Sdílet
 

Vstup Česka do Evropské unie

Vstup naší republiky se rychle blíží!

Datum vydání: 04.02.2004 | autor:
Na vstup do EU se připravuje celá Česká republika. Konkrétně v jižních Čechách se bude slavit. Jihočeská hospodářská komora připravuje v souvislosti se vstupem České republiky do Evropské unie hned tři akce a to ve spolupráci s Jihočeským krajem a krajským městem Českými Budějovicemi. Evropská unie je ale velkým strašákem pro jihočeské podnikatele. I ty totiž čeká řada změn.
Dotazů ze strany jihočeských firem, týkajících se vstupu do EU, není zrovna málo. Podnikatelé mají možnost obracet se na Informační místa pro podnikatele. Ta byla v Jihočeském kraji zřízena v Českých Budějovicích, Táboře, Třeboni, Písku, Prachaticích, Strakonicích a v Jindřichově Hradci.

Změny související se vstupem do EU totiž přinášejí jihočeským podnikatelům, a nejenom jim, velké problémy. Nejčastěji jde o otázky související s legislativou Evropské unie, čerpání podpor ze strukturálních fondů unie, možností vstoupit na nové trhy atd…
Pomoc podnikatelům nabízí zdarma Jihočeská agrární komora. Ta se totiž zapojila do projektu „Informační místa pro podnikatele“.

Projekt „Informační místa pro podnikatele“ řídí v rámci celé České republiky Hospodářská komora ČR. Cílem je právě příprava podnikatelů na vstup do EU. Parlament na tento projekt vyčlenil ze státní kasy 150 milionů korun. Poradenské aktivity jsou navíc spolufinancovány z Národního programu PHARE 2000. Díky tomu se tak mohou jihočeští podnikatelé obracet na kanceláře Jihočeské hospodářské komory s otázkami, potřebami i svými problémy.

Forma pomoci pak závisí na konkrétním dotazu a požadavku podnikatele. Může být poskytnuta prostřednictvím informací, odborného školení, přímého poradenství nebo přípravy rozvojového projektu a žádosti o podporu z fondů EU.

Kontakty na Informační místa pro podnikatele:

České Budějovice – Zdeňka Fischerová fischerova@jhk.cz
Tábor – Monika Škabroudová skabroudova@jhk.cz
Třeboň – Eva Ďoubalová doubalova@jhk.cz
Písek – Jana Hroncová hroncova@jhk.cz
Prachatice – Jitka Kušnírová jiku@jhk.cz
Strakonice – Jana Janoutová janoutova@jhk.cz
Jindřichův Hradec – Iveta Hybšová hybsova@jhk.cz

Informační místa pro podnikatele to ale není jediná aktivita Jihočeské hospodářské komory. Pro začínající podnikatele jsou připraveny speciální kurzy. Jde o rekvalifikační kurzy, které nesou název „Základy podnikání“. Tento čtyřtýdenní akreditovaný kurz připravuje začínající podnikatele na podmínky obchodu řady oblastí.
Loni připravila Jihočeská hospodářská komora tento kurz třikrát a připravila tak 35 začínajících podnikatelů z oborových oblastí obchod, kovovýroba, restaurace, autoopravna, oční optika, kovoobrábění, pletení oděvů, keramická dílna, pekárna, cukrárna a pilařská výroba.

Letos se první kurz konal 2. února. Nezoufejte, kurzů bude pochopitelně i tento rok více, takže máte další šanci. Druhý kurz v pořadí bude zahájen 3. května.

Začínající podnikatelé, kteří projdou tímto kurzem úspěšně, mohou podat u Českomoravské záruční a rozvojové banky žádost o bezúročný úvěr až do výše 500 tisíc korun a to v rámci programu Start. Program Start umožňuje prostřednictvím tohoto zvýhodněného úvěru, se splatností 4 roky a odkladem první splátky o 9 až 12 měsíců, podnikatelům obvykle těžký vstup do praxe a pomáhá jejich rozvoji v počáteční fázi činnosti.

Pokud byste i vy měli zájem o kurzy pro začátečníky a chtěli byste se o tomto projektu dozvědět více, můžete kontaktovat Regionální poradenské informační centrum při Jihočeské hospodářské komoře. RPIC sídlí v Husově ulici č. 9 v Českých Budějovicích, tel.: 387 699 312, e-mail: harvalikova@jhk.cz, www.jhk.cz.
Sdílení článku

Sdílejte na sociálních sítích

Vybíráme články

Ohodnoťte článek kliknutím:

  Další články

 • Co nového v Jihočeském krajiCo nového v Jihočeském kraji

  Dnes se dozvíte informace týkající se rozvoje jihočeského regionu. Záměry kraje i představitelů měst a obcí v souvislosti s plánovanou výstavbou bytů či rodinných domů, informace o získávání nejrůznějších státních dotací…

 • Jihočeský kraj už zveřejňuje chystané veřejné zakázkyJihočeský kraj už zveřejňuje chystané veřejné zakázky

  Hlásit se do postavení vyzvaného uchazeče o veřejnou zakázku Jihočeského kraje mohou už zájemci na základě oznámení o připravovaném zadání veřejné zakázky, které je k dispozici na webových stránkách kraje. Umožňuje to…

 • Jihočeský kraj a dokument NATURA 2000Jihočeský kraj a dokument NATURA 2000

  Jihočeský kraj nesouhlasí s navrženým dokumentem NATURA 2000. Pro samosprávu kraje je nepřijatelné schválení tohoto dokumentu v podobě, kdy by více než třetina jižních Čech měla charakter chráněných území.

Diskuze na téma "Vstup Česka do Evropské unie"

Buďte první a napište komentář k  "Vstup Česka do Evropské unie"

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE