Vložit nový dotaz
Nalezeno 3495 dotazů

Stavební povolení s výjimkou pro příjezdovou cestu

Dobrý den, mám dotaz ohledně vydání stav.povolení. Koupili jsme se ženou pozemek ke kterému vede cesta o šíři cca 3,5m,ale je rozdělená na obecní a majetek lesů ČR. Obecní část má na hranici s naším pozemkem 1,7m což je pro povolení nedostačující. Nicméně správa LČR nám vydala vyhímku k vjezdu a stání s časovou platností jednoho roku s tím,že nám výjimku kdykoli prodlouuží. Je přípustné na základě této vyjímky vydání stavebního povolení? Všechny ostatní instituce spojené s vydáním povolovacího řízení s tímto nemají problém a závazná stanoviska nám vydají. Děkuji za odpověď Biffer

Městský úřad Jindřichův Hradec - Odbor výstavby a územního plánování

Trošku zamotaný dotaz. Jestliže existuje cesta zapsaná v katastru nemovitostí jako ostatní plocha – komunikace, pak se jedná o veřejnou …


Obec chce změnit územní plán po koupi pozemků

Koupili jsme pozemek a město chce až teď po koupi pozemků zavádět změnu územního plánu, kde nařizuje postavení oplocení minimálně na stavební čáře, takže v našem případě 6 metrů od hranice pozemku. Vzhledem k tomu, že ta neoplocená část pozemku by nám byla na dvě věci, tak bychom v podstatě přišli o zhruba 200 m^2 pozemku a asi půl milionu korun. (Celý proces prodeje pozemků trval několik let - jednalo se původně o ornou půdu, byla vypracována územní studie a schvalován územní plán na rozdělení na menší pozemky k výstavbě rodinných domů, developer tam stavěl inženýrské sítě. Město mělo spoustu času územní plán měnit, a kdybychom o podmínce odsunutí plotu věděli předem, takový pozemek bychom si nekoupili.) Může vůbec město takovouto změnu zavádět? Je to v souladu se zákony?

Městský úřad Jindřichův Hradec - Odbor výstavby a územního plánování

Samozřejmě město může. Ale je to veřejný proces a dá se to námitkovat. Záleží dost na postoji zastupitelů. Přečtěte si ale § 79…


Mají pasivní domy jakousi ochranu nad rámec stávajícího parametru zastínění?

Dobry den, mame 3 roky postaven pasivni dum a nyni soused uvazuje o stavbe rodinneho domu na sousednim pozemku s tim, ze s nejvetsi pravdepodobnosti povinne odstupove vzdalenosti dodrzi. My mame obavu, aby nam stavbou nesnizil slunecni zisky pasivniho domu zejmena v zimnich mesicich. Maji pasivni domy jakousi ochranu nad ramec stavajiciho parametru svetlosti-slunnosti-zastineni? Dekuji za odpoved, PH.

Městský úřad Jindřichův Hradec - Odbor výstavby a územního plánování

Nemají. Ale zkuste sehnat projektanta sousedního domu a možná nějaké úpravy dohodou docílíte. Vždy je dobré být se sousedem v…


Stavba rodinného domu blízko hranice pozemku

Dobrý den, chtěl bych stavět RD na pozemku o šířce 13 m. Z jedné strany mám souseda, jehož dům je dostatečně vzdálen od hranice pozemku. Na druhé straně má soused dům se stěnou s oknem z obytné místnosti 1,5 m od hranice pozemku. Pozemek jsem nedávno koupil a sousední domy nejsou novostavby. Chtěl stavět co nejblíže k tomuto sousedovi tak, abych měl šířku domu co největší. Avšak nevím, jakou je potřeba dodržet odstupovou vzdálenost, když je sousedův dům 1,5 m od hranice pozemku. Na stranu k tomuto sousedovi neplánuji umísťovat okno z obytné místnosti. Mohl bych v takovém případě jít na vzdálenost 3,5 m od hranice pozemku a postavit objekt vyšší, než je odstupová vzdálenost (vyšší než 5m)? Děkuji za odpověď

Městský úřad Jindřichův Hradec - Odbor výstavby a územního plánování

Tak je nutné samostudium: vyhláška 501/2006 Sb. v platném znění § 25. Platí tam současně dvě podmínky – 7m mezi domy, pokud v jednom…


