osazení okna a nesouhlas souseda
Dobrý den. Podali jsme žádost o vydání stavebního povolení. Připravujeme rekonstrukci stodoly na RD. Půdorys, ani boční strany stavby se měnit nebudou. Stavba je místěna 0,7 m od hranice pozemků. V přízemí je umístěna garáž a sklad. Obytná jednotka by se stavěla jako podkrovní. Jedno okno ve štítě stavby (kuchyně) dle projektu směřuje do zahrady sousedního pozemku. Umístění okna je nutné a klíčové, protože z druhé štítové strany stavby stojí náš RD a na zadní stranu stavby navazuje druhá stodola. Ze strany dotčených sousedů máme slíbený nesouhlas s vybudováním okna (rozměry š.1000, v. 1200 mm ve výšce cca 3 m). Sousední RD je vzdálený od této stavby 20-25 m. Odvolávají se na rušení soukromí a snížení hodnoty nemovitosti. Chtěl bych se zeptat, jak se k tomuto problému postaví stavební úřad a jaké máme vyhlídky při případném soudním sporu vyvolanému jejich žalobou? Děkuji za odpověď.
V dotazu neuvádíte, jak na žádost o stavební povolení zareagoval stavební úřad. Bude samozřejmě záležet na jeho názoru, jak případné…
souhlas spolumajitelů
Dobrý den, chtěl jsem se zeptat jak by měl vypadat a co by měl obsahovat souhlas spolumajitelů o rozdělení? Děkuji
Z dotazu není patrné, zda budete rozdělovat pozemek, nebo stavbu a pro jaký účel má být souhlas použit. V každém případě, ze souhlasu by…
provozovna zámečnictví v sousedním domě
Dobrý den, náš rodinný dům je umístěn v části obce, která je v územním plánu a regulačním plánu určena jako obytná zóna. V protějším domě, přes ulici, soused při svém dalším zaměstnání provozuje živnost - zámečnictví a kovovýroba. V živnostenském listě má tuto adresu (obytný dům) uvedenu jako místo provozovny, zároveň má reklamní ceduli na vratech. Vážím si pracovitých lidí, ale bohužel toto provozování živnosti velmi zasahuje do možnosti ostatních lidí využívat jejich domy a zahrady k obytným, studijním a pracovním účelům. A to včetně večerů a víkendů. Další soused se snažil vzniklou situaci řešit stížností na radnici a na stavebním úřadě, kde mu však s politováním sdělili, že vzhledem k tomu, že živnost je provozována v dílně, kolaudované jako příslušenství obytného domu, a ve dvoře pouze pod zastřešením tak není možné to nijak řešit, protože žádnou žádost o stavební povolení ke stavbě pro podnikání majitel nemusel podávat a tedy mu nemůže být zamítnuta. Opravdu je v souladu s předpisy zaregistrovat provozovnu tohoto typu v obytném domě a povolit provozování uprostřed obytné zóny? Opravdu stavební úřad ani radnice nemohou zajistit dodržení pravidel obytné zóny a jsou nuceni ponechat uprostřed obytné zóny provozovnu zámečnictví a kovovýroby (jde o výrobu například vrat apod.) ve dvoře bez jakéhokoliv ohrazení proti hluku? Předem děkuji za odpověď.
Pokud soused pojme záměr provozovat kovovýrobu či zámečnictví v rodinném domě, byť v dílně, která však nebyla určena pro podnikání,…
stavba sousedního RD /odstupy, námitky a odvolání/
Můj soused požádal stavební úřad (SÚ) o vydání územního rozhodnutí (ÚR) pro stavbu rodinného domu (RD) na svém pozemku. Plánovaný RD je vzdálen od mého objektu k bydlení 4 metry, s čímž jsem nesouhlasil a požadoval jsem v rámci projednávání ÚR dodržení sedmi metrové vzdálenosti mezi objekty k bydlení. Hlavním důvodem bylo, že plánovaný sousedův RD je situován tři metry od komunikace (chodníku) směrem k mému domu. Stavební úřad (SÚ) však posoudil návrh za platný a v souladu se stávající legislativou. Dále argumentoval s pojmem "zvlášť stísněné územní podmínky" (sousedův pozemek má plochu 230m2) a mou námitku zamítl. Uvedl, že je vázán návrhem stavebníka a že v tomto případě (můj dům je na hranici parcel), když můj dům není vzdálen od hranice pozemku 2 metry, nemohu požadovat 7 metrovou vzdálenost mezi domy, neboť ta by šla pouze k tíži jednoho stavebníka (souseda). Proti ÚR jsem se odvolal k nadřízenému správnímu orgánu (odbor územního a stavebního řízení magistrátu města), ale i ten uznal stanovisko SÚ, ÚR potvrdil a podané odvolání zamítl, neboť jej shledal jako nedůvodné. Na závěr (v poučení účastníků) uvedl, že se podle ustanovení § 91 odst. 1 správního řádu nemohu dále odvolat. Moje otázka zní: mohu za této situace ještě něco udělat proti plánované stavbě a domáhat se sedmi metrové vzdálenosti? Děkuji za Váš názor.
Máte možnost podat žalobu k příslušnému správnímu soudu, který bude zjišťovat, zda rozhodnutí bylo vydáno v souladu s platnými…
přístupová komunikace k RD
Dobrý den, vlastním stavební parcelu, ke které je přístup z veřejné komunikace přes cizí pozemek cca 4 m.Tento pozemek je na katastru vedený také jako veřejná komunikace. Skutečně tam ale cesta není. K tomu, abych dostal stavební povolení, stavební úřad po mě chce vybudovat cestu (vlastně prodloužit stávající veřejnou komunikaci), až k hranici mého pozemku se všemi náležitostmi. Musím cestu dělat za podmínek, že se stanu spoluvlastníkem pozemku, který mě dělí od stávající veřejné komunikace?
Požadavek stavebního úřadu může být „opřen“ o územní plán obce, kde může být navrženo prodloužení komunikace k pozemku ve Vašem…
napojeni pozinkované a měděné střešní krytiny
Hezký den; můžete mi prosím poradit, zda je možné napojit pozinkovanou střešní krytinu na měděnou a jakým způsobem napojení provést? Děkuji a přeji vše nejlepší.
Napojování měděné krytiny na pozinkovanou se sice v některých případech provádí, nedoporučuje se však (z důvodu koroze a tím pádem…
přístavba sousední chaty a zastínění pozemku
Dobrý den, soused se rozhodl si zvětšit v chatové oblasti chatu. Bohužel, rozšíření chaty je směrem k chatě naší. Vyhláška č. 137/1998 Sb. stanovila v paragrafu 8 odstavec 3 min. vzdálenost 10 m. Paragraf, ale ruší vyhláška 502/2006 Sb. Zajímalo by mne, jak se nyní bude rozšíření sousedovy chaty posuzovat, když paragraf nebyl nahrazen. Zároveň dojde k zastínění naší parcely vlivem rozšíření chaty (i do výšky). Zajímalo by mne, jestli lze při stavebním řízení vyžadovat po sousedovi studii na zastínění naší parcely a kdo by takovou studii měl vypracovat a kolik by stálo její pořízení? A dále, jestli obecní úřad rozšíření chaty povolí, když podle vyhlášky má být vzdálenost min. 10 m, ale tento paragraf byl následnou vyhláškou zrušen? Děkuji za odpověď.
Pokud stavební úřad povede pro rozšíření sousední chaty územní a stavební řízení, budete mít možnost v těchto řízeních, jako…
kryté parkovací stání na pronajatém pozemku
Dobrý den, prosím Vás máme dotaz. Pronajali jsme si pozemek (předzahrádku jednoho domu) v zastavěné ulici. Chtěli bychom tam postavil jen 4 kůly a zastřešit - garáž na 2 auta. Výměra by byla asi 5 x 5 m. Potřebuji povolení od souseda a od stavebního úřadu? Mnohokrát děkuji za odpověď.
Tato stavba podléhá územnímu souhlasu /pokud zachováte půdorysnou plochu do 25 m2/, což je vlastně zjednodušená forma územního řízení.…
odkanalizování chaty
Dobrý den, moji známí vlastní rekreační chatu, do které je zaveden vodovod, nyní je v obci zbudována kanalizace, ovšem napojení na tuto kanalizaci je z technických důvodů nemožné, použitou vodu tedy využívají na zahradě, vody je velmi malé množství, na chatě tráví pouze několik týdnů v roce. Zajímalo by je, jestli je nutno vybudovat přečerpávací jímku a vodu odvádět do kanalizace, nebo zda mohou v tomto případě s použitou vodou nakládat jako doposavad, tedy vylévat ji na záhony a na kompost na svém pozemku? Děkuji
Pokud se v obci, kde je vybudována kanalizace, která je zakončena čistírnou odpadních vod, realizuje novostavba, je povinností stavebníka tuto…
zastřešení zahradního sezení
Dobrý den. Touto cestou bych Vás chtěl požádat o radu ohledně zastřešení zahradního posezení (jedná se o stavbu 4 x 4 m, kde je podlaha řešena pomocí zámkové dlažby a 2 stěny (2,5 m výšky)). Tato stavba byla řádně povolena a je situována tak, že jedna stěna tvoří hranici s pozemkem 1. souseda, a druhá stěna je vedena souběžně s plotem 2. souseda (cca 10 cm od tohoto plotu (k tomuto řešení se přistoupilo z důvodu nemožnosti se domluvit s 2.sousedem ohledně této stavby). Celé zahradní posezení bylo povoleno (bez souhlasu 2. souseda, který však měl dle stavebního úřadu neopodstatněné námitky) a následně realizována stavba. Nyní nastává doba, kdy bychom chtěli toto zahradní posezení zastřešit. S 1. sousedem je domluva bezproblémová, avšak se 2. sousedem je problém se dohodnout a dostat souhlas. Táži se, zda je tedy nějaká šance realizovat zastřešení, jaké bude potřeba povolení (zda-li nějaké bude potřeba - praxi to znamená postavit podpěrný sloup + střechu, vše ze dřeva). Může být 2.soused nějakým způsobem vůbec omezen zastřešením povolené drobné stavby? I když prakticky se stavbou přímo nesousedí (10 cm od jeho plotu). Hraje nějakou roli, že na své straně plotu má v totožných místech zahradní altán stejných rozměrů (resp. stěny mého posezení a sousedova altánu jsou odděleny cca 20 cm)? Děkuji za radu ohledně tohoto problému.
Dle mého názoru se jedná o stavební úpravu stavby, která nevyžaduje v souladu s § 103 odst. 1 písm. a) stavebního zákona ohlášení, ani…