Vložit nový dotaz
Nalezeno 218 dotazů

Kondenzace vody v novostavbě

Dobrý den, máme dotaz ohledně kondenzace vody v novostavbě. Dům je postaven z Ytongu lambda, jde o bungalov, kde je strop zateplen 40 cm foukané izolace. Máme horkovzdušný rozvod od krbu a dochází ke kondenzaci vody jak v tomto rozvodu, tak v digestoři. Následně vysrážená voda kape jak z digestoře, tak i z rozvodů, které ústí do všech pokojů. V domě je momentálně vlhkost 48 %, stále topíme i větráme na mikroklima. Kde může být chyba a jak se toho zbavit? Předem děkujeme za odpověď.

Energy Centre České Budějovice

Ke kondenzaci dochází v plechovém potrubí vzdušného rozvodu a VZT potrubí digestoře. Rozvod je patrně veden nad stropem přízemí v prostoru…


Vlhkost na zdech po rekonstrukci přízemí domu

Dobrý den, máme starý dům (postaven kolem roku 1870). Po rekonstrukci přízemí, se na obvodových zdech objevují vlhké mapy do výšky cca 30cm, v rozích až do výšky 150cm. Tyto stěny jsou s úrovní terénu, část domu je podsklepená, podlahy jsou izolované a zateplené. Dochází k opadávání omítky zvenku. Zdi jsou silné 70cm, zdivo je smíšené (cihly, opuka). Vyřeší tento problém zateplení zdi, injektáž, elektroosmóza a nebo mechanicky podříznout obvodové zdi? Nebo jsou i jiné metody jak tento problém vyřešit? Předem děkuji za odpověď. T.P.

Energy Centre České Budějovice

Problémy s vlhkostí se projevily po rekonstrukci přízemí domu. To nasvědčuje tomu, že některý stavební zásah do konstrukcí domu…


Sněhová námraza na nové šindelové střeše

Dobrý den. V roce 2010 nám prováděla malá firma výměnu střešní krytiny na rod. domku který má střechu typu jehlanu (sklon cca 30-45°).Dosavadní eternit jsme nahradili šindelem.Letos při mrazech se nám tvoří sněhová námraza na bednění (prknech) mezi krovy a vyčnívající hřebíky jsou obaleny sněhovou námrazou. Tak jsme si mysleli s manželkou že budeme mít klid na stáří a místo toho problém.Můžete mi prosím poradit jak se toho zbavit, nebo co je toho příčinou, případně kam se máme obrátit o radu? Jaroslav

Energy Centre České Budějovice

Nová krytina je z asfaltových šindelů položených na bednění, možná ještě s podložkou z asfaltového pásu. Ta původní z eternitu byla…


Plísně v zimním období po rekonstrukci rodinného domu

Dobrý den, potřebovala bych poradit. Bydlím v dvougeneračním rodinném domku, který před 5 lety prošel celkovou rekonstrukcí - mimo jiné výměna starých oken za plastové, zateplení střechy. Každou zimu bojujeme s plísněmi v místech tepelných mostů (zejména na severních stěnách). Řešením by asi bylo zateplení celého objektu? Ve spodním patře domku (zčásti zapuštěné do země) bydlí rodiče, kteří se ovšem zateplení obávají, protože se domnívají, že zateplením se sice odstraní problém s kondenzací a ušetří energie přes zimu, nicméně v jarním a podzimním období (kdy často stačí, aby svítilo sluníčko a stěny do sebe akumulují teplo) jim bude zima, neboť se tomuto procesu obalením zabrání. A to, co by se ušetřilo v zimě, o to více se zase protopí v tomto období. Je tento předpoklad správný nebo mylný? Neexistuje ještě i jiná možnost, jak zabránit tepelným mostům, resp. kondenzaci (mimo již zmíněné zateplení celého objektu)? Předem děkuji za info.