Stavba zděného přístřešku na zahradě

Dobrý den, máme zahrádku za městem a rád bych zde postavil zděnou stavbu hlavně pro uskladnění nářadí, zahradního nábytku a občasné přístřeší před počasím. Vzhledem k tomu, že bydlíme asi 10 minut chůze od zahrady, neplánujeme tam bydlet, chodíme tam pouze zalévat a občas grilovat, přes zimu vůbec. Jako laik jsem si možná hloupě požádal o územně plánovací informaci, kde jsem svoji představu charakterizoval jako stavbu pro rekreaci o výměře 28 m2 výška 4m. MÚ mi v odpovědi sdělil, že plocha je "dle územního plánu zahrnuta do zastavěného území do stabilizované funkční plochy nazvané Plochy pro rekreaci - zahrádkářské kolonie (RZ). Hlavní využití: plochy soukromé zeleně zahrad a sadů Přípustné využití: hospodářské stavby pro obhospodařování pozemku a stavby plnící doplňkovou funkci a související dopr. infrastruktura Nepřípustné využití: - zestručním - vše nad limity hluku, prachu, zápach apod. Podmínky prostorového uspořádání:zastavěná plocha staveb bude maximálně 25m2, výšková hladina zástavby bue maximálně 1 nadzemní podlaží a podkroví dále, že stavba musí zohledňovat architektonické hodnoty místa a který orgán územního plánování to posuzuje. A také že pozemek je v ochranném pásmu dráhy. Dále pak je vyjmenováno, která vyjádření a stanoviska budou potřeba, dost mě zarazilo jejich množství. Požadování vyjádření drážního úřadu, vlastníků technické infrastruktury a sousedů chápu, ale stanovení radonového indexu, požárně bezpečnostní řešení stavby, statické posouzení, hygienická stanice, řešení parkovacích míst a energetický štítek stavby už mi přišlo zbytečně moc. Napadlo mě, zda jsem si to zbytečně nezkomplikoval tou stavbou pro rekreaci. Rád bych se proto zeptal 1)zda by se proces územního souhlasu dost nezjednodušil, pokud bych vyhověl parametrům, tj. hospodářská budova do 25m2, hlavně co se týče počtu těch stanovisek 2)nemělo by toto do budoucna nějaké nevratné zásadní nevýhody 2)co jsou tzv. zjednodušující postupy pro společný územní souhlas a ohlášení stavby a jaké to má podmínky - v textu je to zmíněno. 3)zda k získání vyjádření a stanovisek v předstihu, která budou požadována, je potřeba zpracovaná projektová dokumentace, nebo jen nějaký zjednodušený náčrtek na katastrální mapě Děkuji

Městský úřad Jindřichův Hradec - Odbor výstavby a územního plánování

Dlouhý dotaz…. Ale začnu z tohoto konce. § 103 stavebního zákona hovoří v odst. 1 o tom, které stavby nevyžadují povolení ani…


Potřebuji povolení souseda k opravě plotu?

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jak to je s povolením od sousedů, když chceme opravit stávající plot. Děkuji

Městský úřad Jindřichův Hradec - Odbor výstavby a územního plánování

Oprava plotu z hlediska zákona nevyžaduje nic. Ani nové ploty mezi sousedy do výšky dvou metrů nevyžadují nic. Pouze plot hraničící s…


Jak účinně bránit můj dům před poškozením stavební technikou?

Dobrý den, v blízkosti mého RD začne výstavba nového domu. Vzhledem k velikosti nového domu se domnívám, že ke stavbě bude zapotřebí těžká technika (zemní stroje, nákladní vozidla min. 7 tunová). Přístupová cesta vede v těsné blízkosti mého domu a já se obávám, že těžká vozidla mohou poškodit obvodovou zeď (vibrace, nechtěná kolize). Účastníkem stavebního řízení nejsem. Jak mohu předejít, bránit pohybu těžkých vozidel, resp. jak účinně bránit můj RD před poškozením? Děkuji, Štěpán Laňka

Městský úřad Jindřichův Hradec - Odbor výstavby a územního plánování

V každém případě se písemně přihlaste jako účastník řízení (územního a stavebního). I kdyby už žádné řízení neprobíhalo,…


Jak postupovat při legalizaci staré přístavby bez stavebního povolení?

Dobrý den, zdědila jsem po rodičích RD. Někdy v padesátých letech otec přistavil verandu k původnímu domu. K této přístavbě jsem nikde nenašla projekt, ani povolení. Dále mám na pozemku ještě další stavby. Jedna z nich je garáž, která byla i povolena (projekt i povolení jsem ve starých papírech našla, ale kolaudace nebyla). Co mám dělat, abych dala vše do pořádku a budovy postavené od roku 1949 do roku 1960 byly evidovány . Děkuji za odpověď Strnadová L.

