Vložit nový dotaz
Nalezeno 2706 dotazů

Stačí ke stavebnímu povolení mít zpevněnou místní komunikaci 50m od pozemku?

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli ke stavebnímu povolení a stavbě RD v Praze stačí podle zákona 501/2006 §20/7 mít zpevněnou místní komunikaci 50m od pozemku. Ke stavebnímu pozemku vede veřejně přístupná účelová komunikace (nezpevněná), která se napojuje na zpevněnou místní komunikaci cca 35m od stavby. Děkuji

Městský úřad Jindřichův Hradec - Odbor výstavby a územního plánování

Tady trochu pozor, Praha má vlastní vyhlášky a upřímně řečeno nevím, jak jsou na tom v tuto chvíli s jejich platností. Prosím obraťte…


Co doložit v žádosti o potvrzení neexistence stavby?

Dobrý den, prosím o radu. Přítel dostal od svých rodičů pozemek, na kterém chceme stavět dům. V katastru nemovitostí je ale na něm zakreslena stodola, která povětrnostními vlivy spadla a zůstala z ní pouze hromada cihel. Co, prosím, uvést v žádosti o potvrzení neexistence stavby a jaké další dokumentace k žádosti doložit? Děkuji moc za odpovědi a přeji hezký den, Macurová.

Městský úřad Jindřichův Hradec - Odbor výstavby a územního plánování

Tak než odpovím, honem jděte studovat územní plán. To proto, abyste věděli, zda na tom místě můžete něco nového stavět a zda to nové…


Chceme přistavět k zemědělské stavbě v CHKO

Dobrý den,Máme pozemek v CHKO a na něm postavenou zemědělskou účelovou stavbu .Chtěli bychom přistavit cca 12m2. Je třeba stavební povolení,nebo jak máme postupovat. Děkuji Ivana

Městský úřad Jindřichův Hradec - Odbor výstavby a územního plánování

V každém případě „něco“ potřebujete! Ale je nutné začít územním plánem. Může se stát, že velikost přístaveb je omezena…


Obec mi zamítla sjezdy z pozemku přes chodník, co s tím?

Dobrý den Jsem majitelem pozemku, který jsem nechal rozparcelovat , zasíťovat, pozemek je v územním plánu jako stavební, dokonce na něho je vypracována územní studie, mám vypracované rozhledové trojúhelníky k vjezdům, které jsou schváleny policií i SUS. Dokonce i stavební úřad při schvalování pozemků, tam ty sjezdy navrhl a já to nechal vypracovat přesně podle St.úřadu. Bohužel mi starostka zamítla sjezdy, které vedou přes chodník, jedná se o 1x dvojsjezd a jeden sjezd. Napsala mi, abych si vybudoval komunikaci po svém pozemku! Bohužel to není možné, řešil jsem to s dopravním architektem. Dá se s tím něco dělat? Přijde mi, že je v tom závist, bohužel.

Městský úřad Jindřichův Hradec - Odbor výstavby a územního plánování

To je možné….. ale důležité je, zda dopravním orgánem který to má vybudovat je obecní úřad nebo úřad tzv. trojkové obce (většinou…


Můžeme postavit domek pro hosty?

Dobrý den, Chtěla bych poprosit o radu.Naši mají velký pozemek kde stojí Rodinný dům,chtěli jsme tam stavět ale bylo nam řečeno že to nelze.Pouze stavba o zastavěné ploše 25m2 do výšky 5m a 2m od hranice pozemku.Znamená to že můžeme postavit tak to malou stavbu o dvou patrech (max. Výška 5m)žít tam a kdyby se někdo ptal říct že je to pouze domek pro hosty? Předem děkuji za odpověď.

Městský úřad Jindřichův Hradec - Odbor výstavby a územního plánování

No jo ….. zase musí se do územního plánu, přesně si najít plochu a její regulaci (dnes to bývá veřejně přístupné na internetu). Tam…


Může se překrývat požárně nebezpečný prostor?

Může se požárně nebezpečný prostor z jednoho požárního úseku překrývat s požárně nebezpečným prostorem sousedního požárního úseku? Jedná se o bytový dům.

Profesní komora požární ochrany

Ano, požárně nebezpečné prostory se mohou vzájemně překrývat. Stavby však musí být umístěny mimo tyto požárně nebezpečné prostory.…


Jak postupovat, když nám obec nechce povolit jímku?

