Vložit nový dotaz
Nalezeno 2623 dotazů

Je nutný souhlas souseda k výstavbě plotu?

Dobrý den, měla bych dotaz k výstavbě plotu. Koupili jsme pozemek sousedící přímo s pozemkem souseda, který vlastní bojové plemeno psa. Nechceme být tímto nijak omezováni, proto chceme vystavět gabionový plot do 180 cm výšky. Soused nám ovšem řekl, že sousedi na sebe prý mají vidět a nechce abychom si tento plot na hranici našich pozemků (na naší části pozemku) vystavěli. Četli jsme, že po novele stavebního zákona z r. 2018 není souhlas souseda k výstavbě takového plotu potřeba. Viz článek https://www.iurium.cz/2018/04/09/treba-stavebni-povoleni-ke-stavbe-plotu/#_ftn1 Je to prosím skutečně tak a nemusíme se výstavby obávat? Ve stavebním zákoně paragrafu 96 je sice, že není třeba souhlas souseda v rámci výstavby, ale zároveň pokud výstavba není blíže než 2 m od společných hranic - to je v případě plotu docela nesmysl. Děkuji za odpověď. S pozdravy Ing. Zuzana Jílková

Městský úřad Jindřichův Hradec - Odbor výstavby a územního plánování

Je to skutečně tak. Ale pár zkušeností z praxe. (jedná se o § 792 f) - v platném znění) Dneska se každý může soudit o cokoliv.…


Je možné si k domu přistavět vstupní chodbu 18m2 bez ohlášení nebo povolení?

Dobrý den, je mozne si k domu pristavet vstupni chodbu 18m ctverecnich bez nejakych ohlaseni nebo povoleni?Děkuju

Městský úřad Jindřichův Hradec - Odbor výstavby a územního plánování

No, dneska se to vysvětluje povětšinou následovně: pokud přistavuji např. pergolu do 25 m2, ale tak, že není komunikačně propojena s…


Má město povinnost k pozemkům v zastavitelném území vybudovat příjezdovou cestu?

Dobrý den, mám dotaz skrz příjezdovou cestu. Plánujeme koupit od města pozemek na výstavbu RD, který je dle ÚP v zastavitelném území. Bohužel k tomuto pozemku nevede žádná příjezdová cesta, na kraji se nachází pouze dlouhá úzká nudle navazující na obecní komunikaci, ale vedená dle KN jako ostatní plocha patřící městu. Cesta je polní, vůbec nezpevněná a cca 200m dlouhá. Má město povinnost k pozemkům v zastavitelném území vybudovat příjezdovou cestu (v tomto případě zpevnit tu stávající) nebo nemusí a může se stát, že pozemek nebude mít vyřešený přístup na něj a nemáme ho tedy raději vůbec kupovat? Děkuji a přeji hezký den, Jan Seifert

Městský úřad Jindřichův Hradec - Odbor výstavby a územního plánování

Obec žádnou povinnost nemá a opravdu se nemusí podařit doložit k ohlášení, že komunikaci máte dořešenou. Sice je možná výjimka, ale tu…


Potřebuji stavební povolení na nástavbu RD do 150m2?

Dobrý den Chtěl bych se zeptat zda potřebuji stavební povolení na nástavbu RD do 150m2 s tím že budu střechu zvedat o 150cm+25cm věnec, výška štítu zůstane stejná. Děkuji za odpověď

Městský úřad Jindřichův Hradec - Odbor výstavby a územního plánování

Ano, v každém případě. Půjde o společné oznámení záměru (územní souhlas + ohlášení). Záměr musí být v souladu s územním plánem…


Jakym postupem překřížit vysokotlaký plynovod vedený v zemi vedením el. proudu a vody?

Chci se tedy touto cestou zeptat, zda je mozne a jaky postupem prekrizit vysokotlaky plynovod vedeny v zemi vedenim el. proudu a vody? Nevim, kde mam hledat pripadne plany a na jakych uradech se ptat na pripadne druhy vedeni zminenych siti a na moznosti jejich napojeni, pripadne kdo je majitel stavajicich pripojek.

Městský úřad Jindřichův Hradec - Odbor výstavby a územního plánování

Především bych se obrátil na projektanta, ten podle lokality musí vědět, koho všeho oslovit. Bude se to lišit místem. Kde se nacházíte.…


Potřebuji na výměnu výlohy za okno stavební povolení?

Dobrý večer. Pořeboval bych poradit. Ve vlastním domě provozujeme penzion a v další části prodejnu náhradních dílů. V současné době jsme prodejnu zrušili a chceme rozšířit penzion. Co mě čeká, ohlášení změny užívání , pouze ohlášení činnosti nebo žádost o stavební povolení? Na opláštění dojde pouze k odstranění výlohy, kterou nahradí okno, které bude stejné jako ostatní na domě.Ke změnám dojde pouze uvnitř objektu. Děkuji za odpověd. Miroslav

Městský úřad Jindřichův Hradec - Odbor výstavby a územního plánování

Záleží, jak je objekt veliký a vysoký a jak je provozován. Zda je pronajímán jako rodinný dům nebo jako penzion. (prosím pečlivě si…


Stavební úřad mi nechce dovolit rozšíření rodiného domu

Jsem majitel rod.domu ve Středočeském kraji,v obci v okrese Praha-západ. Dům postavil můj děda v letech 1939-40, na parcele o rozloze 2367 m2.Původně ho chtěl děda postavit jako patrový, dvougenerační, pro sebe a svoji dceru-moji mámu s rodinou - tedy patrový. Nebylo mu to tehdy povoleno, protože je asi 10 km od tehdy nově budovaného letiště v Praze Ruzyni a nesměl býtpatrový, protože by toprý mohlo narušit přistávací trasy letadel - to jedůvod proč má větší rozlohu.Zastavěná plocha samotného rod. domu je 173,9 m2. Kdomu byla při stavbě přistavěna garáž a stáj o výměrách 15mě a 22,5m2. Po smrti rodičů tam bydlí moje dcera s rodinou - 3 děti, z nichž nejmladší má autismus a potřebuje trvalý dozor.Protože já s manželkou bydlíme jinde, potřebujeme v domě vybudovat zázemí-pokoj a kuchyň-abychom mohli dceři pomáhat s nemocným dítětem. Úprava by byla realizovaná přebudováním garáže a stáje tak, že by se postavila zeď, která by garáž a stáj uzavřela, a současně by se tak zvětšila obytná plocha garáže a stáje. Zastavění tím bude zvětšeno 17 m2. Stavební úřad mě toto zamítl s odůvoedněním, že v územním plánu obce je stanoveno, že max. zastavěná plocha stavbou rod. domu nepřesáhne 150m2 tímto bych to překročil.Sdělili mě, že na tomto domě mě povolí pouze opravy ale nesmí se nic měnit, ani když to nebude zvyšovat zastavěnou plochu. Ve staženém Úplném znění Územního plánu obcejsou však uvedeny současně tyto dvě věty: - koeficient zastavění:30% plochy pozemku (max. velikost objektu 200 m2) a současně o pár řádek dále - max. zastavěná plocha stavbou rod.domu nepřesáhne 150 m2 Dostal jsem tedy vyrozumění, že: předlořžený záměr odpovídá funkčnímu využití plochy bydlení v rodinných domech, záměr ale nevyhoví podmínkám prostorového uspořádání, kde je stanovena max. zastavěná plocha rodinného domu 150 m2-srtávající rod. dům tuto hranici překračuje. Z uvedených důvodů je záměr nepřípustný. Při následném osobním jednání mě bylo sděleno, že vzhledem k tomu, že dům je větší než 150m2 mě napříště budou umožněny pouze jeho opravy a je nepřípustná jakákoliv změna. Prosím Vás o váš názor a radu, zda lze toto rozhodnutí nějak změnit, příp. jak mám dále postupovat. Děkuji J. Vobořil

