
Vypěstujte si vlastní pažitku
Pažitku můžeme pěstovat kdekoli, v bylinkové zahrádce, na skalce, za oknem, na balkóně a nebo vedle zeleniny v záhonu i skleníku.
Pažitku můžeme pěstovat kdekoli, v bylinkové zahrádce, na skalce, za oknem, na balkóně a nebo vedle zeleniny v záhonu i skleníku.
Právě nastal čas pro výsev cuket, kdo však začal dříve, určitě neprohloupil, bude dříve i sklízet. Jak o cukety správně pečovat, aby bohatě plodily?
Nemáme na mysli pouťové potřeštěnce, kejklíře a mágy, ale nádherně kvetoucí okrasné rostliny, které opravdu oživí okrasnou výsadbu. Inspirujte se kejklířkami.
Některé bylinky vypadají nádherně právě v okrasných trvalkových záhonech, nejenže zde krásně vypadají, ale i nádherně voní a budou nám účinně sloužit. Které to jsou?
V dubnu je v zahradách snad nejvíc práce v roce, odmění se nám však ke konci měsíce kvetoucími ovocnými stromy, například třešeň v naší zahradě je již týden v plném rozpuku a květy se chtějí z poupat drát ven.
Křen řadíme mezi nenáročnou zeleninu, která zabere v zahradě svým poměrně mohutným vzrůstem dost místa, ovšem extrémně zdravé kořeny křenu za to stojí. Jak křen pěstovat a sklízet?
Pokud si nyní vysejete ředkvičky (a do teplého pařeniště jste to mohli udělat již od začátku března), sklízet můžete do měsíce od výsevu. Bez čerstvých ředkviček ze zahrádky není jaro jarem.
Tajemná i špatná pověst, magická, mýtická rostlina, tedy především její kořen. Věděli jste, že mandragoru, tedy pokřín lékařský si můžete pěstovat i ve své zahradě, i když jen od jara do zimy?
První jarní byliny se již klubou z půdy, která je přes den zahřívána sluníčkem. A právě sluneční paprsky a tepelné záření vytahují z půdy první jarní byliny. A právě ty mají největší léčivou sílu. Najdeme je přitom i v zahradách a blízkém okolí.
Květinové louky mizí z přírody a s nimi i hmyzí společenství, a že je úbytek hmyzu doslova alarmující. Přitom si může každý s nás vytvořit ve své zahradě alespoň kousek květinové louky.
Buráky, burské ořechy či arašídy jsou české výrazy pro chutné oříšky, které získáváme díky rostlině jménem podzemnice olejná (Arachis hypogaea) patřící do čeledi bobovitých.
Artyčok se velmi podobá bodlákům, ale nepatří mezi ně. Jeho chutný plod přitom můžeme konzumovat syrový, můžeme jej dusit, grilovat i smažit. Jak si ale artyčok vypěstovat?
Rajská jablka nemusí být vůbec červená a vůbec nemusí mít tradiční tvar. A také mohou různě chutnat. Nebojte se při pěstování rajčat experimentovat a vysejte si na konci února či začátkem března odrůdy, jaké běžně nenajdete ani na pultech obchodů.
Jelikož salát patří mezi rostliny krátkého dne, žene nám brzy do květu v době, kdy vrcholí vegetační období. Právě nyní je však čas vysít první semínka a připravit si první sazeničky, které později rozesadíme nejlépe do teplého pařeniště, které zahřívá kořínky zdola.
Zelené koření pomáhá upevňovat naše zdraví, obzvláště pak za dlouhé zimy a po ní. A právě čerstvé koření pěstované v bytě v mobilních nádobách patří k nejzdravějším. Jaké zelené koření si v bytě vypěstujeme?
Pupečník asijský (Centella asiatica), jinak též gotu kola, jedinečná bylina, která nám pomůže nejen proti únavě. Jak a kde ji pěstovat, užívat a jak pomáhá?
Magnolie patří mezi okrasné dřeviny, které způsobí v zahradách a parcích svými časnými jarními květy doslova poprask. Mohutná, ale křehká a nádherně zbarvená krása.
Leden a výsev zeleniny? Není to vtip? V žádném případě, dlouho klíčící a kořenící papriky bez ohledu na odrůdu a také chilli papriky vyséváme právě nyní a až do května je držíme v teple.
Třapatka nachová (Echinacea purpurea), jinak též rudbekie či indiánská icahpe, je úžasnou léčivou rostlinou, jako přírodní antibiotikum zabíjí bakterie a viry, pomáhá s alergiemi a posiluje imunitu. Nádherně však také kvete a láká motýly.
Název článku evokuje, že nemáme na mysli styl bydlení a barvy, ale naopak chutě a vůně, tedy rostliny a především bylinky, které ze Středomoří pochází.