stavba FVE v ochranném pásmu lesa
Dobrý den, mám v záměru vybudovat na svém pozemku malou FV elektrárnu, část fotovoltaických panelů bude umístěno na střeše (cca 20 m2) a druhou část (cca 40 m2) mám v úmyslu umístit na pozemek. Oněch 40 m2 má být umístěno cca 1,5 m od hranic se sousedními pozemky. Jedním z pozemků je les, proto jsem se byl před podáním žádosti o výjimku stavby v ochranném pásmu lesa dotázat na odboru životního prostředí na informace, které ode mne budou potřebovat. Ale odpověď jedné z paní, která bude věc posuzovat, mě velmi zarazila. Tvrdí, že mi tuto stavbu nemůže povolit, jelikož je velmi blízko lesa a hrozí potencionální poškození zařízení od spadlých stromů. Abych dokreslil celkovou situaci tak podotýkám, že samotný dům je cca 6 m od hranice lesa (tedy i stromů). Navíc, za samotným návrhem elektrárny je v současné době průsek. Paní navíc poradila naprosto nelogickou věc a to je umístění panelů na střechu domu, která je nyní již oněch 6 m od stromů. Jí popsané riziko je zde daleko vyšší. Ještě dodávám, že se jedná o jižní svah (cca 30°), kde fotovoltaické panely budou přesně kopírovat úhel svahu. Tudíž nijak esteticky nezasahují do krajinného rázu (ba naopak). Dále mi paní tvrdí, že nemůže přistoupit ani na to, že bych se upsal k tomu, že jestliže pád stromu zapříčiní zničení FVE nebudu od správce ani majitele požadovat náhradu škody. Velmi Vás tedy prosím o radu, jak dále postupovat? Rád bych se vyhnul instalaci všech FV panelů na střechu, což by bylo velmi neestetické a neefektivní.
Výjimka z ochranného pásma lesa se projednává ve správním řízení a Vy samozřejmě máte právo o ni požádat. V tomto řízení budete…
přístavba bytového domu
Vlastník přízemního bytu v bytovém domě je zároveň vlastníkem přiléhajícího pozemku (zahrady). Žádá o povolení přístavby k bytovému domu na tomto svém pozemku, ovšem bez souhlasu dalších spoluvlastníků bytového domu. V žádosti tedy deklaruje, že jde o samostatnou stavbu na hraně jeho pozemku, odstup mezi stavbami však není žádný. Je možné, aby stavební úřad povolil jakoukoliv stavbu s nulovým odstupem od našeho domu, bez našeho souhlasu? Je možné považovat stavbu za "samostatnou" a odmítnout tak argument, že jde o úpravu bytového domu, která mj. mění jeho vnější vzhled? Stavebník i projektant deklaruje, že stavby nejsou konstrukčně spojeny, což sice také není pravda, ale tam teď nechci směřovat svou otázku. Děkuji srdečně
Pokud se jedná o přístavbu ke stávající stavbě bytového domu, musí mít stavebník, jako podklad k žádosti o územní rozhodnutí a…
realizace kotců pro psy
Dobrý den, potřebuji se vystavit cca pět kotců pro psy. Řeším otázku, zda se pes bere jako „chované zvíře“ nebo jako „věc“. Neboť dle zákonů je pes „věc“ a zvíře je např. kůň. Logicky vzato bych se asi měla držet faktu, že jim bez stavebního povolení mohu postavit pouze stavbu o velikosti max. 16 m2, ale dle zákona, kdy pes je „věc“ a nejedná se o chov jako takový, ale o „zájmový chov“, tak bych mohla postavit stavbu do 25 m2 bez stavebního povolení. Tedy aspoň takhle to zákon podává. Neboť pokud se rozhodnu, že si pět psů nastěhuji do baráku, tak určitě nebudu do projektu na barák psát, že tam budu mít 5 psů, že? Tak jestli to dobře chápu, i když ty zákony jsou složitě napsaný. Chovatel je jakýkoliv člověk, který drží jakékoliv zvíře. Ale chovatelství neznamená totéž. A ve stavebním zákoně se píše stavby pro chovatelství. A do chovatelství se zahrnují hospodářská zvířata, která jsou dle zákona brána jako hospodářská zvířata (např. kůň). Proto se chci zeptat, jestli se stavební zákon dá vyložit takto? A taky, jestli můžete prosím přesněji definovat, co stavební úřad bere jako stavbu, neboť dle zákona je „stavba“ vše, například i králikárna? Děkuji předem, moc mi pomůžete.
