Nalezeno 3675 dotazů

rozšíření komunikace, vyvlastnění části pozemku a umístění oplocení

Dobrý den, koupil jsem stavební parcelu, kde šířka je 16 m. Jedním z tzv. sousedů je i město, které má hned vedle 4,5 m travnaté komunikace (v katastru vedené jako „ostatní komunikace“). Nyní jsem chtěl dostat povolení na stavbu oplocení na hranici svého pozemku, ale bylo mi úřadem sděleno, že je zpracován nový územní plán, kde musí být vyhotovena urbanistická studie, a 2 roky nebudu moci stavět. To by nebylo nejhorší, poté mi řekli, že budou možná potřebovat dalších 70 cm z mého pozemku, aby se cesta do budoucna mohla rozšířit a těch 70 cm mi řekli, že můžou být vyvlastněny, což se mi zdá nepochopitelné, kdy se jedná o komunikaci ve městě a bude vést k případným dalším novým pozemkům, určených jako stavební. Mohou vůbec toto udělat? Teď mi chtějí povolit plot jen tehdy, pokud uhnu o 70 cm dovnitř pozemku (jak kdyby mých 16 m na šířku nebylo málo) anebo na hranici pozemku, ale jen dočasně, tedy do doby, kdy bude studie vypracována. Jsem znechucen byrokratickou arogancí na úřadech a takovým jednáním, bohužel nevím, jak se mohu bránit? Ocenil bych jakoukoliv radu. Děkuji

Jan Krátký

Pokud bude komunikace v územním plánu označena jako „veřejně prospěšná“ stavba, je opravdu možné, že Vám bude část pozemku, kde má…


odstranění, resp. dodatečné povolení sousedova stínícího oplocení

Dobrý den, před cca 20-ti lety postavil soused vedle stávajícího oplocení (drátěného) plot z laminátových vlnitých desek do výšky 2,5 m. Po soudních tahanicích a odvoláních vydal krajský soud rozhodnutí a nejvyšší následné dovolání zamítl, že stavba stíní a stavební úřad následně vydal rozhodnutí (pravomocné, stavebník nepodal odvolání) o odstranění stavby. Stavebník stavbu neodstranil, pouze snížil na cca 190-205 cm a přihrnul k oplocení hlínu tak, aby plot byl z jeho strany cca 180 cm. Stavební úřad zahájil dodatečné povolení s tím, že stavebník tvrdí, že stavbu odstranil a postavil znovu ze stejného materiálu, ve stejné délce, ale v jiné výšce. Stavební úřad k tomuto přistupuje jako k nové stavbě, na naše námitky, že stavba nebyla odstraněna a že tvrzení stavebníka je účelové stavební úřad reagoval tak, že předvolal svědky (sousedy z druhé strany) a ti si obsílky (zjevně po dohodě) nevyzvedli, tak prý nemohl prokázat stavebníkovi, že stavbu neodstranil, jak měl a tudíž je to nová stavba. Připadá mi to jak v Kocourkově, žádali jsme tedy, aby udělali posudek odborníka ohledně stáří stavby (již od pohledu je zřejmé že to není nová stavba), to zamítli, že je to nákladné a stavebník nechal vyhotovit posudek ohledně výšky, aby měl doklad, že plot z jeho strany je 180 cm. Jelikož je k plotu navezena hlína, je výška dle posudku opravdu 180-185 cm (od původního terénu však 190-205 cm) a zřejmě stavbu dodatečně povolí. Chtěl bych se zeptat, zda je opravdu možné takto obejít nařízení o odstranění (stavebník samozřejmě nemá důkaz o odstranění - mít ani nemůže) stavby a podat si po letech žádost o dodatečné povolení. V teoretické rovině by to znamenalo, že nepovolenou stavbu, ke které vydá SÚ rozhodnutí o odstranění, stačí změnit (např. postavit kůlnu, po nařízení odstranění ji natřít jinou barvou, případně zvýšit či snížit) a stavebník takto může stavbu vesele užívat a dopisovat si se SÚ a do nekonečna vytvářet nové a nové stavby. Děkuji za jakoukoliv odpověď.

Jan Krátký

Pokud stavebník stavbu oplocení neodstranil, ale pouze upravil, nejedná se o novou stavbu, ale o stavbu stávající, na které byly provedeny…


přístavba skladu nářadí ke stávající chatě a souhlas sousedů

Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu. Máme chatku v zahrádkářské kolonii a chtěli bychom k ní přistavit takový přístřešek (přístavbu) na schování nářadí, houpačky a jiného zahradního příslušenství. Mělo by to vypadat tak, že k zadní stěně chatky postavíme podpěru a tři trámky s patkami, které zastřešíme, obijeme palubkami a dáme dvířka. Bude to jednoduchá budka jednopodlažní, nevytápěná, neprůchozí z chatky. Na stavebním úřadě mi to v této lokalitě povolí, že to tam být může a dali mi formulář - Oznámení záměru v území k vydání územního souhlasu, je to opravdu třeba? A ještě bych se chtěla zeptat, zda povolení sousedů, které musíme doložit, musí být i sousedící cesta, kterou vlastní všichni osadnici kolonie, což je 63 osadníků Opravdu od všech musím mít povolení? Nestačí jen souhlasy sousedících sousedů? Můžete mi prosím poradit co s tím?

Jan Krátký

Popsaná stavba dle § 103 odst. 1 písm. a) stavebního zákona podléhá vydání územního souhlasu, který vydá stavební úřad na základě…


realizace nového a oprava stávajícího oplocení pozemku

Dobrý den, zakoupil jsem pozemek, který v nově vzniklém územním plánu není v zastavitelném území, je veden jako trvalý travní porost a zahrada (krajinná zeleň) a dle bližšího komentáře k územnímu plánu, zde není povoleno pozemky oplotit. Na pozemku však již z doby dřívější byl plot vybudován, je však ve špatném stavu, místy chybí zcela. Mohu toto oplocení opravit a dobudovat (zažádat o povolení), nebo jej musím v souladu se shora uvedeným odstranit zcela? Předchozí majitel ke stávajícímu oplocení pravděpodobně dokumentaci nedohledá, lze ji dohledat na příslušném stavebním úřadu, pokud bylo oplocení v minulosti úřadem povoleno? Ještě bych se chtěl zeptat, zda bych mohl v duchu shora uvedeného realizovat oplocení alespoň živým plotem? Omlouvám se za obsáhlý dotaz a děkuji za případnou odpověď.

Jan Krátký

Pokud bylo oplocení v souladu se stavebním povolením schváleno, je možné, že doklad o tom dohledáte u orgánu, který jej schvaloval. V úvahu…


přístavba stávající chaty na cizím pozemku

Dobrý den. Vlastníme chatu, která leží na pozemku lesů ČR. Chtěli bychom si přistavět k této chatě zastřešenou terasu cca 12 m2. Nevím, zda se v tomto případě jedná o drobnou stavbu, či přístavbu a jaká povolení budeme k této realizaci potřebovat?

Jan Krátký

Pokud bude terasa komunikačně propojena se stávající stavbou, bude se jednat o její přístavbu, která bude podléhat vydání územního…


možnost zastavění pozemku v průmyslové zóně

Dobrý den, chtěla bych se zeptat: vlastním pozemek, který je v průmyslové zóně. Změna územního plánu se chystá až za 5 let. Dalo by se na tomto pozemku postavit třeba obytná chata nebo budova, která by měla okolo 100 m2? Předem děkuji za odpověď

Jan Krátký

Stavby, které je možné na daném pozemku umístit a činnosti, které lze na něm provádět vyjmenovává územní plán obce ve své textové…


povolení přístavby RD

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat: máme RD. Bydlíme zde s maminkou manžela, která má zde výminek. A to přesně ložnici a obytnou kuchyň. Chceme ji k této části RD přistavět koupelnu a verandu se samostatným vchodem. Šíře přístavby by byla asi tak 2 m a délka 5 m (co nejméně). A moje otázka je, co potřebuji za kroky, abych mohla tuto přístavbu podniknout? Děkuji předem za odpověď

