Nalezeno 606 dotazů

Využití soukromého majetku

DOBRÝ DEN. Při stavbě komunikace, stavební firma bez našeho souhlasu využívala náš pozemek asi 2 roky jako skládku vytěžené zeminy, stavebního materiálu a odpadu ze stavby. Při našem zjištění a kontaktování firmy tato nám sdělila, že si myslela, že jde o pozemek města a že s náma udělá jednorázovou nájemní smlouvu. Mezitím skládku odstranila a teď se vymlouvá že s námi smlouvu uzavřít nemůže, protože je více majitelů a že musíme vystupovat jako zástupci všech majitelů, což neni možné, protože větší část majitelů se nedá dohledat nebo žijí mimo republiku, s čímž asi firma počítá a chce se tak vyhnout placení nájemného. Nehledě k tomu, že na pozemku po jejich užívání zůstal nepořádek (kusy panelů,sutě a jiného stavebního materiálu) a nedá se dále využívat jako orná půda, jak tomu bylo před jejich záborem. Jak v tomto případě postupovat,částečním vlastníkem je i město, ale větší část je naše a s městem jako spoluvlastníkem také žádnou smlouvu tato firma neuzavřela. Děkuji Petr

Mgr. Ivana Sládková, advokátní kancelář

Dobrý den, Vzhledem k Vámi popisované situaci Vám doporučujeme vyzvat stavební firmu, aby Vám uhradila finanční částku odpovídající…


Rozdělení pozemků

Dobrý den, mám zájem o koupi dvou ucelených pozemků od dvou různých vlastníků přičemž se tvarově jedná o dva sousedící podlouhlé obdélníky 50x250m. S první majitelem mám dohodu o prodeji, druhy majitel nechce svůj pozemek prodat, nabízí ale po rozdělění pozemků jejich výměnu (směnu). Situace by pak vypadala tak, že bych po odkupu prvního pozemku 50x250m svuj pozemek rozdelil na poloviny (2 pozemky 50x125), a stejně nechal rozdělit i sousedovo pozemek a pak následně směnil jednu svou polovinu s polovinou druhého majitele, čimž by nově vznikly dva jinak členěné pozemky (místo dvou podlouhlých obdélníku, téměř dva čtverce 100x125). Oba vlasními si vymínili, že veškeré náklady spojené se změnou budu hradit, rozdělováním pozemmků vznikají další (z mého pohledu) zbytečné náklady na geodetické práce. Jak nejlépe a nejvhodněji realizovat takový nákup s následnou směnou pozemků? Je možné uzavřít trojstrannou smlouvu, která by situaci řešila celkově? Jak je to s daní s převodu nemovitosti, případně s daní z příjmu (vlastníkem poloviny pozemku budu jen velmi krátkou dobu). Děkuji za odpověď.

Mgr. Ivana Sládková, advokátní kancelář

Dobrý den, Vzhledem k Vámi popsané situaci bychom Vám doporučovali rozdělit pozemky na poloviny tak, aby vznikly pozemky A/1, A/2, B/1 a B/2.…


Prohřešky

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jak vážně jsem se provinil proti stavebnímu zákonu a co mám očekávat od stavebního úřadu až se půjdu dobrovolně přiznat k prohřeškům. Mám stavební povolení na přístavbu rodinného domu a osamotě stojící garáže. Přístavba má zastavěnou plochu 126m2 a osamotě stojící garáž 48m2. Domnívám se, že se zastavěná plocha se sčítá (174m2) a proto podmínkou ve stavební povolení bylo použití stavebního podnikatele. Druhou podmínkou bylo ohlášení zahájení prací a sdělení jména stavebního podnikatele. Skutečnost se má tak, že hrubá stavba přístavby rodinného domu už stojí, stavba proběhla svépomocí bez stavebního podnikatele a k ohlášení počátku prací nedošlo. Také mě zajímá jestli má stavební povolení svoji omezenou platnost a pokud nebyl oznámen počátek stavby, muže-li stavební povolení propadnout i když stavba fizicky začala? A jestli můžu z finančních důvodů odložit stavbu garáže na neurčito a zažádat o oddělení garáže a přístavby rodinného domu. Potom bych se vlezl do 150m2 a mohl stavbu provádět svépomocí. Děkuji za jakou koliv odpověď.

Mgr. Ivana Sládková, advokátní kancelář

Dobrý den, Vzhledem k Vámi poskytnutým informacím předpokládáme, že jste byl povinen provádět stavbu prostřednictvím stavebního…


Pronájem družstevního bytu

Dobrý den,v našem domě, společenství vlastníků, jeden vlastník pronajimá třípokojový byt šesti osobám a má na úklid společných prostor a služby nahlášenu jednu osobu a za těch pět odmítá platit.Když se to řeší na schůzích, tak odejde. Jak ho přimět k tomu aby platil za všechny osoby v bytě? Na koho se máme obrátit, je tady nás dost důchodců, kteří to vlastně platíme za něho, on pracuje a ještě mu platí nájem podnájemníci. Už to tak je několik roků. Děkuji za odpověď Milena

Mgr. Ivana Sládková, advokátní kancelář

Dobrý den, Není nám známo pro které služby je ve vyúčtování služeb Vašeho společenství vlastníků jednotek využíván počet…


Spoluvlastnictví

Dobrý den, obracím se na Vás s problémem, který nastal nyní a nevím si rady. V první řadě bych chtěla objasnit situaci. V roce 2007 jsme koupili menší RD, na který jsme si brali úvěr přes ČMSS. Jelikož jsme neměli téměř žádné finance a kupovaný RD neměl dostatečnou hodnotu k zastavení, tak jsme zastavili dům rodičů. Nyní chceme přepsat ručitelství na náš dům a nastal problém. Zjistili jsme, že přístupová cesta k domu je ve vlastnictví 3 našich sousedů a my nemáme žádný podíl. Odhadce nám řekl, že to musíme vyřešit, jinak je náš dům nedostatečně bonitní. Jeden ze sousedů je z rodiny (né přímé), tak se pokusíme je oslovit. Teď otázka: Může nám teta darovat, darovací smlouvou podíl z jejího spoluvlastnictví, aniž bychom museli oslovovat ostatní (2vlastníky)? Podotýkám, že je tato komunikace na katastru vedená jako Ostatní plocha a způsob využití: ostatní komunikace.Jaké jiné varianty existují? Oslovit všechny? Někde jsem četla, že podíl se zastavit nedá....doufám, že jsem Vám moc nezamotala hlavu a dává to trochu smysl. Mockrát díky za odpověď. Lenka R.

Mgr. Ivana Sládková, advokátní kancelář

Vážená paní, K Vašemu dotazu uvádím následující: Pokud jde o převod spoluvlastnického podílu, tak v takovém případě se…


Odvolání

Dobrý den.
Mám dotaz ohledně oznámení na odvolání proti rozhodnutí úřadu práce, které je postoupeno výše, konkrétně Ministerstvu práce a sociálních věcí.
Můj dotaz se jedná toho, jaká je zákonem stanovená doba, kdy mi má dát vědět úřad ke kterému jsem odvolání zasílal, to že odvolání bylo postoupeno výše. Zda je tato doba klasických 30 dní od doručení odvolání nebo je jiná?

Děkuji za Vaši odpověď a přeji krásný den.

Mgr. Ivana Sládková, advokátní kancelář

Dobrý den, vzhledem k Vámi uvedeným skutečnostem předpokládáme, že úřad práce vydal své rozhodnutí v řízení, na které je nutné…


Společná zeď

Dobrý den.Prosím má otázka zní takto.Mám rodinný domek vázaní se sousedi tím pádem k obvodové zdi,tato zěd není v dobrém stavu,jelikož je mokrá,a je nutno podřezat.Nevím si radi kdo tuto obvodovou zěd by měl dát do pořádku,jelikož si myslím že není ani slovy vzájemná obvodová zěd,jelikož ve znaleckém posudku,není nic o zdi psáno.Tato stodola už zde stála než se muj rodinný domek roku1911 přistavoval....Děkuji,a prosil bych vás o vaši odpověd.

Mgr. Ivana Sládková, advokátní kancelář

Dobrý den, předpokládáme, že máte na mysli zeď, která není zdí venkovní (obvodovou v pravém slova smyslu), nýbrž je to zeď…


Družstevní byt

Dobrý den,za svobodna jsem pořídila družstevní byt který byl zaplacen z mých peněz a peněz rodičů.V roce 2002 jsem se vdala a v roce 2005 se tento byt prodal a z peněz za tento byt + stavební spoření se koupil větší družstevní byt (jiné družstvo).Manžel mě bude z tohoto bytu vyplácet a já potřebuji vědět,jestli se do této částky můžou započítat i peníze mnou vložené do koupě druhého bytu jako výhradně mé prostředky? Děkuji za odpověď.

Mgr. Ivana Sládková, advokátní kancelář

Dobrý den, předpokládáme, že jste s manželem nabyli společný členský podíl v bytovém družstvu a právo společného nájmu…


Dílna

Dobrý den, mám na patře domu sklep/komoru a tam mám malou dílničku. Dělám zde lehké práce. Sousedka, která opruzuje celý dům si nyní po pěti letech vzpoměla, že u združení nájemníků podá stížnost na to, že by to tam nemělo být. Důvod je pouze tento, jelikož hlukem ani jinak neobtěžuji, největší stroj je hodinářský soustruh na něhž dělám vyjímečně. Jinak tam opravuji elektroniku atp.. Byty jsou v soukromém vlastnictví včetně sklepa a je zřízeno společenství vlastníků, které se musí zabývat každou stížností. Mám nějakou možnost obhajoby, nebo musím uposlechnout srazit paty a sklep přestat využívat. Pokud by byla rada jak oponovat až si mě SV předvolá, tak děkuji

Mgr. Ivana Sládková, advokátní kancelář

Vážený pane, K Vašemu dotazu uvádím následující: V prvé řadě by bylo vhodné, abyste si přečetl stanovy společenství vlastníků…


Platba přeložky

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na možnosti řešení vodovodní přípojky vedené přes můj pozemek. V květnu 2007 jsem koupil pozemek, na němž chci stavět rodinný dům. Ve smlouvě mám napsáno,že pozemek je bez jakýchkoli věcných břemen. Na podzim jsem zjistil, že přes můj pozemek zrovna v místě kde chci stavět vede sousedovi vodovodní přípojka, která se tedy musí přeložit, na tom jsme se se sousedem shodli. Jedná se teď o to, kdo přeložku zaplatí. Přípojka byla zbudována někdy v roce 1992, písemné povolení k její stavbě se nikde nenašlo, stavební úřad při vyšetřování získal pouze ústní vyjádření bývalého starosty obce,že se o provedení přípojky na zastupitelstvu mluvilo. Stavební úřad přípojku označil jako ne černou,ale nepovolenou a doporučil nám se buď dohodnout o rozdělení nákladů na přeložku nebo soud. Jak mohu souseda přimět, aby si přeložku zaplatil sám? Připadá mi krajně neslušné chtít po mně, abych mu platil přípojku na svém pozemku, o kterou ani nestojím. Chtěl bych se nejlépe soudnímu sporu vyhnout,neboť by pro mne znamenal oddálení stavebního povolení. Jak tedy mohu postupovat a v případě, že by na soud přece jen přišlo, jaké mám šance, že dosáhnu soudního příkazu odstranění stávající přípojky z mého pozemku? Soused se totiž pořád ohání vydržovacím právem,ale jak může přípojku vydržet,když písemně původní majitelkou povolena nebyla? A ješte malý poddotaz, vydržovací právo se počítá od doby zbudování přípojky, nebo od doby,kdy jsem se já jako majitel pozemku o přípojce dozvěděl? Omlouvám se za rozsah,chtěl jsem situaci popsat co nejpodrobněji a předem moc děkuji za odpověď.

Mgr. Ivana Sládková, advokátní kancelář

Dobrý den, předně je třeba konstatovat, že prodávaný pozemek pravděpodobně trpěl vadou v podobě předmětné vodovodní přípojky. V…