoru nevhodném) stavebním pozemku nebral zřetel na disproporci půdorysných rozměrů stavby vůči velikosti pozemku? Slyšel jsem, že MMR ČR považuje pozemek pro stavbu RD menší než 1 000 m2 za "zvlášť stísněné územní podmínky". Tento údaj jsem neověřoval, ale pokud je správný, chtěl bych se zeptat, je-li pak odpovědné ze strany stavebního úřadu umožnit stavbu RD na pozemku, který má jen 230 m2 a přitom se nejedná o řadovou zástavbu, ale o samostatně stojící RD. Děkuji za zodpovězení mých dotazů.

Jan Krátký

Citovaný koeficient zastavěnosti jste nejspíše „dopátral“ v textové části zpracovaného územního či regulačního plánu. Tento…


stavba pneuservisu na sousedním pozemku

Můj dotaz se týká sousedního pozemku.Na sousedním pozemku chce soused realizovat stavbu pneuservisu. Jelikož sousední pozemek patří jeho matce, tak vymysleli, že dotyčnému stavebníkovi pneuservisu darují jen pozemek pod ještě nepostavenou nemovitostí. Tím prý nebudeme přímí sousedi a nemáme právo do ničeho zasahovat. Jestliže dotyčný stavebník stavbu zrealizuje, i tak od našeho domu bude tato stavba umístěna asi 10 m od hranice pozemku. Chceme se zeptat, zda je možné takto postupovat? Papírově to vypadá, že nejsme vlastně sousedi, ale ve skutečnosti ano. Dále nám na stavebním úřadě bylo řečeno, že dotyčný stavebník požádal o vydání stavebního povolení ještě v prosinci 2006 a tudíž úřad prý nepotřebuje naše vyjádření ke stavbě podnikatelského objektu. Dále nám bylo sděleno, že prý aby se neřeklo, tak nás vyzvou ke stavebnímu řízení a vzápětí nás vlastně vyloučí, protože nejsme účastníci řízení... Je možné, aby si s námi takhle hráli a záměrně takto postupovali?

Jan Krátký

Navrhovaná stavba bude vyžadovat vydání územního rozhodnutí a následně stavebního povolení. Obou těchto řízení byste měli být…


sousedova kůlna v havarijním stavu

Dobrý den, 1,5 m od zdi našeho domu má soused chatrnou kůlnu, bez okapu a s dírami ve střeše, skladuje tam neurčité věci. Ráda bych věděla, jaká je nejmenší vzdálenost od zdi domu, kde může mít soused kůlnu, zda je jeho povinností mít okap? Sníh a voda padají na naši zeď a máme citelné fleky na zdi. Děkuji za odpověď

Jan Krátký

Stavební zákon pro tyto stavby nestanovuje min. odstupové vzdálenosti od ostatních staveb, ani od hranic pozemků. Teoreticky mohou být…


Vzálenost ČOV od domu

Dobrý den, zajímalo by mě, zda a popřípadě jaký zákon upravuje vzdálenost čistírny odpadních vod od domu. Děkuji

Jan Krátký

Vzájemné odstupové vzdálenosti pro stavby stanovuje stavební zákon. Pouze pro stavby rodinných domů a staveb pro rekreaci jsou stanoveny…


sedlová střecha na garáži

Chtěl bych vyměnit střechu na garáži místo rovné, tak by byla sedlová, navíc asi o 3 m prodloužená za garáž na posezení. Prodloužená část by byla ukotvena na betonových sloupcích. Mám za povinnost tuto změnu ohlašovat na stavební úřadu? Děkuji za odpověď.

Jan Krátký

Pro uvažovanou stavbu je nutné požádat stavební úřad o rozhodnutí o změně stavby a o změně vlivu stavby na využití území. Toto…