Městský úřad Jindřichův Hradec - Odbor výstavby a územního plánování

Tak především neříkejte, že něco z toho bylo postaveno „načerno“. To ostatně nemůžete vědět. Vzal bych snímek mapy, vzal bych kopii…


Jak mohu požádat o změnu územního plánu?

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o radu. Chtěl bych si postavit rodinný dům na okraji obce, kde všechny pozemky jsou vedeny jako ovocné sady, aj. Pozemek vlastní můj otec. Nyní na lokalitu byla vydána územní studie, který ale nic dle úřadu neznamená. Změna územního plánu proběhne rok 2021, kdy příjem žádostí k územnímu plánu byl zastaven v roce 2018. Je možné ještě nějak zajistit, abych mohl vstoupit do této změny územního plánu, existuje nějaká jiná šance, jak na pozemku postavit rodinný dům, klidně i s č. ev.? Město mi nabízí jejich pozemky, ale opravdu se mi nechtějí dávat peníze za pozemek, když otec vlastní 5 000m2 na okraji obce. Ohledně územního plánu, tak mi bylo sděleno že jsou upřednostňovány pozemky města na úkor obyčejných lidí. Tzv. kraj požaduje po městu nové stavební pozemky, a staré které nikdo nechce zaměnit za normální půdu, ale dochází k výměně převážně pozemků města. Děkuji předem za odpověď

Městský úřad Jindřichův Hradec - Odbor výstavby a územního plánování

Tak natvrdo: na pozemku můžete stavět, jen to co vám současně platný územní plán umožňuje. Takže musíte si v současném územním…


Lze zjednodušit proces územního souhlasu?

Dobrý den, máme zahrádku za městem a rád bych zde postavil zděnou stavbu hlavně pro uskladnění nářadí, zahradního nábytku a občasné přístřeší před počasím. Vzhledem k tomu, že bydlíme asi 10 minut chůze od zahrady, neplánujeme tam bydlet, chodíme tam pouze zalévat a občas grilovat, přes zimu vůbec. Jako laik jsem požádal o územně plánovací informaci, kde jsem svoji představu charakterizoval jako stavbu pro rekreaci o výměře 28 m2 výška 4m. MÚ mi v odpovědi sdělil, že plocha je "dle územního plánu zahrnuta do zastavěného území do stabilizované funkční plochy nazvané Plochy pro rekreaci - zahrádkářské kolonie (RZ). Hlavní využití: plochy soukromé zeleně zahrad a sadů Přípustné využití: hospodářské stavby pro obhospodařování pozemku a stavby plnící doplňkovou funkci a související dopr. infrastruktura Nepřípustné využití: - zestručním - vše nad limity hluku, prachu, zápach apod. Podmínky prostorového uspořádání:zastavěná plocha staveb bude maximálně 25m2, výšková hladina zástavby bude maximálně 1 nadzemní podlaží a podkroví a dále, že stavba musí zohledňovat architektonické hodnoty místa a který orgán územního plánování to posuzuje. A také že pozemek je v ochranmném pásmu dráhy. Dále pak je vyjmenováno, která vyjádření a stanoviska budou potřeba, dost mě zarazilo jejich množství. Požadování vyjádření drážního úřadu, vlastníků technické infrastruktury a sousedů chápu, ale stanovení radonového indexu, požárně bezpečnostní řešení stavby, statické posouzení, hygienická stanice, řešení parkovacích míst a energetický štítek stavby už mi přišlo zbytečně moc. Napadlo mě, zda jsem si to zbytečně nezkomplikoval tou stavbou pro rekreaci. Rád bych se proto zeptal 1)zda by se proces územního souhlasu dost nezjednodušil, pokud bych vyhověl parametrům, tj. hospodářská budova do 25m2, hlavně co se týče počtu těch stanovisek 2)nemělo by toto do budoucna nějaké nevratné zásadní nevýhody 3)co jsou tzv. zjednodušující postupy pro společný územní souhlas a ohlášení stavby a jaké to má podmínky - v textu je to zmíněno. 4)zda k získání vyjádření a stanovisek, která budou požadována, je potřeba zpracovaná projektová dokumentace, nebo jen nějaký zjednodušený náčrtek na katastrální mapě. Děkuji

Městský úřad Jindřichův Hradec - Odbor výstavby a územního plánování

Dlouhý dotaz…. Ale začnu z tohoto konce. § 103 stavebního zákona hovoří v odst. 1 o tom, které stavby nevyžadují povolení ani…