Pozemky
Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu, zda je nutné žádat o souhlas sousedů se stavbou RD na stavebním pozemku v případě, že dotčený pozemek sousedí bezprostředně pouze s pozemky investora, a sousedi vlastní až pozemky vzdálenější. Tj. mezi stavební parcelou a pozemky sousedů je ještě pruh jiného pozemku, který ale také vlastní investor. Předem moc děkuji za informaci.
Dobrý den, v tomto ohledu jde o to, jestli svým stavebním záměrem můžete ovlivnit (práva majitele) stavby i na pozemku vzdálenějším -…
Přístavba garáže
Dobrý den! Ráda bych se zeptala, na pozemku vedle rodinného domku máme povolenou přístavbu garáže se skladem zahradního nábytku a hobby dílnou - vše je rozestavěné, nezkolaudované. Nyní bych si v uvedených prostorách ráda udělala miniškoličku, ale stavební úřad trvá na tom, že u rodinného domku - není to novostavba - musí být garáž a prostory pro podnikání mimo hlavní budovu smí být maximálně 16m2. Domy prý máme propojit, ale jak nejjednušeji to provést stačí např. zdí? A opravdu musíme mít na pozemku garáž nebo je dostačující stání např. pod stříškou? Děkuji za odpověď
Dobrý den, díky za dotaz. Vyřešení dopravy v klidu (parkování) je jedním ze základních předpokladů pro povolení stavby. Budete tedy…
Překážka ve stavbě
Dobrý den, chceme koupit pozemek pro stavbu domu. Dle územního plánu je pozemek stavební, nicméně pro jistotu jsme před koupí kontaktovali příslušný stavební úřad a bylo nám řečeno, že pozemek je stavební, ale stavba není možná z důvodu nevhodé příjezdové cety (cesta je štěrková a je v ní veden vodovod a splašková kanalizace), že by bylo nutné vybudovat \"řádnou komunikaci\". Dle územního plánu je tato komunikace vedena jako místní obslužná komunikace (stejně jako cesty v mnoha ulicích v obci). Je tedy pravda, že zde není možné postavit RD? Děkuji
Dobrý den, díky za dotaz. Bez podrobnějších znalostí mi přijde tvrzení úředníka jako nesmysl. Nemůže být problém v obavě z…
Povrchové úpravy opěrné zdi
Dobrý den! Soused si na hranici našich pozemků postavil opěrnou zeď ze ztraceného bednění do výšky 1,45m. Vzhledem k tomu, že je relativně blízko našeho domu a koukáme se na ní z okna, rádi bychom si ji nejak \"zkultivovali\". Jaké jsou možnosti povrchové úpravy vlhké opěrné zdi? (obklady, nátěr...?)Jak je možno/nutno připravit vlkou zeď, aby se případná povrchová úprava na zdi udržela? Děkuji moc za odpověď!
Dobrý den, díky za dotaz. Jestli tomu dobře rozumím, jedná se o Váš společný plot se sousedem. Předcházel stavbě Váš souhlas? Dle…
malá stavební parcela
Ve středu obce vlastním zahradu (180 m2) a navazující stavební parcelu (460 m2), která je v katastru nemovitosti evidována v účelu využití jako „zbořeniště“. Rodinný dům, který na tomto místě stál cca 200 let, a ve kterém bydlela moje rodina, nešťastnou náhodou zhruba před 30ti lety shořel. Torzo domu se pomalu rozebíralo, až zbyly jen rozvaliny, které se nakonec srovnaly se zemí. Rozhodl jsem se na tom samém místě postavit nový rodinný domek, a proto jsem se šel informovat na příslušný stavební odbor. Zodpovědný zaměstnanec mě ovšem sdělit, že mi stavební povolení nevydají, neboť nevlastním minimálně 800 m2 pozemků (včetně navazujících), což je nově stanovená minimální výměra, která je dána novým územním plánem k výstavbě rodinných domů. Vlastním pouze 640 m2 a šance, že bych od okolních sousedů odkoupil zbývajících 160 metrů je nulová. Podotýkám, že tam nejsou další jiné překážky (stavebně technické, hygienické….), pouze jen ta výměra. Jinými slovy mi bylo řečeno, že kdyby nám dům neshořel, tak tam bydlíme spokojeně dodnes a nikomu by nevadilo, že nemáme 800 m2 celistvého pozemku. Podle mého názoru je stavební parcela přeci už ze své podstaty určena k tomu, aby na ní něco stálo (také tam stovky let něco stálo). Logicky bych předpokládal, že by se měla nová úprava stahovat na nově vznikající stavební parcely a nikoli retroaktivně na starou původní zástavbu. To mám opravdu smůlu? Děkuji za odpověď. Přeji pěkný den
Dobrý den díky za dotaz. Toto je opravdu zvláštní situace. Přístupu úřadu nerozumím. Pokud máte stavební parcelu, je na ní možno…
odstranění části stavby - zádveří u RD
Dotazem na stavební odbor ohledně odbourání zádveří cca 1x 2 m jsem se dozvěděla, že nemusím zbourání ohlašovat a mohu na stejné místo postavit nové. Zádveří bylo od sousedů prorostlé rostlinami a zatékalo tam a vytržením rostlin přísavníků se zdí vlhkého zádveří a při demontáži dveří a okna se částečně zřítilo a měly jsme strach, že spadne střecha. Po odbourání sousedka pozvala místní šetření, s tím aby nebylo postaveno nové zádveří, ale protože zůstala tak obnažena stěna k sousední přistavené verandě po odstranění zádveří požadovala zateplení 20 cm polystyrenem z naší strany. Ale stavební odbor nám zaslal zahájení nepovoleného odstranění. Můj dotaz zní: zda odstranění přistaveného zádveří 1x2 m vyžaduje předem povolení k odstranění zříceného zádveří, kdy hrozí nebezpečí vstupu do domu a důkaz, že nedošlo ke stavebně technickému narušení verandy sousedů? Další otázka je: jak mám stavebnímu odboru prokázat, zda nedošlo k narušení? Děkuji