Energy Centre České Budějovice

Rekonstrukce se patrně omezila na výměnu oken a zateplení střechy. Obvodové stěny byly ponechány bez zateplení. Pokud je domek starší,…


Plíseň v novostavbě

Dobry den, novostavba, bungalov, zdivo porotherm tl. 30cm+16cm zatepleni polystyren EPS fasadni,strop sadrokarton na nem 30cm izolace polozena mineralni vata. bydlime zde cca 3 roky. mam 2 dotazy: 1. pri vetrani 1-2x denne cca 10min, pri teplotach -1 a nizsich se poti(velke kapky vody) vsechna okna, jak francouzska, tak normalni. cim to muze byt zpusobeno? 2. v rohu mezi stropem a zdi se objevuje pri nizkych teplotach vlhkost, nasledne plisen. toto usuzuji, ze muze byt zpusobeno tepelnym mostem, kde v pudnim prostoru je polozena tepelna izolace pouze na sadrokartonu, a neni presah na zdivo. 3. staci zde polozit cca sirka 50cm izolace tl. 30cm presah zdiva na izolaci? dekuji za odpoved. s pozdravem jr

Energy Centre České Budějovice

Plísně u novostavby by se vyskytovat neměly. Pokud jde o okna, úplně tomu nerozumím. Zřejmě se jedná o to, že při otevření dovnitř…


Vlhkost a plíseň v 60 let starém cihlovém domě

Dobrý den, měla bych dotaz ohledně vlhkosti a plísně. Bydlíme ve druhém patře více jak 60 let starého cihlového domu pod nezateplenou půdou. Byt je situován na štítové straně a máme tedy 3 venkovní obvodové stěny. Byt pod námi se dva roky nevytápěl a nový majitel byt začal vytápět a rekonstruovat a i v našem bytě jsme zhruba před měsícem dokončili rekonstrukci koupelny. Během posledního měsíce se nám natolik zvedla vlhkost, že musíme i 3x denně stahovat vodu z venkovních tabulí kastlových oken, protože po nich začíná voda téct a v zápětí jsou okna natolik zamlžená, že nevidíme ven. Po kontrole zdiva na štítové stěne za nábytkem jsme zjistili mokré mapy a plíseň. Větrat se snažíme i nyní v zimě podle našeho názoru dostatečně. Je možné, že zdivo a okna takto reagují na změnu teploty a rekonstrukci spodního i našeho bytu(stropy 3,3m)? Jakým způsobem bychom mohli tuto situaci vyřešit? Děkuji za radu. Ivana

Energy Centre České Budějovice

Byt obýváte již více let a problémy nastaly až nyní. Vzhledem k tomu, že se obvodové stavební konstrukce (vnější štítová stěna,…


Rosení západní stěny domu po zateplení

Dobrý den, v minulém roce jsme prováděli zateplení RD. Zateplení bylo provedeno na základě projektu zpracovaného autorizovaným inženýrem. Jedná se o KZS polystyrenem. S výsledkem jsem v zásadě spokojený. Objevuje se však jeden problém. Na západní stěně při teplotách okolo nuly dochází k prosvěcování hmoždinek a některých spár desek (ne v celé ploše). Současně při těchto teplotách dochází k viditelnému rosení této konkrétní stěny. Při zvýšení teploty fleky zmizí a dojde i k vyschnutí povrchu. Na ostatních stěnách (J,V,S) se toto neobjevuje. Prosím o informaci, zda se může jednat o zásadní problém, který může v budoucnu vést k nějakým poruchám na fasádě a zda plní v těchto místech KZS správně svoji funkci. Dodavatelská firma mě ujišťuje, že se jedná o zcela běžný jev na takto orientovaných stěnách a tento stav nemá vliv na správnou funkčnost zateplení. Za odpověď předem děkuji

Energy Centre České Budějovice

Pokud se při určitých venkovních teplotách objevují na fasádě jedné stěny spáry mezi jednotlivými polystyrénovými deskami a místa kde…


