
Jak si v zahradě množit růže?
Existují 4 způsoby, jak si v zahradě množit růže vegetativně (nepohlavní cestou). Řízkování, odnožování, hřížení a očkování. Jaké jsou mezi těmito metodami rozdíly?
Existují 4 způsoby, jak si v zahradě množit růže vegetativně (nepohlavní cestou). Řízkování, odnožování, hřížení a očkování. Jaké jsou mezi těmito metodami rozdíly?
Topinambury nejenže nádherně kvetou květy podobnými slunečnicím, ale též mají chutné a zdravé hlízy. Jak topinambury pěstovat a jak je využít?
Plíseň bramborová se na rajčatech šíří velice rychle, je proto třeba zasáhnout hned, jak se objeví. Jak ji poznáme a co dělat?
Jilm sibiřský (Ulmus pumila), jinak též turkestánský brest, dovede v našich podmínkách dosáhnout přírůstků 1,2 až 1,8 metru ročně. Založíme proto s jeho pomocí například rychle rostoucí živý plot, ale též získáme pěkný solitér, pokud mu najdeme vhodné místo.
Okurky zvané nakládačky jsou prioritně určené k „nakládání,“ tedy zavařování, resp. naložení do roztoku, ve kterém je konzervujeme, čímž prodloužíme jejich životnost až na naprosté maximum.
Co je klíčové pro bohaté kvetení levandulí? Jak levandule správně ostříhat?
Můžeme sklízet rajčata i zelená, když již hrozí mráz? Co s ulomenou větvičkou se zelenými rajčaty? Jak si počkat na sklizeň rajčat, jak jim pomoci?
Letos už to nestihnete, ale jako inspirace pro příští sezónu melouny rozhodně stojí za to. A že potřebují maximum tepla a na našem území co nejjižnější a nejnižší polohu? Kdepak, melouny u nás vypěstujete téměř kdekoli.
Létem se posouváme do druhé poloviny vegetačního období, což je však příležitost založit na některých záhonech druhou úrodu, pokud zde již dozrála ta první. Nebo necháme záhony odpočinout.
Přestože jsou lilie v okrasných záhonech nádhernými solitéry, můžeme je pěstovat i ve stísněnějších podmínkách, v květináči.
Tradiční vůni a chuť máty zná určitě každý, ale co třeba máta citronová, jablečná a čokoládová?
Ačokče se u nás též lidově říká paprikookurka, stonky této popínavé liány dorůstají až do sedmi metrů a plody chutnají po paprikách, okurkách a hrášku. Jak ačokču pěstovat?
Mangold je barevná a vytrvalá listová zelenina, která není náročná, sklízí se od jara až do mrazů a dovede u nás i přezimovat. Příbuzná je špenátu a řepě.
Ostropestřec je statný bodlák, ovšem mnohem zdobnější než u nás běžné bodláky, který dovede léčit nemocná játra. Jeho stinnou stránkou je však invazivnost. Pozor proto na vysemenění.
Které rostliny z mnoha tisíc druhů vyskytujících se na naší planetě vykazují antibakteriální, antivirové nebo protiplísňové účinky a dokonce si je můžeme sami vypěstovat?
Výsev bylinek právě začíná. Pokud jste samozřejmě bylinkový záhon nezaložili již dříve a mnohé druhy se na něm zazelenají bez vašeho přičinění, tedy s výjimkou zálivky, je-li sucho.
Proč vám příliš nepálí zrovna vaše chilli papričky? Znáte Scovilleovu stupnici, která měří pálivost paprik a chilli papriček? Jak vybrat ty nejpálivější? A dosáhneme u nás dobrých výsledků?
Pěstovat chilli papriky venku, ve skleníku, fóliovníku, nebo i v interiéru? Jaké mají nároky a za jak dlouho se dočkáme úrody?
Brambory jsou u nás nejběžnější zeleninou zastoupenou mnoho odrůdami. Můžeme si však vypěstovat i takzvané sladké brambory – batáty. Patří batáty mezi brambory a dočkáme se v našich podmínkách úrody?
Zázvor je jedním z pilířů čínské medicíny a jeho účinky jsou opravdu legendární, ale též pravdivé. Jak pěstovat zázvor, a jak se jím léčit?