odstupová vzdálenost od cesty
Dobrý den, chtěla bych se informovat, jak daleko od příjezdové cesty je možno stavět dům? Je nutné dodržet nějakou předepsanou vzdálenost? Náš pozemek s ní sousedí. Předem děkuji za odpověď.
Ustanovení § 8 vyhlášky č. 137/1998 Sb. o obecně technických požadavcích na výstavbu říká, že vzdálenost průčelí budov, v nichž…
rekonstrukce domu a sporná hranice pozemků
Dobrý den, prosím o radu, jak máme postupovat v rámci sporu se sousedem. Dříve velký rodinný dům byl v 70. letech fyzicky rozdělen na dva, dle zákona č.41/64Sb. Nynější majitel (soused - pořád stejná rodina) provádí rekonstrukci domu s přístavbou a nadstavbou. Při stavbě rodinného domu byla \"spadnuta\" štítová zeď, který byla jen jedna a kde místo ní soused přistavuje 2.NP. Soused tvrdí, že byla na jeho pozemku. Nenašla jsem v žádném spise o rozdělení domu v jakém právním vztahu štítová zeď je. Požadujeme po stavebníkovi (sousedovi) postavení nové štítové zdi, popř. ihned provést opravu střechy tak, aby nebyla dotčena práva majitele sousedního domu. Dále: mezi domy je v I.NP sousedící zeď široká 45 cm. (na ní stála štítová zeď). Soused provádí nástavbu na této zdi /nástavba II.NP/ na šířce 30 cm (k tomu potřeboval nechat spadnout štítovou zeď). Spor už byl řešen i přes stavební odbor, který se k této záležitosti nechce vyjádřit. Stavební dozor stavebníka tvrdí, že zeď je na jejich pozemku a tudíž si může stavět jak chce. Prosím ještě o jednu radu. Ve dvorním traktu jsou hranice pozemku mezi domy odděleny drátěným plotem (již asi 25 let). V rámci stavebních prací, požaduje soused (stavebník) zbourání tohoto plotu, že jim překáží ve stavební činnosti. Vím, že jsem Vám poslala moc dotazů najednou, ale opravdu si nevím rady, jak postupovat. Řešení soudní cestou je finančně dost náročné a zdlouhavé a podle slov stavebního dohledu stejně nic nenaděláme \"údajně má známosti všude). Děkuji Vám za Vaše stanovisko.
Jak projektant stavby při zpracování projektu, tak stavební úřad při povolování stavby musí zkoumat majetkoprávní poměry navrhované…
osazení satelitní antény
Dobrý den, chci umístit satelitní anténu na střechu družstevního bytového domu. Co (jaká povolení, žádosti apod.) je k tomu potřeba zařídit?
Z hlediska stavebního úřadu je zapotřebí stavebního povolení jen tehdy, pokud umístěním antény či jejího přívodu dojde k zásahu do…
stavba garáže na hranici pozemku a zastínění RD
Bydlíme v přízemním rodinném domě. Domek je na hranici s pozemkem, nyní soukromé pekárny. Jedno okno z obytné místnosti vede na dvůr pekárny. Okno je povolené dřívějším majitelem a zamřížované. Nynější majitel nám chce těsně před okno postavit na svém pozemku garáž. V jaké vzdálenosti může stavět? Tato stěna s oknem je jediná čelní. Po levé straně, ve vzdálenosti 2 m podle hranice pozemku od okna již stojí garáž. Přistavením další garáže by nešlo do pokoje ani slunce, světlo a byly by vlhké zdi. Děkuji.
Stavba garáže může být teoreticky, při splnění všech zákonných podmínek, situována až na společné hranici pozemků. Dle ustanovení…
stavba mobilního ekologického domu
Dobrý den, chtěl bych výhledově stavět ekologický dům na kolečkách - sláma, hlína, rákos; vlastní studna; solární panely - nepotřebuji tedy ani nechci inženýrské sítě. Typ pozemku: pole. Vím, že na mobilní dům není potřeba stavební povolení, našel jsem však v jednom článku na idnes.cz následující zmínku:"Protože mobilní dům není pevně spojen se zemí, nepotřebuje stavební povolení. To je však nutné, pokud nemáte na pozemek přivedeny inženýrské sítě a nemáte možnost zajistit si pohyblivé, nadzemní přípojky. „Na vlastní objekt není potřeba stavební povolení, protože to není stavba. Připojení ale stavbou je,“ vysvětluje Radka Pínová ze stavebního úřadu Prahy 5." Co to znamená pohyblivá nadzemní přípojka? Resp. jestliže budu mít přivedenou vodu ze své studny a odpad odvedený do své kořenové čistírny, je třeba řešit něco s povolením? Děkuji mnohokrát za odpověď.