Odstraňováním staveb se řídí ustanovením § 128 stavebního zákona. V odst. 1 tohoto paragrafu jsou uvedeny stavby, jejichž odstranění…
stavební úpravy poloviny dvojdomu, provedené bez souhlasu druhého vlastníka
Dědila jsem polovinu dvojdomku, postaveného bratry, kdy pravá část byla prodána. Dvojdomek má společnou půdu, kterou noví sousedi zahradili prkny. Na mé polovině byla vyměněna okna, zateplení, fasáda a střecha, chtěla jsem pojistit stavbu na vyšší částku a pán z pojišťovny při prohlídce chtěl, abych zjistila, jestli přehrazení na půdě a jiné přestavby ve střeše jsou dle povolení stavebního úřadu. Sousedka mi řekla, ať se starám o sebe a v archivu jsem nic nezjistila. Stavební úřad mi jen sdělil, proč mně zajímá příčka, která je na půdě 25 let a mám jim dát telefon na pracovníka pojišťovny. Na půdě jsem asi 40 let nebyla, když jsem byla malá a půda přehrazená nebyla a chodili jsme přes půdu k tetě a strýci, jinak domky mají venku samostatné vchody. Zjistila jsem, že sousedi podepsali moji matku, že souhlasí s přestavbou, protože ani nevěděli, že se vdala a měla jiné jméno a máma jim prý nic nepodepisovala. Chtěla jsem vědět, jestli je povinnost stavebního úřadu mi sdělit, zda přestavba je dle stavebního povolení a jestli přehrazení půdy vedle komína prkny je povoleno, neboť po 25 letech není přístavba zakreslena v katastrální mapě? Nebo kam se obrátit, když stavební odbor mě odmítl, s tím, že se stavbou se po tolika letech nedá nic dělat. Děkuji
Obraťte se na příslušný stavební úřad písemně. Ten potom musí, v souladu se správním řádem na Váš podnět ve lhůtě 30-ti dnů…
požadavek developera prodávat byt v bytovém domě společně s parkovacím stáním
Dobrý den, developer nás tlačí při koupi nového bytu (3+kk) k povinné koupi i garážového stání s odvoláním na zákonnou povinnost. Ve stavebním zákoně jsem nic takového nenašla. Existuje takovýto zákon či vyhláška nebo je to jen obchodní tah? Děkuji
Každá stavba (tedy i stavba pro bydlení) musí mít zajištěn odpovídající počet parkovacích a odstavných stání, které se většinou…
vynětí půdy ze ZPF pro stavbu bytového domu a zpevněných ploch
Dobrý den, prosím o zodpovězení následujících dotazů: 1) Je nutné v rámci žádosti o vydání územního rozhodnutí o umístění stavby bytového domu (dále jen ÚR o umístění BD) předložit souhlas s vyjmutím půdy ze zemědělského půdního fondu, když stavba BD má být umístěna na pozemku, který je ve výpisu z KN označen jako „druh pozemku: zahrada“ a „způsob ochrany nemovitosti: zemědělský půdní fond“ (s vyznačením čísla BPEJ)? Pozemek leží ve městě s územním plánem, podle něhož se nachází v území smíšená zóna městská. 2) Pokud je pro výše zmíněný BD vydáno pravomocné územní rozhodnutí o umístění stavby BD na pozemku označeném ve výpisu z KN jako zahrada, stává se „celá zahrada“ pozemkem staveb pro bydlení ve smyslu § 21 stavebního zákona? Nebo ji lze považovat za pozemek veřejných prostranství, pokud nebude od veřejného chodníku oddělena plotem, vraty nebo závorou? 3) Vedle stavby BD je v rámci žádosti o vydání ÚR o umístění BD umísťováno na pozemku typu zahrada také parkovací stání a zpevněné plochy pro přístup do domu - parkovací stání a zpevněné plochy budou provedeny zhutněním pláně, dvěma vrstvami štěrkodrtě o různé hrubosti a betonovou dlažbou zámkovou a zatravňovací. Mají být plocha parkovacích stání a zpevněných ploch (chodníku) započteny do koeficientu zastavění pozemku, který je v územním plánu definován jako „procentní podíl zastavěné plochy objektu k celkové ploše pozemku“? Já se domnívám, že podle výše uvedeného popisu provedení parkovacích stání a chodníku se jedná o stavby a do „zastavěné plochy objektu“ a tedy i do propočtu koeficientu zastavění pozemku by být započteny měly. Souhlasíte? Případně, proč ne?
Ad 1) Souhlas orgánu ochrany ŽP k odnětí půdy ze ZPF pro její využití k nezemědělským účelům je podkladem k žádosti o vydání…
nesouhlas k rekonstrukci sousedního RD
Dobrý den, chtěl bych se zeptat na možnost částečného nesouhlasu s projektovou dokumentací na rekonstrukci sousedního domu (a odůvodnění). Moji sousedé se rozhodli opravit svůj domek, který je umístěný přímo na hranici pozemku. S veškerými jejich stavebními úpravami souhlasím, pouze chci zabránit vybudování 4 novým oknům směřovaným přímo na můj dvůr, dům, zahradu. Chci si udržet své soukromí. Děkuji za odpověď
Jako účastník územního nebo stavebního řízení, vedeného pro povolení sousední stavby, máte právo k navrhované stavbě uplatnit své…