Vlhnutí zdi mezi bytem a lodžií v panelovém domě

Dobrý den. mám následující problém. V posledním 3. patře panelového domu nám vlhne jedna zeď. Jedná se o panel mezi bytem a lodžií. Dům je cca 8 let zateplen. Po nastěhování jsme instalovali plastová okna. Poslední majitel popírá, že by zeď před tím vlhla. Nicméně v místě největšího vlhnutí jsou vidět opravy omítky (vrstvy sádry), takže tuto informaci nemohu považovat za stoprocentní. Zeď začíná vlhnout, když venkovní teploty klesnou cca pod 8°C, nejprve zvlhne roh a pak se vlhkost šíří u stropu přes obě místnosti, které k panelu přiléhají a nakonec zvlhne celá zeď. Kolem celého panelu u stropu a po stranách je zřetelná prasklina, ze která vylézá nějaký tmel, který při vlhnutí ztmavne. Větráním lze vlhnutí částečně omezit. Dětským bezdotykovým teploměrem jsem zjistil, že panel v rohu měl přibližně 15°C stupňů, při teplotě místnosti 22°C, jiný panel cca 30 cm od rohu měl 19°C. Problém již vidělo několik lidí (nespecialistů) a každý navrhoval úplně jiné řešení a stanovil jinou příčinu. Rád bych dostal doporučení na jakého specialistu nebo typ firmy se obrátit. Na internetu se mi daří nalézat zejména firmy zabývající se komplexním odvlhčením celých staveb. Potřeboval bych odborníka, který by problém zhlédl, vyšetřil příčinu a doporučil nějaká řešení. Chtěl bych se vyhnout paušálnímu doporučení na přeteplení domu. Pokud by byla chyba v zateplení potřeboval bych její identifikaci z důvodu možné reklamace, nebo argumentace pro členy SVBJ. Děkuji za odpověď. S pozdravem, Vít Grafnetter

Energy Centre České Budějovice

Jedná se o kondenzaci vzdušné vlhkosti na chladném povrchu v důsledku tepleného mostu. Tepelný most zde může být i přesto, že…


Vytékání vody nad vikýřovým oknem

Dobrý den. Máme starší dům a ve střeše máme vikýřové (pultové) okno které jsme z vnější strany zateplili 4cm polystyrénem.Když jsou venkovní teploty okolo 0 až +5 C tak nad oknem v horní části kde už polystyrénové zateplení končí a začíná střešní palubkové podbití tak nám tam vytéká voda ale střechou nezatíká. Neporadili by jste nám včem je chyba? Předem děkuji.

Energy Centre České Budějovice

Podle Vašeho popisu se zjevně jedná o kondenzaci vlhkosti ze vzduchu (vodních par) na chladných místech konstrukce střechy. Bohužel…


Zateplení stropu - rosný bod?

Zateplení stropu -rosný bod? Dobrý den potřeboval bych poradit se zateplením stropu pod nevytápěnou půdou. Toto zateplení jsem již provedl, skladba stropu ze spodu je (do budoucna sádrokarton) zatím Parotěsná reflexní bublinková folie Sunflex přisponkovaná ke stropním trámům tl.18cm(veškeré spoje a dírky přelepeny parotěsnou paskou, kolem zdiva tmelem)mezi trámy 20cm minerální vaty, nad trámy rastr ze střešních latí tl 5cm a záklop ve formě dřevotřískovích tabulí tl.18mm. Půda bude sloužit jako úložný prostor. Před pár dny jsem začal poprvé v domě topit, při kontrole půdy jsem zjistil vysokou vlhkost pod záklopem, tady ve vatě, záklop ze spodu dokonce začíná plesnivět. Jedná se nejspíš o tvoření rosného bodu ve vatě, dá se tomuto nějak zabránit? Jak je možno strop nebo záklop odvětrat? Děkuji za odpověď.

Energy Centre České Budějovice

Do Vámi popsané konstrukce stropu k dřevotřískovým deskám použitým jako vrchní vrstva stropní konstrukce proniká teplý vzduch z…