Sdílet
 

Jak se zbavit krtka v zahradě

Datum vydání: 25.02.2014 | autor:

Krásný zelený trávník, upravené záhonky, rozkvetlé květiny a dozrávající zelenina. To je odměna pro každého, kdo se od jara do zimy stará o svojí zahrádku. Stačí ale pouhých třicet vteřin, aby krtek všechno zničil vyhrabaným krtincem. Máme pro vás několik vyzkoušených tipů, jak se zbavit krtka a také odpověď na to, proč na krtky nenajdeme jednu jedinou stoprocentní radu nad zlato.

Ilustrační foto (www.shutterstock.com), krtek
Ilustrační foto (www.shutterstock.com), krtek
Kdo je vlastně krtek?

Krtek žije v celé Evropě i Asii, u nás se vyskytuje od 500 m nadmořské výšky. Dožívá se tří let a většinu života stráví v podzemí, kde vyhrabává rozvětvené sítě chodeb. Zrak má sice zakrnělý, ale díky dobře vyvinutému sluchu a čichu loví žížaly, červy, larvy, hmyz, ale i hlemýždě. Denně spořádá tolik potravy, kolik je polovina jeho váhy, což je cca 40 g. V podstatě by krtek mohl být svým způsobem života pro lidi neškodný, ale to by nesměl své chodbičky vyhrabávat na úkor zahrady či záhonků.

Než se pustíme do boje s krtkem

Ačkoli panuje spousta mýtů o tom, že je krtek zákonem chráněné zvíře, není to pravda. Ve vyhlášce ministerstva životního prostředí č.395/1992 Sb., kde je v příloze č. III seznam ohrožených živočichů, se můžete přesvědčit, že krtek u nás zákonem chráněný není.

Přesto je lepší krtka odstranit humánním způsobem – chytit ho nebo alespoň vypudit ze zahrady. Beztak je likvidace krtka v podstatě nemožná. I když se vám krtek zdá jako neohrabané a poloslepé zvířátko, nejenže má spoustu únikových chodeb, ale také kupodivu velmi rychle běhá a plave.
Ilustrační foto (www.shutterstock.com), krtince
Ilustrační foto (www.shutterstock.com), krtince
I krtek si zvykne

Je spousta rad a tipů, které od krtka zahrádkářům zaručeně pomohly, jiným byly naprosto k ničemu a boj s krtkem pokračoval vesele dál. Má to jednoduché vysvětlení, jako i jiná zvířata, také krtek si dříve či později zvykne a je třeba způsoby pravidelně obměňovat. Je nutné si uvědomit, že některé praktiky jsou sice účinné na malých zahrádkách, ale ve větším prostoru nám už nepomůžou. A do třetice si pamatujte, že i když krtka vypudíte, neustávejte v preventivních opatřeních, také krtek se rád vrací do rodné hroudy.

Vypuzení krtka

Protože má krtek značně vyvinutý sluch a čich, vadí mu nepříjemný zápach, průvan, vibrace, ale i hluk. Už proto je složitější vypudit krtka z víkendové zahrady, kde je přes týden klid. Preventivně zahradu či záhony osázejte rostlinami, které krtkovi vadí svým aroma, průběžně střídejte pryšec křížmolistý, afrikány a řepčík královský.

Kdo používáte plynové bomby, vylijte po vypotřebování bomby zbytek plynu v kapalném skupenství do vyústění chodbiček, sami ucítíte, jak silný je to zápach. Podobně krtkovi vadí benzín, dýmovnice, naftalínové tablety, čerstvá citrónová kůra, zelené listy ořešáku královského, psí/kočičí srst či tvarůžky. Pozor ale na hořlaviny, manipulujte s nimi v rukavicích, opatrně a pouze v případě 100% jistoty, že dokážete zamezit přístupu ohně.
Ilustrační foto (www.shutterstock.com), a zase krtek
Ilustrační foto (www.shutterstock.com), a zase krtek
Na menším prostoru můžete krtka vypudit průvanem. Stačí, když dáte na vysavači obrácený chod/otočíte hadici tak, aby nesála, ale foukala a pustíte krtkovi cca na 5 minut průvan do chodbičky. Pravidelně opakujte a krtkovi zaručeně pobyt na vaší zahradě znechutíte. V žádném případě ale nepouštějte do chodbiček zplodiny z výfuku, krtka nevypudíte, ale otrávíte, a to dost dobře i rostliny na zahradě. Nemá smysl krtka vyplavovat hadicí, plave totiž velmi dobře a na občasné vyplavení je zvyklý.