Dobrý den. Prosím o radu jak postupovat při jednání se stavebním úřadem. Od začátku letošního roku řešíme získání povolení na stavbu RD. Dostali jsme se k koordinovanému stanovisku kdy před jeho vydáním se rozhodla vedoucí stavebního úřadu, že nám nebude povolena jímka. Pro vysvětlení jedná se o území ,které je určeno k stavbě RD jde zhruba o 10 parcel. Na některých již stojí rozestavěné domy někde jsou základy a pod. ale všem byla jímka povolena. To vše platilo do konce dubna kdy jsme měli obdržet K. stanovisko. Ale bylo nám sděleno ,že jímka nám nebude povolena protože v obci je kanalizace a musíme se připojit. Problém je ,že v místě této nové zástavby není kanalizace hotova a stavební úřad přes nás donutil Obec k zahájení řízení na povolení dostavby kanalizace. Nám nařídil předělat dokumentaci z jímky na přípojku ke kanalizaci. Na základě zahájení řízení nám vydal KS a mi jsme podali žádost o povolení stavby RD. Povolení nám mělo být vydáno na přelomu května a června. Po mém dotazu na Stavebním úřadě nám bylo sděleno, že sice to máme hotové, ale paní vedoucí úřadu to zakázala vydat dokud nebude vydáno povolení na dostavbu kanalizace v naší lokalitě kde to aktuálně padá na souhlasném stanovisku povodí Vltavy. Může nám Stavební úřad tímto způsobem zadržovat vydání povolení na stavbu RD?

Městský úřad Jindřichův Hradec - Odbor výstavby a územního plánování

Ono to bývá složitější. Základní osnovu základní technické vybavenosti většinou nalezneme v územním plánu. I tam může být napsáno,…


Jakou musím dodržet minimální vzdálenost od společné cesty?

Dobrý den, potřeboval bych poradit ohledně následující situace. Vlastním pozemek, kde z jedné strany je obecní komunikace a z druhé strany je soukromý pozemek, který patří mě a sousedovi. Bude na něm příjezdová cesta k jeho domu a zároveń i mému. Jakou musím dodržet minimální vzdálenost od společné cesty? Je možné stavět na hranici této cesty když tam nebudou okna? Jaká je vzdálenost když tam okna budou? V případě, že je nezbytný odstup lze postavit aspoň garáž s vraty orientovanými na společnou cestu na hraně pozemku? Jaká je nezbytně nutná vzdálenost od obecní komunikace pro stavbu domu? Mockrát děkuji za odpověď a omlouvám se za hromadu otázek.

Městský úřad Jindřichův Hradec - Odbor výstavby a územního plánování

Tak musíte podstoupit samostudium: na internetu si najděte vyhlášku 501/2006 Sb. (včetně novely) a třikrát po sobě si přečtěte § 25 …


Musí mít soused projekt na příjezdovou cestu k pozemku?

Dobry den, muj soused ma kraj pozemku metr od meho domu. Ted si na pozemek dela prijezdovou cestu a podkopal se 150 cm pod muj pozemek. Chce tam delat zidku ze ztraceneho bedneni ale jen 15 cm. Mam strach ze mi dum sesedne a zidka tlak nevydrzi. Soused tvrdin ze to staci. Musi mit na to projekt i kdyz je zidka nad terenem jeho cesty je metr.

Městský úřad Jindřichův Hradec - Odbor výstavby a územního plánování

Ano, budete muset na úřad. Je třeba úředně zdokumentovat stav, je třeba, aby jej úřad poučil co a jak. Některé starší domy nemají…


Je nutné nějak zvláště povolovat vjezd na pozemek za účelem stavby rodinného domu?

Dobrý den, koupili jsme pozemek, který leží podél obecní komunikace, v tuto chvíli se na něj dá dostat teoreticky po celé délce hranice pozemku, ale je tam mírné převýšení. V projektu se počítá s umístěním parkovacího stání při komunikaci, které bude zároveň oficiálním vjezdem na pozemek a povolení s rozhledovými trojúhelníky apod. řeší projektant. Od plotu pak povede jen od branky chodník k domu, tj. na pozemek nepovede dále žádná cesta, z komunikace se jen přímo vjede na stání, které bude oplocené po stranách a vzadu a bude v oplocení branka k chodníku. Můj dotaz zní, jestli je nutné ještě nějak zvláště povolovat vjezd na pozemek za účelem stavby rodinného domu, jde o to, že teoreticky auto může sjet už teď přímo z cesty (ale kvůli trávy a mírnému převýšení by to nebylo pohodlné, auto by muselo být terénní např.) a z toho důvodu bych rád část hranice pozemku dočasně upravil hlínou/šterkem pro zpevnění, aby se mohla stavební technika pohodlně dostat na pozemek, tj. hlavně bagry apod. s tím, že by to sloužilo po dobu stavby. Jde mi o to, jestli je třeba na něco takového připravovat projekt a veškerá povolení pro oficiální vjezd na pozemek z komunikace, projektant mi radí, že se tím nemám zabývat a prostě to takto postavit a užívat, já mám obavu, jestli z toho nemůže být nějaký problém. Děkuji za odpověď.

Městský úřad Jindřichův Hradec - Odbor výstavby a územního plánování

Podívejte se můj názor: k povolení rodinného domu musí být právně vyřízen sjezd. Tedy musí existovat rozhodnutí např. MěÚ …….…