Přiznám se, že mne citovaný výklad zákona velmi překvapil. Dle ustanovení stavebního zákona se za stavbu považují veškerá díla bez…
sjezd z komunikace
Dobrý den. Potřebuji vybudovat sjezd z místní komunikace (běžná silnice v obci) na soukromý pozemek kde hodlám stavět. Podle vyhlášky č.104/1997 Sb. § 12 od.2 mne vyhláška odkazuje na normu ČSN 73 61 02, kterou ale nejsem schopen sehnat. Chtěl bych vědět nejmenší parametry odbočovacích obloučků?. S pozdravem
České státní normy je možné zapůjčit ve veřejných knihovnách. Pro připojení sjezdu na místní komunikaci je nutné požádat silniční…
oplocení sousedního pozemku a vstup
Dobrý den, prosím vás o radu. Koupil jsem nemovitost, za kterou se nachází pozemek. Majitel přilehlého pozemku si ho oplotil. Tímto znemožnil přístup na můj pozemek a zároveň použil zdi mé nemovitosti jako součást svého plotu. Když chci něco opravit, musím se prosit o vpuštění na jeho pozemek. Děkuji za pomoc
Z textu není patrno, co je předmětem dotazu. Pokud máte vstup přes sousedův pozemek právně zajištěn věcným břemenem vloženým v katastru…
min. výměra stavebního pozemku
Existuje norma výměry pozemku pro stavbu rodinného domu? I v případě, že pozemek byl prodán OU jako stavební pro rodinný dům a je menší než 600 m2 má pouze 550 m2! Děkuji za odpověď.
Žádná norma min. výměry stavebního pozemku neexistuje. Při zpracování některých urbanistických studií a regulačních plánů však…
výměna střešní krytiny a laťování
Dobrý den, chtěl bych na hospodářských staveních (kůlnách) vyměnit střešní krytinu. Pravděpodobně bude třeba vyměnit i střešní latě a některé krokve. Potřebuji stavební povolení, nebo stačí rekonstrukci jen ohlásit? Předem děkuji za odpověď.
Zatímco výměnu střešní krytiny a laťování postačí pouze ohlásit, výměna krokví, jako nosné konstrukce bude podléhat stavebnímu…
plánovaná stavba řadových domů na sousedním pozemku
Před půl rokem jsme koupili starší rodinný domek (ze 30.tých let). Domek se nachází jednou stranou na hranici sousedního pozemku (na této straně nejsou okna). V té době to byla zahrada v majetku Města pronajatá dlouhodobě (desítky let) původním majitelům domku. Usilovali jsme od začátku o odkoupení části pozemku (alespoň 2 metry od domu) abychom se mohli pohybovat kolem celého domu (dnes už vím, že je to dokonce ze stavebního zákona nutnost). Město nám část pozemku prodat nechtělo. Před 14 dny zveřejnilo Město záměr prodeje této zahrady jako stavebního pozemku a městský architekt vymyslel, že by bylo nejvhodnější, aby na pozemku stály řadové domky, přilepené na náš dům. Jedná se o lokalitu na konci města, kde všude okolo jsou stavební parcely (po cca 1000 m2 pro jeden dům), zde na 700 m2 zahrady chtějí postavit 4 řadové domy (dle nás je to nelogické, dle architekta ano). S přilepením řadových domů k našemu nesouhlasíme, protože jsem si koupili samostatný domek a nechceme bydlet v řadovce. Město tvrdí, že když nebudeme souhlasit, tak stejně nemáme šanci obstát a řadovku tam přilepí. Máme šanci, aby na náš dům nebyl další připojen, když s tím nesouhlasíme? Dům jsem koupili s tím, že sousední pozemek je zahrada a ne stavební parcela, v územním plánu žádné řadovky nebyly. Provádíme v současnosti celkovou rekonstrukci, ohlásili jsme udržovací práce (výměnu oken, výměnu střešní kritiny a zateplení fasády), toto nám stavební úřad povolil, aniž by měl námitek např. k zateplení, když zateplením vlastně zasahujeme do sousedního pozemku Města. Myslím si, že město dělá nelogické kroky, přes nesouhlas nás, majitlů dotčeného domu a nesouhlas okolních sousedů to vypadá, že jejich záměr prodeje zahrady na výstavbu řadovky projde. Tvrdí, že nemáme šanci. Co máme dělat? Obrátit se na právníka? Máme šanci uspět? Moc děkuji za Váš čas a odpověď
Výstavba řadových rodinných domů je dnes v mnoha městech běžnou záležitostí, jejich výstavba musí být však v souladu s územním…