Plašiče a pasti

V obchodech prodávají spoustu plašičů, které začínají už na několika desítkách korun. Vy se ale vyhněte nákupům v marketech a obchodních domech, které je nabízejí jen jako sezónní zboží, navíc za podezřele nízkou cenu, nebudou vám totiž prakticky k ničemu. Investujte do elektronických odpuzovačů/plašičů ze specializovaných prodejen. Zaplatíte za ně sice od 300 do 800 Kč, ale budou fungovat.

Pracují na bázi ultrazvukových vln/seismických oscilací, které mění svou intenzitu a intervaly. Vadí drobným hlodavcům, ale pro člověka a domácí zvířata jsou neslyšitelné. Odpuzovače působí na určitý počet m2, proto je třeba na větší zahradu pořídit několik kusů. Důležité je, aby byly vodotěsné, dodatečné balení do igelitových pytlíků snižuje účinnost.

Před zakopáním si nezapomeňte označit, kam je ukládáte, abyste mohli průběžně měnit baterie. Často se stává, že zapomeneme, kam jsme je zakopali a musíme kupovat nový nebo rozryjeme zahradu ještě více než krtek. Podobně si označte uložení pastí, vyrábějí se i takové, které krtka chytí, ale nic mu neudělají. Je dobré prohlížet je alespoň 2x denně a manipulovat s nimi v rukavicích, aby na nich nebyl lidský pach.
Sdílení článku

Sdílejte na sociálních sítích

Vybíráme články

Ohodnoťte článek kliknutím:
Hlasovali: 13 uživatelé

  Další články

 • Vypěstujte si houby na zahraděVypěstujte si houby na zahradě

  Pro houby nemusíme chodit jen do lesa – můžeme si je vypěstovat i na zahradě. A kdo se jimi chce jen kochat, nemusí je nakonec ani sbírat. Třeba jen zmáčkne spoušť fotoaparátu.

 • Znáte užitečné živočichy ve své zahradě?Znáte užitečné živočichy ve své zahradě?

  V zahradě se prosazuje život, byť byste ji vybetonovali. Jaké užitečné živočichy v zahradě najdeme a měli bychom za ně být rádi a chránit je?

 • Zahrada? Přirozené fitko pro každého!Zahrada? Přirozené fitko pro každého!

  Začít zahradničit znamená omezit nákupy nechutné zeleniny a též udělat něco pro své tělo a zdraví pohybem, který přináší plody v podobě zeleniny, ovoce, ale i okrasných rostlin, bylinek či koření.

Diskuze na téma "Jak se zbavit krtka v zahradě"

Celkem komentářů: 13

Jak na krtka 19.05.2016, 23:35:39

Na krtka platí 100% tvaruzky do díry, zálit vodou, zahrabat.krtek je do hodiny na sousedově zahradě, bo ten smrad nevydrží. A už se nevrátí. Fakt to funguje

20.05.2016, 15:37:04

Hezký vtip, zasmál jsem se :-)

Nahlásit příspěvek jako nevhodný
Boj s krtkem 15.05.2016, 19:29:04

Elektrické odpuzovače nefungují ani náhodou, je to jen tahání peněz z kapes nešťastných zahrádkářů! Speciální hnojivo proti krtkům, taky blbost a rostliny odpuzující krtky taky nefungují, zkusil jsem vše! Nakonec jsem se ho zbavil jednoduše a rychle. Stačí si kolem poledne sednout do zahrady a počkat, až začne hrabat a pak ho jednoduše vykopnout! Zaručený recept, všem doporučuji!

