Vložit nový dotaz
Nalezeno 1046 dotazů

stavba RD na sousedním pozemku /pastvina, ostatní plocha/

Dobrý den, jsem nájemcem nezastavěného asi hektarového pozemku v pohraničí, zakresleného v mapách KN jako jeden velký pozemek, vedený jako pastvina, někde jako ostatní plocha. Pozemek nebyl v intravilánu obce, od roku 1964 na něm nebyly žádné stavby, využívám jej pro pastevectví. Část pozemku jsem nyní od PF ČR získal do osobního vlastnictví. Jinou sousední část pozemku od PF ČR získal vlastník, který jej chce využít pro stavení rodinného domu. Je to podle nového stavebního zákona možné? Ten jeden velký pozemek byl totiž veden na listu vlastnictví 0 a pozemek nebyl nikdy zaměřen a nějak plnohodnotně zapsán do KN, i když se tam na druhou stranu dá nalézt. Údajně tedy platí PK stav a staré německé mapy a tento velký pozemek se tedy skládá z většího množství stavebních a pozemkových parcel, z nichž dvě, vedené v PK jako stavební, patří tomu mému novému sousedovi. On pozemky koupil za cenu zemědělských a rád by je spekulativně využil, neboť se jedná o nedotčenou přírodní lokalitu, ale dostupnou a s možností připojení na elektřinu. Územní plán zde není. Velmi Vám děkuji

Jan Krátký

Nový stavební zákon klade důraz na ochranu nezastavěného území. To znamená, že v zastavěném území, by se měli nejdříve vyčerpat…


změna územního plánu

Dobrý den, mám dotaz ohledně zařazení pozemku do územního plánu. Mám pozemek, který je veden jako orná půda. V únoru roku 2006 jsme si žádali o zařazení pozemku do územního plánu (poslední termín pro podání žádosti na zařazení do územního plánu byl však do 31.12.2005). V červenci 2006 byl územní plán schválen a náš pozemek už tam zahrnut nebyl. Proto jsme podali tento týden žádost o změnu územního plánu. Zajímalo by mě, jak dlouho může tato změna trvat a co můžu udělat proto, abych mohla začít stavět RD na tomto pozemku? Předem moc děkuji za odpověď

Jan Krátký

V novém stavebním zákoně je kladen důraz na ochranu nezastavěného území. Pokud návrh na změnu územního plánu obsahuje návrh na…


připojení RD na kanalizaci

Před 7 lety obec prodávala obecní pozemky pro stavbu rodinných domků. Přes střed těchto pozemků vede obecní kanalizace ze 70. let (hlavní trasa, průměr 60 cm), která podle stavebního úřadu nikdy nebyla zkolaudovaná (na prodaných pozemcích není v katastru zapsáno věcné břemeno). Já jsem jeden z pozemků koupil a postavil rodinný dům. Odpad rodinného domu jsem v souladu se stavebním projektem připojil do této kanalizace (místo připojení mám potvrzené od správce „Vodovody a kanalizace“). Kolaudace domu proběhla v r. 2005 bez problémů. Koncem 2005 se obec rozhodla vybudovat novou kanalizaci, která bude umístěna v obecní silnici kolem těchto parcel a starou kanalizaci zrušit. Já ale svůj domek nebudu moci do nové kanalizace připojit kvůli potrubnímu spádu (40 m vzdálenost, 25 cm výškový rozdíl). Obec si nechala si vypracovat projekt a žádala o povolení. Jako účastník územněsprávního řízení jsem vznesl protest. Tento protest byl akceptován, ale stará kanalizace byla v rozhodnutí pojmenována jako „přípojka mého rodinného domu“ a dle rozhodnutí zůstane zachována. Z následného stavebního řízení jsem byl již vyjmut. Výstavba nové kanalizace v obci z důvodu nedostatku peněz zatím neprobíhá. Nyní mám rodinný domek, který je připojen ke staré kanalizaci, která vede přes pozemek souseda, který chce po vybudování nové kanalizace stavět rodinný dům, ale kvůli staré kanalizaci nemohl (která, ač nezkolaudovaná) odvádí odpad půli obce. Prosím o radu, co můžeme společně se sousedem, se kterým mám velmi dobré vztahy, dělat? Každý úřad dává ruce pryč a naše dopisy jsou bez odpovědi. Děkuji

Jan Krátký

Jestliže obec prodávala sousedovi pozemek pro stavbu rodinného domu, měla ho upozornit, že je na předmětném pozemku umístěna kanalizace. O…


rekonstrukce koupelny v bytovém domě

Dobrý den. Bydlíme v obecním cihlovém bytovém domě. Naše koupelna se sestává z nezakrytého sprchového koutu, ústícího přímo do obytné místnosti, vedle kterého je uzavíratelná komora. Nad komorou i sprchovým koutem je snížen strop o cca 50 cm. Jedná se o světlík toalety, která je v linii sprchového koutu a komory. Okno světlíku se však nedá ovládat a vznikají zde plísně.Také vlhkost v bytě je značně zvyšována používáním sprchového koutu, který není odvětráván. Moje představa je tato: zrušit falešný strop nad komorou a sprchovým koutem, současně s jejich dělicí příčkou a zazdít vchod do sprchového koutu z obytné místnosti. Tím docílím toho, že nebudu mít komoru, ale malou koupelnu se samostatným vchodem a odvětráním. Má otázka zní, zda budu potřebovat vyjádření statika, i když do dispozice bytu myslím nezasáhnu a jestli tato úprava vyžaduje ohlášení na příslušném odboru? Dále se chci zeptat, zda nedokončená příčka (50 cm světlíku), která mi vznikne mezi koupelnou a WC, nenaruší nějakou vyhlášku nebo normu? Děkuji.