Jan Krátký

Pokud bude půdorysná plocha rodinného domu (včetně plánované přístavby) do 150 m2 (viz. § 104 stavebního zákona), bude povolení jeho…


provedení zabezpečovacích prací na společné štítové zdi RD v řadové zástavbě

Dobrý den, jakým způsobem postupovat, když stavební úřad nařídil provedení zabezpečovacích prací na stavbě - společné štítové zdi řadové zástavby? Jedná o objekty staré zhruba 120 let. Zabezpečovací práce byly nařízeny oběma vlastníkům domů, kterých se tato společná štítová zeď týká. Z ničeho však nevyplývá, že štítová zeď je skutečně ve vlastnictví obou. V řízení, které stavební úřad vedl, také ani jeden z vlastníků společné vlastnictví nezpochybnil. Dá se tedy považovat, že když ani jeden z vlastníků nezpochybnil společné vlastnictví, za to, že je skutečně ve vlastnictví obou? Z doloženého statického posudku vyplývá, že obě stavby jsou na štítové zdi existenčně závislé a skutečně je štítová zeď společná a vinu na špatném stavebním stavu řeší statický posudek jako společnou. Z jedné strany špatnou údržbou a z druhé strany demolicí objektu kolny, která byla na této štítové zdi také závislá a částečně štítovou zeď podpírala. Demolice byla stavebním úřadem povolena dodatečně a vlastník, který částečně způsobil špatný stavební stav zdi touto demolicí, souhlasí s nařízeným zabezpečovacími pracemi a je ochoten je provést. Krajský úřad v současné době řeší odvolání proti rozhodnutí o nařízení zabezpečovacích prací. Může tento úřad potvrdit rozhodnutí o nařízení prací oběma vlastníkům, i když z žádné evidence či podkladů nelze skutečně zjistit vlastnictví? Jelikož odvolání proti rozhodnutí nemá odkladný účinek a termín pro provedení prací již vypršel, jak bude krajský úřad postupovat v případě, že potvrdí rozhodnutí a odvolání zamítne nebo rozhodnutí zruší a vrátí k novému projednání, pokud může takto vůbec postupovat, když práce měly být již provedeny? Jediným dokladem v celé věci je dokumentace z roku 1889, kde původní vlastníci společnými silami, ve společné úhradě postavili mezi pozemky ohradní zeď jako plot, který také společně užívali. Žadatelem o stavbu ohradní zdi byl pouze jeden vlastník se souhlasem druhého. Na této zdi však ten, který žádal o stavbu ohradní zdi, později postavil právě štítovou stěnu z důvodu nástavby 1. patra opět se souhlasem druhého vlastníka. Druhý vlastník, který se stavbou souhlasil, provedl také nástavbu. Doklady se však nedochovaly. Tedy, komu měl stavební úřad skutečně nařídit zabezpečovací práce na společné štítově stěně? Celý postup je dle zákona č. 183/2006 Sb. Děkuji.

Jan Krátký

Stavební úřad musí především podniknout všechny kroky k tomu, aby zjistil, kdo je vlastníkem této zdi. Zajistit si dostupné znalecké…


umístění kůlny na zahradní nářadí

Chtěla jsem na mé zahradě postavit kůlnu na zahradní nářadí a další věci (sekačka, pila, jízdní kola, zahradní sedací nábytek), dřevěnou, na betonových pilířích. Podle velikosti a ostatních podmínek bych se vešla do § 103 stavebního zákona, který uvádí, že jsou to stavby, které není potřeba ohlašovat a ani žádat o stavební povolení. Poté jsem se na stavebním úřadu dozvěděla, že na tuto drobnou stavbu musím žádat o územní rozhodnutí. Protože tomu nerozumím, zdá se mi to nelogické. Žádat o územní povolení podle mne popírá tvrzení § 103. Je to pravda? Jak to tedy je? Muže mi to, prosím, někdo vysvětlit? Předem děkuji

Jan Krátký

Pokud stavba svými parametry a svým vybavením odpovídá stavbám uvedeným v ustanovení § 103 stavebního zákona a stavební úřad pro ni…


kolaudace RD bez přístupové komunikace

Dobrý den, nevím na koho se mám obrátit ve věci zbudování komunikace k rodinnému domu? Máme nově postavěný RD uprostřed pole a nemáme komunikace ani osvětlení. Nemůžeme se autem dostat od garáže, kde máme štěrk a pěšky je to taky velice obtížné s tím, že brzy ráno chodíme úplně potmě do práce po podlážkách, které máme až k silnici. Starosta nám sdělil po postavění domu, že nebude silnice až do roku 2011. Na dům mám hypotéku, potřebuji kolaudovat a nemůžu. Můžete mi pomoci, jsme zoufalí? Děkuji

Jan Krátký

Chybou je, že stavební úřad vydal stavební povolení na rodinný dům, aniž by v tu dobu byla zkolaudována komunikace, zpřístupňující…