Jak se zbavit krtka v zahradě 25.05.2014, 07:39:59

Mám vyzkoušeno, že do krtkovy nory nacpu nějakým klacíkem psí hovínko, nebo vložím zapálenou petardu, otvor nory ucpu deskou nebo cihlou. Po explozi hned přihrnu hlínu a krtek je u souseda a mám pokoj.

16.11.2014, 13:39:15

To sem udělal a ještě sem si na to stoupnul. Téměř mi to zlomilo nohu, krtek zřejmě ohluchnul, protože a s větší intenzitou začal hrabat dál. Du pro granát

Nahlásit příspěvek jako nevhodný
16.01.2015, 23:24:19

Nemáte tu nekdo zkusenost s rodenatorem? Nabizi to jako sluzbu, tak premyslim ze to zkusim, protoze ten muj hrabos je spis terminator :-(

Nahlásit příspěvek jako nevhodný
Krtci nemají šanci 21.04.2014, 02:54:15

Vůbec by mě to nenapadlo, ale jestli vás trápí krtek, pořiďte si kočky. Každý rok mi kočky "nadělí" několik mrtvých krtků, vůbec mě nenapadlo, že je taky chytají. Neměla jsem s krtky nikdy problém (musím zaklepat), nejspíš díky kočkám. Co si pamatuju, děda chytal krtky do pastí, tenkrát se to ještě dělalo, nebyl to pěkný pohled… Nic jiného ale nefungovalo a fakt s babičkou vyzkoušeli kdejakou babskou radu i kdejakou předraženou "hovadinu". Mě nosí krtečky kočka :-)

krtek letec 15.03.2014, 15:56:22

S bratrem jsme se kdysi zbavovali krtků tak,že jsme je učili létat. To se vezme koště,karbid konev s vodou a zapalovač……. karbid vsuneme krtkovi do díry zalijeme vodou a počkáme odkud začnou vycházet karbidové výpary - tamo přiložíme hořící sirku či zapalovač přikrčíme se .plyny se vznítí expandují a my pozorujem z které díry vyletí krtek.pokud nám ovšem oheň nesežehl vlasy i obočí což se zhusta stává. Krtky létání baví ba přímo fascinuje tak.že už se zpátky do původní nory nevrací. Metoda zábavná avšak VELMI NEBEZPEČNÁ proto nedoporučuji.Při neopatrném zacházení způsobuje stupňovitou bolest 1° když si nedáte pozor a jste ožehnuti plamenem.2°Doma při výprasku!

Krtek 08.03.2013, 13:35:22

Na zahradě jsem zaznamenal invazi krtků a myší a snažil se to vyřešit šetrně, nerad trávím zvířata nebo vymýšlím nešetrné způsoby. Na omezení krtinců a vyhnání krtka mi funguje odpuzovač http://www.odpuzujeme.cz/odpuzujeme/eshop/2-1-Odpuzovace-krtku a myši odpuzuji http://www.odpuzujeme.cz/odpuzujeme/eshop/1-1-Odpuzovace-hlodavcu, ale zdálo se mi, že si na to myš zvykne. Vyřešil jsem to tím, že odpuzovače střídám, mám jich více. Nemám rád zabíjení, proto jsem se rozhodl pro odpuzování.

Jak se zbavit krtka 09.09.2012, 17:52:57

Manžel udělal rýhy kolem záhonků, kde řádil krtek. Tam nalil zkvašené kuřince a hlínou zahrnul. Během několika dní krtek zmizel. Zdraví všechny Jana.

22.11.2012, 13:07:52

Dobrá rada, zkusím. Děkuji

Nahlásit příspěvek jako nevhodný
Záchrana. 07.06.2012, 10:13:53

V následujících dnech jsem se chystal nasadit na výfuk hadici a pustit jim to tam. Děkuji, už to neudělám. S pozdravem.

22.11.2012, 11:56:42

kouř na něj nepomuže krtek se mu vyhne. strči hlavu do hliny a vyčka než bude čisto

Nahlásit příspěvek jako nevhodný

Přidat nový komentář k  "Jak se zbavit krtka v zahradě"

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE