Sdílet
 
Kalibrace měřící techniky

Jak se kalibrují a cejchují váhy

Datum vydání: 13.08.2013 | autor:

Podle metrologického zákona (Zákon č. 505/1990 Sb. o metrologii) rozdělujeme váhy na kalibrované a cejchované (úředně ověřené). Přitom kalibrace váhy představuje „nastavení a zjištění hodnoty“ a kalibrovat můžeme úplně každou váhu. Kalibrace váhy je zpravidla ukončena vystavením kalibračního listu.

Mostní váha Mostní váha
Mostní váha
Některé váhy se dokážou kalibrovat samostatně - nastavují a zjišťují hodnotu díky svému vnitřnímu vybavení bez externího zásahu člověka a jiných měřících zařízení. Zatímco cejchování vah (resp. stanovených měřidel) se provádí u měřidel konstruovaných pro obchodní styk, přímý prodej a také pro zdravotnictví. Hovoříme o takzvaných „stanovených měřidlech.“ Cejchovaná váha je vždy zaplombována úřední institucí (resp. notifikovanou osobou) a je označena nálepkou. Cejchované váhy se prověřují po dvou letech, kdy dochází k takzvanému „obnovení cejchu.“

Váhy dělíme na I. , II., a III. třídu přesnosti. I. a II. třída představuje laboratorní a analytické váhy, které je vždy nutné docejchovat na místě jejich použití, jelikož roli zde hraje i rozdílná gravitace v různých nadmořských výškách. V tomto případě jde o 2. stupeň ověření váhy.
Mostní váha Mostní váha
Mostní váha
Mostní váha Mostní váha
Mostní váha

Kalibrace vah

Kalibrační laboratoř firmy VÁHY - JAS,s.r.o. byla akreditovaná v roce 2010 Českým institutem pro akreditaci, o.p.s. na kalibraci vah. Kalibrační laboratoř prokázala naplněním požadavků normy ČSN EN ISO / IEC 17025:2005 svou odbornou způsobilost objektivně a nezávisle vykonávat kalibraci elektronických a mechanických vah v rozsahu uvedeném v osvědčení o akreditaci.

Pracovníci akreditované kalibrační laboratoře provádí kalibraci vah v sídle své firmy, ale také u zákazníka - v místě, kde je váha umístěna a používána. Kalibrace vah se provádí podle závazného a dokumentovaného kalibračního postupu (dokument KP - 01 postup kalibrace váhy), který vychází z požadavků příslušných technických norem týkajících se vah.

O průběhu a výsledcích kalibrace kalibrační laboratoř vystaví zákazníkovy Kalibrační list s uvedením nejistoty výsledků kalibrace.

Laboratoř zároveň stanovuje pro zákazníky závazná pravidla pro užívání informace o kalibraci váhy akreditovanou laboratoří. V těchto pravidlech je mimo jiné, že výsledky uvedené v kalibračním listu se týkají pouze kalibrované váhy uvedené v kalibračním listu, zákazník může kalibrační list reprodukovat jedině v celku, a že zákazníkem nesmí být použita kombinovaná akreditační značka ILAC.
Cejchování mostní váhy Cejchování mostní váhy
Cejchování mostní váhy
Cejchování mostní váhy Cejchování mostní váhy
Cejchování mostní váhy

Přesné cejchování mostních vah

Přesné cejchování mostních vah se provádí na místě u zákazníka. Mostní váhy jsou určené k vážení dopravních prostředků – prázdných i s těžkými náklady. Mostní váhy jsou cejchované podle Zákona č. 505/1990 Sb. o metrologii a toto cejchování nejčastěji provádí přímo dodavatel váhy. Cejchování mostních vah pro obchodní použití ale realizuje příslušný úřad.

Při cejchování mostních vah se používají etalony, což jsou závaží vážící přesně 1 tunu. Na místo je dopraví nákladní automobil s hydraulickou rukou. S ohledem na váživost mostní váhy může být etalonů až 20 (20 tun). Pomocí etalonů se porovnávají metrologické vlastnosti váhy, čili cejchováním (ověřením) mostní váhy potvrzujeme, že váha má požadované metrologické vlastnosti. Ocejchovaná váha je opatřena úřední značkou přesné grafické podoby, nebo je vydán ověřovací list. Ověření mostní váhy potvrzuje, že má váha požadované metrologické vlastnosti.

Při cejchování se využívá jako zátěž i samotný nákladní automobil. Pro dodavatele váhy je výhodné tento automobil přímo vlastnit, v opačném případě si jej musí pronajmout. Společnost VÁHY - JAS s.r.o. si pro tento účel pořídila vlastní nákladní vozidla MAN 390. Tato vozidla pronajímá včetně etalonů i dalším dodavatelům, kteří takto vybaveni nejsou.

Zdroj: www.vahyjas.cz
VÁHY-JAS, s.r.o.

VÁHY-JAS, s.r.o.

Svitavy, Předměstí, Průmyslová 2194/3a, 56802
Tel: 461 530 424
Web: http://www.vahyjas.cz
E-mail: vahyjas@vahyjas.cz
Sdílení článku

Sdílejte na sociálních sítích

VÁHY-JAS, s.r.o.

Svitavy, Předměstí, Průmyslová 2194/3a, 56802
Tel: 461 530 424
Web: http://www.vahyjas.cz
E-mail: vahyjas@vahyjas.cz

Vybíráme články

Ohodnoťte článek kliknutím:
Hlasoval: 1 uživatel

  Další články

 • Co nového v Jihočeském krajiCo nového v Jihočeském kraji

  Dnes se dozvíte informace týkající se rozvoje jihočeského regionu. Záměry kraje i představitelů měst a obcí v souvislosti s plánovanou výstavbou bytů či rodinných domů, informace o získávání nejrůznějších státních dotací…

 • Vstup Česka do Evropské unieVstup Česka do Evropské unie

  Na vstup do EU se připravuje celá Česká republika. Konkrétně v jižních Čechách se bude slavit. Jihočeská hospodářská komora připravuje v souvislosti se vstupem České republiky do Evropské unie hned tři akce a to ve spolupráci s…

 • Jihočeský kraj už zveřejňuje chystané veřejné zakázkyJihočeský kraj už zveřejňuje chystané veřejné zakázky

  Hlásit se do postavení vyzvaného uchazeče o veřejnou zakázku Jihočeského kraje mohou už zájemci na základě oznámení o připravovaném zadání veřejné zakázky, které je k dispozici na webových stránkách kraje. Umožňuje to…

Diskuze na téma "Jak se kalibrují a cejchují váhy"

Buďte první a napište komentář k  "Jak se kalibrují a cejchují váhy"

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE