stavby jímky (žumpy) u chalupy
Dobrý den, pokud paradoxně není možné místo současného suchého WC zbudovat pro velmi občasné používání chalupy na samotě vsakovací septik, kdo prosím stanoví (při stavbě svépomocí) vodotěsnost a prohlášení shody jímky a jaké žádosti (formuláře) si připravím pro OÚ, vodohospodáře aj.? Děkuji
Projekt stavby jímky (žumpy) musí být vypracován v souladu s ČSN 75 60 81 „žumpy“. Tato norma platí pro navrhování, výstavbu, provoz…
umístění podzemní nádrže na dešťovou vodu na pozemku
Dobrý den, ráda bych se Vás zeptala, je stanovena hranice od sousedního pozemku, pokud zabuduji podzemní nádrž na dešťovou vodu o velikosti 5 m3 k sousedovu plotu?
Jestliže se bude jednat o stavbu podmiňující bydlení (bude umístěna na pozemku rodinného domu), nesmí být vzdálenost této stavby od…
realizace jímky na dešťovou vodu
Dobrý den, opravdu budu potřebovat pro podzemní jednoduchou dešťovou jímku (1 skruž ø1 m x 1m výšky) chalupy na samotě vydání územního rozhodnutí, popř. ohlášení? Děkuji
Dle mého názoru k realizaci a umístění této jímky postačuje (v souladu s ustanovením § 103 stavebního zákona) vydání územního…
stavba vjezdu na pozemek
Plánuji realizaci nájezdu přes chodník na parkovací stání v předzahrádce před mým domem, protože ale potřebuji i dodat příčný nákres na dopravní odbor, zajímalo by mě, do jaké hloubky (nájezd bude určený pouze pro osobní auta) musím asfaltový chodník "rozebrat" a nahradit jej zámkovou dlažbou? Ptal jsem se pár stavebníků, ale nikdo mi nedokázal toto zodpovědět. Je mi jasný, že minimálně na tu tloušťku zámkové dlažby musím jít, ale kolik dál navíc na zpevnění, to netuším. Předem děkuji za odpověď
Projekt stavby vjezdu musí vypracovat oprávněná osoba, která navrhne i jeho konstrukční složení, vhodné pro danou situaci. Tento projekt je…
plánovaná stavba garáže a nesouhlas sousedky
Dobrý den, máme v plánu výstavbu garáže, ale sousedka, která by sousedila s plánovanou garáží (na plánovanou garáž je vyměřen odstup od jejího pozemku 2 m) s výstavbou nesouhlasí. Jako důvod nám sdělila, že se bojí zanesení chemikálií do své studny. Její studna je zhruba další 1 m od hranice pozemku. Máme šanci i přes její nesouhlas garáž postavit?
Důležitým předpokladem pro realizaci garáže na pozemku je soulad jejího návrhu (projektové dokumentace stavby) se všemi platnými…
souhlas s užíváním rozestavěného RD
Dobrý den, rodinný domek před dokončením, na který bylo vydáno stavební povolení v r. 2007, zastavěná plocha 110 m2, 1 nadzemní podlaží + podkroví. Je nutná po změně zákonů kolaudace? Nebo stačí oznámení stavebnímu úřadu namísto kolaudačního řízení? Děkuji za odpověď.
Pokud stavební povolení nabylo právní moci po 1.1.2007, podléhá uvedení stavby do trvalého provozu (v souladu s ustanovením § 120…
legalizace rekonstruované stavby garáže (dílny)
Mám kapičku zapeklitý případ. Tatík před nějakou dobou koupil pozemek, na kterém stál malý domeček (jedna plus dveře). Byl v tak hrozném stavu, že pozemek jsme koupili jako zbořeniště, tudíž dům byl určen k demolici. V katastru je parcela zapsána jako „stavební parcela“. Jenomže mi nic nezbořili, ba naopak barák jsme dost důkladně opravili, vyztužení kolejnicemi a hromada posvařované oceli teď drží ostatní baráky v ulici ještě pohromadě. No a já si z toho udělal něco jako dílnu, respektive garáž. Elektriku jsem měl napojenou z otcovy legální dílny hned vedle, takže jsem nic neřešil, protože o nic nešlo. Ale otec teď dílnu prodal a já nemám elektriku. A tady vzniká můj problém, potřebuju elektrickou přípojku. Tu mi elektrárny asi jen tak nedají, poněvadž nemam číslo popisné. Takže bych asi potřeboval nějak dodatečně dořešit stavbu. Kamarád, co se živí jako stavbyvedoucí mi stavební plán namaluje a dostanu na něj ještě štempl. Chci to zaregistrovat jako garáž ať nemám lítačky ještě s odpady, komíny atd. Ale vůbec nevím, co všechno vlastně řešit? Muže někdo poradit?
Legalizaci stávajícího stavu stavby budete muset řešit s příslušným stavebním úřadem. Bude záležet na jeho názoru, zda současnou…
povolení doplňkových staveb skleníku a přístřešku na dřevo
Velmi děkuji za Vaši rychlou odpověď ohledně udělení výjimky na drobnou stavbu u rodinného domu. Prosím ještě o jednu radu, stanovisko. Stavební úřad pro udělení výjimky po mě požaduje projektové dokumentace na uvedené stavby a má proběhnout stavební řízení, což může trvat údajně i 2 měsíce. Je tento postup správný? Vždyť nestavím dům a soused není proti. Z Vaší odpovědi jsem si udělal závěr, že o výjimku požádám "volnou formou" s příslušným zdůvodněním a doklady. Děkuji za odpověď.
Povolením výjimky z odstupových vzdáleností uvedených v ustanovení § 25 vyhlášky č. 501/2006 Sb. „o obecných požadavcích na…
změna ÚR na stavbu RD a nesouhlas správce s napojením vodovodní přípojky
Dobrý den, vloni jsme koupili pozemek, na kterém měl být postaven RD včetně přípojek. V roce 2008 bylo vydané kladné územní rozhodnutí na stavbu RD včetně napojení vodovodní a elektrické přípojky na sítě (vedené obecní cestou). Vyjádření SČVK je z roku 2007 (bez jakéhokoliv udání platnosti). Projekt domu jsme lehce měnili, takže jsme museli nechat schválit změnu územního rozhodnutí na typ stavby. Změna byla vydána v letos v lednu 2010 - potvrzuje nový typ domu a napojení vodovodní a elektrické přípojky. SČVK v rámci územního řízení obeslán, nic nepřipomínkoval. V únoru jsme se chystali řešit projektovou dokumentaci na vodovodní přípojku a SČVK řekl, že už nám ji nepovolí a že máme prodloužit vodovodní řad (délka cca 75 m). Na pozemcích v okolí nedošlo k žádným změnám. My nyní musíme žádat opět o změnu územního rozhodnutí + SP, tedy další měsíce administrativy s tím, že ještě zaplatíme mnohem větší peníze než za přípojku. Je postup SČVK korektní? Můžeme trvat na schválené vodovodní přípojce? Děkuji za pomoc.
Postup SČVK se jeví přinejmenším jako nestandardní. Vzhledem k tomu, že není jasné, z čeho vychází, nelze jej objektivně posoudit.…
pochybné technické řešení přípojek a rozvodu instalací
Dobrý den, je možné provozovat distribuční soustavu NN (rozvaděč NN ve fasádě umístěný přímo nad vstupem přípojek do domu vody a plynu, kabely NN jsou ve hloubce 30 cm, dochází k souběhu a k šikmému křížení s potrubím vody a plynu (voda a plyn jsou umístěny nad sebou, nad nimi jsou kabelová vedení). Osobně tohle považuji za nehoráznou „prasečinu“, kdy při poruše vodovodního řádu nebude možné tuto poruchu bezpečně opravit a může dojít k ohrožení osob, následně třeba nutné vypnutí celé oblasti elektrické energie. Další dotaz je k umístění závěsného vedení ALFE sítě NN, které bylo v minulosti nataženo v těsné blízkosti okapového svodu přes svod (křížení bočního vedení PEN + L odhadem 10 cm a následně křížení vrchních fázových vodičů cirka od okapového svodu 15-18 cm?
Pokud existují obavy z provedeného řešení a vážné pochybnosti o jeho souladu s platnými předpisy, obraťte se žádostí o řešení tohoto…