Předně, záleží na provedení kotce a na názoru příslušného stavebního úřadu, zda bude kotec považovat za stavbu, či nikoliv. I…
trvalé bydliště ve stavbě pro rekreaci
Dobrý den, vlastním zahradní domek. V katastru je uveden jako budova s číslem evidenčním. Způsob využití je "stavba pro rodinnou rekreaci". Stavba je zkolaudovaná. Na uvedeném místě mám nahlášený i trvalý pobyt. Prosím o zodpovězení na dvě otázky. Brání mi něco v užívání chaty, jako regulérního bydliště? Pokud ano, pokusím se tedy změnit užívání na dům určený k bydlení. Pokud to nebude územní plán umožňovat, můžu argumentovat sousedními domy, které jsou v katastru zapsány jako objekt k bydlení? Děkuji
Některé obce na stavbách pro rodinnou rekreaci k trvalému pobytu přihlašují, některé nikoliv. Pokud tedy máte na této stavbě hlášen…
stavební úpravy bytu v panelovém domě
Dobrý den. Rád bych se Vás zeptal na radu. Pořídili jsme si s družkou byt 3+1 v sedmipatrovém panelovém domě. Byt je v osobním vlastnictví a ve druhém patře. V bytě máme touhu udělat dále popsanou rekonstrukci a potřebovali bychom vědět, zdali nám na toto stačí ohlášení? V bytě je umakartové jádro toto by nahradilo nové zděné, nikoli sádrokarton. V bytě by se provedla renovace elektroinstalace a ta by následně byla revizí schválena. Dále bychom chtěli odstranit část nenosné příčky mezi obývacím pokojem a kuchyní. Byla by odstraněna pouze její polovina, cca 2 m. V bytě by byly rovněž při rekonstrukci elektroinstalace montovány stropní podhledy (mírně cca 4 cm snížené stropy). Chtěl bych tedy prosím vědět, zdali je toto možné realizovat ještě ohláškou, či nikoliv? Dále by mě zajímalo, co všechno by mohl stavební úřad požadovat pro udělení ohlášky? Rovněž, jaký by byl možný další postup, kdyby stavební úřad nechtěl stavbu řešit ohláškou, ale rovnou stavebním povolením, i když by na rozsah prací postačila ohláška? Nutné spojitosti s realizací rekonstrukce a splnění požadavků pro stavební povolení by totiž celou akci prodražilo0, ba dokonce znemožnilo v případě většinového nesouhlasu závistivých spoluobyvatelů domu.
Stavební zákon ve svém ustanovení § 103 odst. 1 písm. h) uvádí, že: „ohlášení ani stavební povolení nevyžadují stavební úpravy,…
přístavba sousedního RD /neprůzvučnost společné stěny/
Dobrý den, rád bych se zeptal na následující: k našemu domu stojícímu na hranici pozemku se chystá soused postavit přímo navazující dům, resp. garáž. Do souhlasu pro stavební řízení jsme dali požadavek, aby hygienická služba posoudila, zda nedojde ke zhoršení kvality bydlení vzhledem k průstupu hluku mezi garáží a obytnou místností (v tomto případě ložnicí). Stavební úřad mi sdělil, že hygienická služba se k takovým případům nevyjadřuje. Tloušťka naší štítové zdi je 45 cm, zeď je opuková, více než 100 let stará, na ni má podle projektu navazovat dilatační polystyren a 20 cm betonových tvárnic vyplněných betonem. Dalo by se stanovit na základě těchto informací, zda průzvučnost bude dostatečně nízká, aby byla dodržena norma, která je myslím 30 dB? Děkuji vám
Stanovit, zda předpokládaná zvuková neprůzvučnost konstrukce bude dostatečná samozřejmě lze. Projektant stavby musí navrhovat stavbu tak,…
realizace okna ve stěně na hranici pozemku
Dobrý den, mám dotaz ohledně vybudování okna na hranici pozemku s výhledem do sousedovy zahrady. Soused s tím souhlasí, je ochoten sepsat i dohodu (Souhlas s vybudováním okna), ale na stavebním úřadě mi vybudování okna nechtějí povolit s tím, že jde o porušení zákona i přes souhlas souseda. Mají pravdu, popřípadě existuje nějaká legální cesta, jak toto okno vybudovat? Děkuji.
Vyhláška č. 501/2006 Sb. „o obecných požadavcích na využívání území“ ve svém ustanovení § 25 odst. 5 uvádí, že lze na pozemku…
stavba pergoly
Dobrý den. Co ještě budu všechno potřebovat za vyjádření ke stavbě pergoly, když už budu mít souhlas vlastníků sousedních pozemků? Děkuji
Pokud není půdorysná plocha stavby pergoly větší než 25 m2, její povolení podléhá vydání územního souhlasu. Jeho podkladem je…
realizace žumpy na sousedním pozemku
Zdravím. Jediným mým přísunem vody je studna na mém pozemku. Je 5 m hluboká (tedy asi na povrchovou vodu). Stavební úřad v obci povolil sousedovi stavbu žumpy na "ohlášku". Soused vykopal jímku přímou čarou s mou studnou o něco hlouběji. Já jsem nyní absolutně bez vody a soused nestačí odčerpávat vodu z jímky. Protože je to pro mne katastrofická situace, prosím o radu. Měla jsem být účastníkem řízení? Mám právo žádat řešení prostřednictvím úřadu? Na koho se mám obrátit o pomoc? Jak tuto situaci mohu řešit, když se sousedem není domluva?
Je otázkou, jakou stavbu soused na svém pozemku vybudoval. Pokud by se jednalo o žumpu, neměla by se mu do této stavby stahovat voda.…
nástavba RD
Dobrý den, zvažujeme přístavbu patra na stávající rodinný dům, umístěný na hranici pozemku se sousedem. Vzdálenost tohoto domu od sousedova cca 7 m, soused má okna směrem k tomuto domu v obou patrech. Může soused proti této nástavbě účinně něco namítat? Jaká je možnost umístit okna z koupelny, WC a větrání do této stěny? Je vyjádření souseda nutné? Děkuji
Pokud jsou rodinné domy od sebe vzdáleny 7 m, je možné v jejich protilehlých obvodových stěnách umístit okna z obytných místností.…