Vložit nový dotaz
Nalezeno 1046 dotazů

provozovna zámečnictví v sousedním domě

Dobrý den, náš rodinný dům je umístěn v části obce, která je v územním plánu a regulačním plánu určena jako obytná zóna. V protějším domě, přes ulici, soused při svém dalším zaměstnání provozuje živnost - zámečnictví a kovovýroba. V živnostenském listě má tuto adresu (obytný dům) uvedenu jako místo provozovny, zároveň má reklamní ceduli na vratech. Vážím si pracovitých lidí, ale bohužel toto provozování živnosti velmi zasahuje do možnosti ostatních lidí využívat jejich domy a zahrady k obytným, studijním a pracovním účelům. A to včetně večerů a víkendů. Další soused se snažil vzniklou situaci řešit stížností na radnici a na stavebním úřadě, kde mu však s politováním sdělili, že vzhledem k tomu, že živnost je provozována v dílně, kolaudované jako příslušenství obytného domu, a ve dvoře pouze pod zastřešením tak není možné to nijak řešit, protože žádnou žádost o stavební povolení ke stavbě pro podnikání majitel nemusel podávat a tedy mu nemůže být zamítnuta. Opravdu je v souladu s předpisy zaregistrovat provozovnu tohoto typu v obytném domě a povolit provozování uprostřed obytné zóny? Opravdu stavební úřad ani radnice nemohou zajistit dodržení pravidel obytné zóny a jsou nuceni ponechat uprostřed obytné zóny provozovnu zámečnictví a kovovýroby (jde o výrobu například vrat apod.) ve dvoře bez jakéhokoliv ohrazení proti hluku? Předem děkuji za odpověď.

Jan Krátký

Pokud soused pojme záměr provozovat kovovýrobu či zámečnictví v rodinném domě, byť v dílně, která však nebyla určena pro podnikání,…


stavba sousedního RD /odstupy, námitky a odvolání/

Můj soused požádal stavební úřad (SÚ) o vydání územního rozhodnutí (ÚR) pro stavbu rodinného domu (RD) na svém pozemku. Plánovaný RD je vzdálen od mého objektu k bydlení 4 metry, s čímž jsem nesouhlasil a požadoval jsem v rámci projednávání ÚR dodržení sedmi metrové vzdálenosti mezi objekty k bydlení. Hlavním důvodem bylo, že plánovaný sousedův RD je situován tři metry od komunikace (chodníku) směrem k mému domu. Stavební úřad (SÚ) však posoudil návrh za platný a v souladu se stávající legislativou. Dále argumentoval s pojmem "zvlášť stísněné územní podmínky" (sousedův pozemek má plochu 230m2) a mou námitku zamítl. Uvedl, že je vázán návrhem stavebníka a že v tomto případě (můj dům je na hranici parcel), když můj dům není vzdálen od hranice pozemku 2 metry, nemohu požadovat 7 metrovou vzdálenost mezi domy, neboť ta by šla pouze k tíži jednoho stavebníka (souseda). Proti ÚR jsem se odvolal k nadřízenému správnímu orgánu (odbor územního a stavebního řízení magistrátu města), ale i ten uznal stanovisko SÚ, ÚR potvrdil a podané odvolání zamítl, neboť jej shledal jako nedůvodné. Na závěr (v poučení účastníků) uvedl, že se podle ustanovení § 91 odst. 1 správního řádu nemohu dále odvolat. Moje otázka zní: mohu za této situace ještě něco udělat proti plánované stavbě a domáhat se sedmi metrové vzdálenosti? Děkuji za Váš názor.

Jan Krátký

Máte možnost podat žalobu k příslušnému správnímu soudu, který bude zjišťovat, zda rozhodnutí bylo vydáno v souladu s platnými…


napojeni pozinkované a měděné střešní krytiny

Hezký den; můžete mi prosím poradit, zda je možné napojit pozinkovanou střešní krytinu na měděnou a jakým způsobem napojení provést? Děkuji a přeji vše nejlepší.

Jan Krátký

Napojování měděné krytiny na pozinkovanou se sice v některých případech provádí, nedoporučuje se však (z důvodu koroze a tím pádem…


přístavba sousední chaty a zastínění pozemku

Dobrý den, soused se rozhodl si zvětšit v chatové oblasti chatu. Bohužel, rozšíření chaty je směrem k chatě naší. Vyhláška č. 137/1998 Sb. stanovila v paragrafu 8 odstavec 3 min. vzdálenost 10 m. Paragraf, ale ruší vyhláška 502/2006 Sb. Zajímalo by mne, jak se nyní bude rozšíření sousedovy chaty posuzovat, když paragraf nebyl nahrazen. Zároveň dojde k zastínění naší parcely vlivem rozšíření chaty (i do výšky). Zajímalo by mne, jestli lze při stavebním řízení vyžadovat po sousedovi studii na zastínění naší parcely a kdo by takovou studii měl vypracovat a kolik by stálo její pořízení? A dále, jestli obecní úřad rozšíření chaty povolí, když podle vyhlášky má být vzdálenost min. 10 m, ale tento paragraf byl následnou vyhláškou zrušen? Děkuji za odpověď.

Jan Krátký

Pokud stavební úřad povede pro rozšíření sousední chaty územní a stavební řízení, budete mít možnost v těchto řízeních, jako…


přístavba sousedního RD a zastínění

Dobrý den, prosím o zodpovězení mého dotazu, týkajícího se vzdálenosti a umístění zdi přístavby sousedního domu (jedná se o stěnu zastřešení plánované stavby bazénu). Vzdálenost mezi naším domem a plánovanou přístavbou je v tomto místě 4,6 m (jinak ostatní obytná místnost se nachází 4 m od zdi sousedova domu, kde již hledíme do zdi s luxfery), mezi námi není oplocení. Proti plánované přístavbě stěny - zdi se nachází ve výšce 2,6 m na terénem spodní okraj okna naší obytné místnosti. Výška navrhované zdi je 3,1 m, výška okna je 1,75 m. Podle výpočtu diagramu zastínění vychází, že nebude náš dům přístavbou zastíněn. Okno je jediné světlé, odkud vidíme a nyní bych měla koukat opět do zdi? Je tu reálná možnost bránění se? Mě se zdá, že tu jde o zhoršení kvality bydlení. Můžete mi poradit? Děkuji předem za odpověď.

Jan Krátký

Pokud jsou Váš i sousední dům rodinnými domy, musí jejich umístění /včetně přístaveb/ splňovat ustanovení § 25 odst. 2 vyhlášky č.…


stavba RD a přesah střechy na hranici pozemku

Ve stavebním povolení na novostavbu RD máme podmínku umístění domu 1 m od hranice sousedního pozemku, který patří mým rodičům. Dům jsme postavili až na hranici s tímto pozemkem a celou situaci chceme řešit převodem tohoto pozemku z mých rodičů na nás, aby tak celá naše stavba (vč. přesahu střechy) byla umístěna na našem pozemku. Stavebnímu úřadu však toto řešení nestačí a požaduje odstranění přesahu střechy na sousední pozemek, protože zde odbor územního rozvoje plánuje výstavbu komunikace. S tou však mí rodiče jakožto majitelé pozemku zásadně nesouhlasí. Pro přesnost dodávám, že v územním plánu není na sousedním pozemku plánována žádná veřejně prospěšná stavba a všichni okolní stavebníci mají ke svým parcelám zajištěn přístup stávajícími komunikacemi. Velmi předem děkuji za odpověď.

Jan Krátký

Ať už bude sousední pozemek ve Vašem vlastnictví či nikoliv, realizovali jste stavbu v rozporu se stavebním povolením. Pokud stavební úřad…


ohlášení zahradní chatky

Dobrý den, chtěli bychom se zeptat, zda je potřeba ohlásit stavbu zahradní chatky, která bude smontovaná ze dvou unimobuněk a položena na pražcích? Velikost chatky bude přesahovat 25 m2. Děkujeme za odpověď

Jan Krátký

Popisovanou stavbu je nutné ohlásit stavebnímu úřadu a nic na tom nemění ani její konstrukční provedení. Před ohlášením stavby je však…


výměna krovu a střešní krytiny

Dobrý den, co je vše potřeba ke stavebnímu povolení na výměnu střešní krytiny včetně trámů a krovů? Děkuji.

Jan Krátký

K žádosti o stavební povolení na výměnu krovu je nutné doložit především projekt stavby, zpracovaný oprávněnou osobou. Většina…


parkovací místa pro bytový dům

Může stavební úřad ve fázi územního rozhodnutí stanovit jako požadavek na počet parkovacích míst pro bytový dům jejich vyšší počet, než určuje "norma" (pokud taková existuje) nebo místní (městská) vyhláška?

Jan Krátký

Součástí návrhu na vydání územního rozhodnutí pro stavbu bytového domu by měl být normový výpočet parkovacích stání, která bude…


kolaudace RD a přístup na pozemek

Dobrý den, máme těsně před kolaudací našeho nového RD. Zjistili jsme, že obecní příjezdová komunikace /asfaltová s veřejným osvětlením/ je "černou stavbou". Může to být důvod pro nezkolaudování našeho RD? Jestli ano, jak tuto situaci řešit? Děkuji

Jan Krátký

Pokud by příjezdová komunikace a veřejné řády, na které jste se napojovali přípojkami nebyly řádně povoleny a zkolaudovány, neměl by…