Jan Krátký

Pokud při popsaných stavebních úpravách nedojde k zásahu do nosných konstrukcí stavby, podléhají tyto v souladu s ust. § 104 odst. 3)…


výměna oken v bytě v bytovém domě

Dobrý den, plánují nyní výměnu oken ve svém bytě, který je v OV v domě s 8 byty. Jak mám postupovat podle nového stavebního zákona? Děkuji

Jan Krátký

Pokud nedojde při výměně oken ke změně okenního otvoru a nedojde ani ke změně vzhledu domu, jedná se o udržovací práce, které…


výměna okna ve štítě

Dobrý den, ráda bych Vás požádala o informaci, zda je v případě výměny jednoho okna ve štítové zdi v podkroví za dvě (vybourání širšího otvoru a vestavění středového sloupku) nutné stavební povolení či stačí pouze ohlášení stavby. Děkuji za Vaši odpověď.

Jan Krátký

Popsaná stavební úprava stavby vyžaduje i podle nového stavebního zákona stavební povolení, jelikož při ní dochází k zásahu do nosné…


okna ve štítě na hranici pozemku

Dobrý den, máme v plánu postavit půdní vestavbu do stávajícího domu, ležícího na hranici pozemku. Využijeme k tomu již stávající štít, s umístěným oknem o rozměru 1,2 x 0,8 m. V půdní vestavbě toto okno využijeme jako větrací v koupelně. Nově pak ještě druhé identické okno, 2 m vedle do pracovny. Sousední rodinný dům je vzdálen 40 m přes dvorek. Musím žádat souseda o souhlas? Děkuji

Jan Krátký

V případě realizace okna na hranici pozemku by, dle mého názoru, měl stavebník vždy mít písemný souhlas souseda, ve kterém bude jasně…


doplnění dotazu - přerušení stavebního řízení

Děkuji za odpověď. Píšete o zpětvzetí. To znamená v mém případě, že cca před pěti lety jsem podal žádost o stavební povolení, přičemž SÚ přerušilo stavební řízení. Já tedy pokud budu chtít zrušit toto rozhodnutí, doručím SU sdělení (žádost) o zpětvzetí své žádosti o stavební povolení. Pochopil jsem to tak správně? Děkuji

Jan Krátký

Pokud vezmete žádost o stavební povolení zpět, sdělujete stavebnímu úřadu, že jste upustil od Vašeho záměru a že žádáte o zastavení…


odstupová vzdálenost mezi bytovým domem a RD

Dobrý den, žádám o odpověď na dotaz, týkající se vzdálenosti mezi rodinným domem a bytovým domem. Vím, že mezi dvěma rodinnými domy /pokud v jsou v protilehlých stěnách okna/ má vzdálenost být 7 m. Na tento argument nám pracovnice stavebního odboru řekla, že bytový dům není dům rodinný a proto se na něho tento předpis nevztahuje. Existuje nějaký předpis, ve kterém je stanoveno, jaká má být v tomto případě minimální vzdálenost? Předem děkuji za vaši odpověď.

Jan Krátký

Z dotazu nevyplývá, zda je tento případ řešen dle stavebně právních předpisů platných do 31.12.2006 nebo dle těch, které platí po tomto…


sousedův pozemek - zpevněná plocha

Soused si koupil v r. 2003 pozemek od našeho města, dle znaleckého posudku byla cena stanovena na 13 000 Kč, celkem se jednalo asi o 900 m2. Pozemek je veden jako trvalý travní porost, ochrana zemědělský půdní fond. V srpnu 2006 pozemek nechal bez patřičného stavebního povolení zavést odfrézovanou silniční sutí z oprav místní komunikace. Jelikož se nám jeho jednání nelíbilo, kontaktovali jsme životní prostředí a to dospělo k závěru, že případná stavba je v rozporu se stavebním zákonem. Příslušný stavební úřad nám sdělil, že bude vydáno dodatečně stavební povolení na zpevněnou plochu a dodatečně tuto plochu vyjme z půdního fondu. Je možné takto postupovat? Tato plocha je nyní využívána jako parkoviště a odstavná plocha pro kamiony, zejména v nočních hodinách. Podle vyhlášky našeho města, je zakázáno parkování nákladních vozidel mimo povolené prostory. Pozemek, který soused vlastní je v platném územním plánu veden jako zóna pro podnikání, nikoliv však jako zóna parkoviště nebo zóna dopravy. O této skutečnosti jsme informovali i naše město, které stejně jako stavební úřad dospělo k závěru o dodatečném povolení... Chci se informovat, jak máme dále postupovat a zda je možné černou stavbu dodatečně povolit? Děkuji

Jan Krátký

Stavební úřad by každopádně neměl až do vydání rozhodnutí (v tomto případě dodatečného povolení) sdělovat, jakým způsobem…