Městský úřad Jindřichův Hradec - Odbor výstavby a územního plánování

Na toto se odpovídá obtížně. Ale zásadní věc je územní plán. Ten je chápán jako veřejný zájem a z něj nelze dělat výjimky a…


Problém s tepelným mostem v panelovém domě

Dobrý den, Chtěl bych se poradit. Řeším, že doma v panelovém bytě mám tepelný most. Co jsem hledal na internetu, tak všude bylo popsáno co tepelný most je, jak jej identifikovat a jak se jim vyvarovat při stavění. Ovšem jsem se nikde nedočetl toho jak s tepelným mostem bojovat, který se objevil až po zhotovení. Je zde nějaká možnost, že by se dal tepelný most nějakým způsobem vyřešit ted? A případně jak? Jediný takový zajímavý fakt je, že tepelný most je v rohu u podlahy. Ovšem můj byt je úplně nejspodnějším bytem a podemnou nejsou už ani sklepy. Děkuji za odpověd a přeji pěkný den! D.

ARTSTYL kamenné a cihlové obklady dekorativní stěrky

Dobrý den Odpověď na váš dotaz ohledně tepelného mostu u podlahy. Řešením by mohlo být přetření místa a jeho okolí…


Můžu technickou část bazénu postavit blíže jak 2m od pozemku?

Dobrý den, plánujeme stavbu bazénu a zvažujeme variantu umístění bazénové techniky blíže jak 2 m od hranice pozemku. Jedná se konkrétně o zásuv střechy bazénu tj. varianta, kdy se střecha při odkrytí zasouvá mimo plochu bazénu za bazén. Technicky by do vzdálenosti blíže jak 2 m od hranice pozemku zasahovala jen část kolejí pro střechu s betonovým základem. Koleje budou zároveň s terénem. Dále se jedná o nadzemní přístřešek na bazénovou techniku o velikosti 1,2 x 1,2 x 1,2 m (vnější rozměr). Přístřešek bude mít betonový základ a bude buď z cihel nebo ze dřeva. Můžu tyto dvě „stavby“ (přístřešek pro techniku a koleje pro střechu) umístit do vzdálenosti blíže než 2 m od hranice pozemku? Spadají vůbec tyto záměry do definice stavby? Jedná se o hranici s obecním pozemkem (odděleno zdí s dřevěnou neprůhlednou výplní). Za zdí je pak cca 1,5 m travního porostu a pak obecní komunikace. V územním plánu jsem žádné konkrétní omezení nenašel. Chtěl bych jít nejjednodušší cestou tzn. bez řízení či získávání povolení nebo souhlasu obce. Děkuji za odpověď.

Městský úřad Jindřichův Hradec - Odbor výstavby a územního plánování

Doporučuji pozorně přečíst §79 bod 2 p) (v platném znění): Rozhodnutí o umístění stavby ani územní souhlas nevyžadují (to…


Obec vydala zamítavé stanovisko k průzkumnému vrtu. Jak se mohu odvolat?

Podávala jsem žádost o výjimku pro průzkumný vrt, kde účastníky byli i sousedi, protože vrt stojí na věcném břemenu chůze a jízdy. Oni se odvolali, že kvůli studni, která stojí na kraji věcného břemene však nemohou k jejich nemovitosti projíždět nákladní auta a hasičský vůz. Městský úřad na základě jejich námitek vydal zamítavé rozhodnutí s tím, že přihlíží k normám pro pozemní komunikace a vozidlům by zbývalo 5 cm z každé strany na průjezd, což je prý málo. Já si však myslím, že by průjezd na zahradě neměl být posuzován podle parametrů "silnice", navíc soused má na konci věcného břemene stromy a keře, takže průjezd s vozi až k domu si znemožňuje sám. Můžete mi prosím poradit, zdali existuje norma, kterou bych mohla uplatnit v odvolání ? Děkuji.

Městský úřad Jindřichův Hradec - Odbor výstavby a územního plánování

Výjimka se uděluje výjimečně. Takže, když někdo z účastníků řízení výrazně nesouhlasí, není divu, že úřad vydá zamítavé…