Nalezeno 606 dotazů

Fotovoltaická elektrárna

Dotaz: Dobry den.V nasi male obci se rozhodli postavit fotov. elektrarnu na nejurodnejsich 4ha.Obyvatele obce o tom nevedeli a ani s tim nesouhlasi.Jak bychom se jako obec mohli stat ucastniky stavebniho rizeni? Radi bychom vyjadrili svuj odmitavy postoj .Vlastnici sousedenich pozemku jsou podnikatele z Holanska,kteri maji projekt na vystavbu bungalovou k rekrea.ucelum ,tim narusi tato stavba elektrarny cely zamer techto lidi a cena nemovitisti v nasi obci take klesne.Co se da podniknout v cele veci -nesouhlasit se stavbou elektrarny?Jsme odhodlani jit i pravni cestou,jen nevime kam se obratit.Predem dekuji za Vasi odpoved

Mgr. Ivana Sládková, advokátní kancelář

K výstavbě fotovoltaické elektrárny bude s největší pravděpodobností podle zák. č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním…


Oprava podlahy

Dotaz: Dobrý den, chci se zeptat na následující věc. Po roce a půl bydlení v nově postaveneém bytovém domě se nám z neznámého důvodu v obývacím pokoji vydula podlaha z marmolea. Reklamovali jsme to jako závadu, načež po nějaké době stavební firma začala problém řešit. Bohužel však ne výměnnou celé krytiny, nýbrž strhnutím původní a opětovným nalepením zpět. Tímto násilným způsobem však došlo k poničení krytiny (roztržení, poškrábání apod.). Stavební firma tvrdí, že musí opravu přesto provést a potom, že bude prostor k případným připomínkám na stav po opravě. Chci se zeptat, jak mám v takovém případě postupovat? Rozhodně nehrozí, aby firma uvedla podlahu do původního stavu a obávám se, že se budou snažit mne presvědčit, že je to vpořádku. Mám v takovém případě odmítnou podepsat převzetí opravy, nebo převzít s výhradami či nechat zpracovat posudek opravy nezávislým soudním znalcem? Děkuji za odpověď.

Mgr. Ivana Sládková, advokátní kancelář

K Vašemu problému se bohužel nelze bez příslušných podkladů konkrétněji vyjádřit. V dané záležitosti především doporučujeme…


Přístup k pozemku

Dotaz:V roce 1994 zastupitelstvo města po zamítnutí naší žádosti o odkup kousku městské parcely na parkování os.vozidla a chvilkové složení materiálu schválilo, aniž by se zajímalo o fakt, že jde o jediný přístup k našemu domku, odprodej celé parcely asi 20 m2 našemu sousedovi, jehož nemovitost s touto parcelou sousedí. O navrženém odprodeji parcely městem jsme se dozvěděli na poslední chvíli od jiných sousedů a město do kupní smlouvy spěšně dalo zřízení věcného břemene práva k naší chůzi a jízdě vozidlem za účelem přístupu a dopravě věcí a materiálu k naší nemovitosti. Od té doby nás 15 let soused šikanuje v maličkostech, které řeší město, jím volaná městská policie, kraj i ombudsman, zatím vždy nám dali za pravdu. Za touto jedinou přístupovou účelovou komunikací k našemu domku po prarodičích je potok, dále jiná městská parcela (pěšina) o šířce asi 1 metr a pak vstup na náš pozemek. Mostek mezi přístupovou parcelou koupenou od města sousedem, úzkým proužkem pěšiny a navazujícím naším pozemkem (potok patří Povodí Labe) je časem zdevastovaný, kromě průchodu nezpůsobilý k přejezdu autem tak, abychom mohli přejet a složit uhlí, brambory, cement apod. až na našem pozemku. Byť jen půldennímu složení materiálu a čtvrthodinovému stání auta do vyložení na jím od města koupené parcele soused brání. Nenechá nás před mostkem nic složit a město na naše žádosti o řešení mostku přes urgence nereaguje. Jak máme tedy dosavadní věcné břemeno prakticky uplatňovat, konkrétně např. jak dopravit uhlí do domku? Lze podat u soudu žalobu na rozšíření věcného břemene o právo přechodného složení materiálu a parkování na sousedem koupené parcele, podobně jako se podává žaloba na zřízení břemene jako takového? Nebo je možný ještě jiný postup, když dohoda je vyloučena? Mnohokrát děkujeme za odpověď!

Advokát Brno JUDr. Martina Skřivánková

Podle mého názoru skutečně věcné břemeno práva chůze a jízdy přes pozemek nezahrnuje složení nějakých věcí na tomto pozemku, byť na…


kauce

Dotaz:Dobrý den,chtěla jsem se zeptat jak je to s kaucí..Jak a kdo určuje její výšši. děkuji

Advokát Brno JUDr. Martina Skřivánková

Z Vašeho dotazu nevyplývá, jakou kauci máte na mysli, tj. v souvislosti s jakým smluvním vztahem či v jaké jiné souvislosti. Předpokládám,…


Prodej nebytového prostoru

Dobrý den, v průběhu loňského roku jsme zakoupili 12m2 nebytový prostor s vybudouvanou koupelnou, vedený na LV jako "jiný nebytový prostor". Koupelna však byla vybudována bez potřebného ohlášení/stav. povolení, aniž by nás o tom prodejce informoval. Z podnětu stav. úřadu bylo nyní zahájeno řízení o odstranění stavby a jsme nuceni vyřizovat dodatečné stavební povolení. V kupní smlouvě je jako vybavení jednotky popsáno: umyvadlo, WC a sprchová vanička, postel, skříň atd... Zakládá se z této situace nějaký nárok na náhradu škody spojené s dodatečným vyřizováním povolení (projekty adod) na slevu z kupní ceny či odstoupení od smlouvy? Máme rovněž podklady prokazující, že předchozí majitel hromadně upravoval mnoho takových prostor a nyní je hromadně rozprodává, všechny s úmyslnou černou stavbou, kterou v době prodeje zamlčí. Jedná se v takovémto objemu o trestný čin podvodu, pokud takto jedná vědomě a dokonce prodává i jednotky,u kterých už je zahájeno řízení o dodatečném povolení stavby? Děkuji

Advokát Brno JUDr. Martina Skřivánková

To, zda se jedná v daném případě o trestný čin, mohou posoudit pouze orgány činné v trestním řízení, neboť se zkoumá i subjektivní…


Vydržení pozemku

Dotaz: Dobrý den, na mém pozemku stojí cizí (zemědělská) stavba, která není zapsána na LV, je bez čísla popisného nebo orientačního a do této doby ji využívalo zemědělské družstvo. Dlouhou dobu ZD neplatilo nájem za pozemky a nyní se rozhodlo zaplatit za 5 let zpátky na základě smlouvy, kterou jsem jako majitel neakceptoval. Na následné kontaktování dopisem za účelem dohody na nájemném nereagovali. ZD se nyní chystá ukončit svou činnost v tomto areálu a proto by mě zajímalo, jakým způsobem můžou nakládat se stavbou, kterou považují za svou? Již jsme zaznamenali snahy budovu prodat. Jakým způsobem by museli prokázat své vlastnické právo, pokud nejsou jako vlastník uvedeni v katastru nemovitostí? Potenciální kupec se mě snažil kontaktovat s tím, že by družstvo před samotným prodejem chtělo z mé strany uznat jejich vlastnictví budovy. Pokud bychom požádali soud o rozhodnutí o neoprávněné stavbě, máme šanci na nařízení odstranění stavby na náklady ZD, které stavbu v minulosti zřídilo? Předem děkuji za jakékoli doporučení, jak postupovat nebo kontakt na advokáta z Prahy, který se dané problematice věnuje.

Mgr. Ivana Sládková, advokátní kancelář

Dobrý den, ano, na Vámi uvedený problém se podle všeho vztahuje § 130 a § 134 občanského zákoníku, a to i v situaci, že jde o problém…


Reklamace izolací

Dotaz: Dobrý den, v rámci kompletní rekonstrukce bytu jsme u stavební firmy zaplatili kompletní izolace. Stavební firma provedla šikmé i vodorovné izolace tak, že izolaci nenaplnila až po podlahu ,tedy mezi izolací a je cca 10 cm a tato izolace leží na stropu sousedů. Na styku vodorovné izolace s venkem není těchto 10 cm doloženo, čímž dochází k pronikání chladu zvenčí od podhledu střechy. Izolace se řešily v průběhu stavby a původně se s nimi nepočítalo, takže nejsou zakresleny v projektu. Přesto jsme na izolace uzavřeli dodatek smlouvy a tyto nám byly fakturovány. Protože byly provedeny nekvalitně (neizolují od vnějšku), došlo k zamrznutí vody pod podlahou. Provádějící firma se hájí tím, že řešení izolací nebylo v projektu , ačkoliv si práci i materiál fakturovali a existuje dodatek smlouvy. Z toho důvodu nechtějí uznat reklamaci špatně provedené izolace. Je nějaká šance k dosažení úspěchu této reklamace? Drzost firmy dosáhla vrcholu, kdy provedli v rámci reklamace dodatečné zateplení části izolace a toto mi chtějí fakturovat i přesto, že zamrznutí se znovu i po provedení izolace opakuje. Mohu vás poprosit o váš názor, případně o radu jak se bránit? Děkuji.

Advokát Brno JUDr. Martina Skřivánková

Odpověď může být opravdu jen obecná, protože bez znalosti konkrétních okolností, smlouvy o dílo, dodatků, projektu, reklamací, nelze věc…


Zeď na hranici pozemku

Dotaz: Dobrý den paní doktorko, prosím o radu ve věci plotu - zdi na hranici se sousedním pozemkem. Soused si postavil na hranici pozemku plot - zeď dlouhou 6 m a vysokou 2,3 m. Zeď je zbudována z "štípaných" betonových kvádrů vylitých betonem na betonovém základě hlubokém min. 70 cm, šířka zdi je cca 20 cm. Souhlas k výstavbě dostal soused od bývalého majitele našeho RD (developera), ale pouze na délku zdi 4,5 metrů. Zeď je tedy o 1,5 m delší než měla být. Z počátku nám zeď až tak nevadila (kromě toho, že část dne stíní na naši terasu a brání výhledu z terasy do okolí - na zelesněné kopečky na horizontu...), ale je to přece náš soused... Problém vyvstal až při přívalovém dešti. Všechny RD na ulici jsou řadovky postavené na pozemcích s mírným svahem do zahrad RD a i s bočním spádem jednotlivých pozemků. Stavební pozemky jsou v 50 m ochranném pásmu lesa. RD nemají na zahradě (na terasách) svody dešťové vody do kanalizace, voda je svedena do trativodu a vsakuje do podloží. Předpokládám, že projekt tedy počítal s tím, že pokud by měla přijít přívalová voda, tak by měla přes jednotlivé pozemky, od nejvýše položených k těm nejníže položeným, odtéct pryč - do žlabu zbudováného pod stavebními parcelami k odtoku srážkové vody. Ale soused (jediný v celé řadě RD) postavil zeď, která funguje jako přehradní hráz a veškerá voda, která přiteče z výše položených pozemků zůstává u nás na terase. Dnes jen čekám, kdy bude pršet víc nebo napadne a následně rychle roztaje velké množství sněhu a voda nám vnikne do obýváku. (obývák je cca 15 cm nad úrovní terasy). Celou věc jsme ohlásili na MěÚ, pracovníci provedli kontrolu, řekli, že je zeď skutečně delší a pokud neuvedeme nějaké "správné" námitky, tak zeď sousedovi dodatečně povolí. Dále nám sdělili, že dešťová voda není námitka, že tu si každý musí likvidovat sám na svém pozemku. Tak jsem začal číst stavební zákon a píši i tento dotaz - prosbu o pomoc. 1. v § 111, odst.2 se uvádí, že "Stavební úřad ověří rovněž účinky budoucího užívání stavby" Neměl by tedy Stav. úřad zohlednit fakt, že zeď bránění volnému průtoku přívalové vody a ohrožuje náš majetek ? 2. v § 129 odst 2 písm c) se říká, že lze stavbu dodatečně povolit, pokud stavebník prokáže že " není prováděna či provedena na pozemku, kde to zvláštní právní předpis zakazuje nebo omezuje" Tedy jestliže je stavba v ochranném pásmu lesa, kde jistě právní předpis výstavbu omezuje, domnívám se správně, že tedy tuto stavbu nelze dodatečně povolit ? 3. Nepomolo by nám argumentovat ustanovením § 169 odst. 2 písm. kde se hovoří o obecných vyjímkách na výstavbu... 4. Dále Jedná se zde o plot, není daná zeď stavbou? Nemělo by se požádat o souhlas s vyjmutím zastavené plochy ze zemědělské půdy (jedná se cca o 1,2 m2 orné půdy) Pokud ano, nepomohlo by nám tím argumentovat? Nebo existují vůbec nějaké "správné" argumenty, jak bránit své právo u MěÚ ? Prosím pomozte, předem moc děkuji za odpověď. Pavekovi

Advokát Brno JUDr. Martina Skřivánková

Argumentaci proti dodatečnému povolení stavby u stavebního úřadu je nutno soustředit hlavně na rozpor stavby s příslušnými předpisy, tj.…


Reklamace dlažby

Dotaz: Dobrý den, před 2 lety jsme koupili novostavbu od společnosti Central Group (záruční doba je 36M), součástí domu již byla venkovní dlažba, jejíž výběr jsme nemohli již ovlivnit, v současné době jsme zjistili, že pokud je dlažba mokrá nebo na ní je jen pár vloček sněhu tak se po ní nedá chodit, šíleně klouže. Je možné tuto závadu reklamovat? Musí přeci existovat normy na venkovní dlažbu, krom mrazuvzdornosti. Jak postupovat v případě, že je reklamace možná, ale dodavatel ji neuzná. Děkuji moc Lucie Králová

Mgr. Ivana Sládková, advokátní kancelář

Dobrý den, pro stanovení Vašich konkrétního obsahu Vašich práv je v prvé řadě nutné určit režim závazkového vztahu, který vznikl…


Darovací daň

Dotaz: Dobrý den,s přítelem jsme loni v červenci koupily družstevní byt.Hradili jsme ho hypotékou,která je napsaná na oba dva.Členství v družstvu je pouze na mě.V únoru proběhne převod do osobního vlastnictví.Banka požaduje abych příteli darovala polovinu.Budeme platit darovací danˇ?Přítel je otec našeho dítěte. Moc děkuji za odpovědˇ.

Mgr. Ivana Sládková, advokátní kancelář

Dobrý den, k Vašemu dotazu ze dne 12.1.2010 uvádíme, že od daně darovací jsou dle § 19 ve spojení s § 11 odst. 3 písm. b) zákona č.…