Nalezeno 3646 dotazů

Jak se liší kolaudace rodinného domu od kolaudace stavby pro rodinnou rekreaci?

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, jak dalece se liší kolaudace rodinného domu od kolaudace stavby pro rodinnou rekreaci? Musí obě stavby splňovat stejné podmínky? Hlavně mě zajímají z hlediska použitého materiálu při stavbě. Předem Vám děkuji za odpověď. Petrskovský

Městský úřad Jindřichův Hradec - Odbor výstavby a územního plánování

Podívejte, rozhodující je, jak a z čeho byla stavba povolena. To má pak stavebník dodržet. Jinak v závěru stavby přístup stavebního…


Vestavba na bytovém domě

Obracím se na Vás s odborným dotazem ohledně půdní vestavby v bytovém domě. Náš dům je klasická 8-bytovka, střecha je sedlová s úhlem 30°, nad naším bytem je střešní krytina z r. 2001 (betonové tašky) položená na latích a ty rovnou na krovu (původní z r. 1954). Dle průzkumu statika: dřevěné konstrukce úsporné, krytina položená netěsně se škvírami, rov je nutno dle posudku zesílit, neb krokve (95-100/120) překračují průhyb mimo plnou vazbu o 12%, v plné vazbě o 92%. Prosím o radu, jak správně provést vestavbu. Jde mi především o názor na složení střešního pláště, ochranu a následné zaizolovaní, pokud je nyní ve střeše absence kontralatí a pojistné hydroizolace. Jak zajistit větrací mezeru pod střešní krytinou a pojistnou hydroizolací, aby se stav krovu nezhoršil vlhkostí, a jak technicky provést položení pojistné hydroizolace, aby chránila krov a tepelnou izolaci, aby nebyla znehodnocena zateklými, zafoukanými srážkami, větrem, a tím výrazně snižována její účinnost i životnost? Jaké je doporučené složení střešního pláště, aby byly splněny současné normy stavebního zákona, ČSN? Je nějaké řešení, pokud ostatní v domě nesouhlasí s navýšením výškového profilu střechy (po vložení kontralatí o cca 5-7cm), popř. pokud by nesouhlasili ani s jejím přeložením? Jejich argument je, že v okolí to nikdo nedělal, tudíž to není nutné. Veškeré půdní vestavby v okolí (též bytovky z 50. let minulého století) jsou realizovány bez demontáže střech, vše je děláno z interiéru. Zprávě vypracované statikem, názoru současného projektanta a stavebníka nevěří a chtějí další odborný názor. Jak je to opravdu správně a dá se to vůbec za těchto podmínek zrealizovat jinak, aby nám krov nad hlavou za deset, dvacet, třicet let neshnil? Velmi děkuji za Váš čas a názor. Josef Říha

Energy Centre České Budějovice

Dobrý den, děkuji za Váš dotaz a zájem o naše poradenství. Z Vašeho popisu situace vyplývá, že problematikou půdní vestavby se již…


Může mi stavební úřad nařídit barvu střechy?

Dobrý den, mám dotaz může mi Stav.uřad nařídit jakou barvu má mít moje střecha? Dům se nenachází žádné historické lokalitě. Děkuji

Městský úřad Jindřichův Hradec - Odbor výstavby a územního plánování

Nemůže. To by platilo v městské památkové rezervaci nebo v jejím ochranném pásmu apod. Barvu by ale stanovovali „památkáři“…


Ztráta přístupové cesty k pozemku

Dobrý den, moc prosím,existuje nějaký zákon - paragraf, který potvrzuje,že pokud dojde ke ztrátě přístupové cesty v důsledku rozdělení pozemků,může být cesta zřízena pouze přes tento rozdělený pozemek? Moc děkuji za odpověď a přeji pěkný den. Zuzana Zigmundová

Městský úřad Jindřichův Hradec - Odbor výstavby a územního plánování

Musím to vzít za druhý konec hole. Stavební úřad musí dát ke každému oddělovanému pozemku souhlas (nebo dokonce musí vést řízení o…


Je do garáže, která by sloužila jako sklad povinný vjezd?

Musí být vjezd do gáráže? V územním plánu našeho města stojí že každý dům musí mít min.1 garáž,takže abych splnil podmínky stavby musím ji postavit.Přitom jsem ji ani nechtěl.A tak se rozhoduji že bychom ji postavili na místě kde ale není žádný vjezd.Stejně nemáme auto a garáž by sloužla jako nějaký sklad.je tedy vjezd povinný?Díky za odpověd.

Městský úřad Jindřichův Hradec - Odbor výstavby a územního plánování

Tak vyhláška 501/2006 Sb.(v platném znění) hovoří v §5 o tom, že stavební pozemek se vždy vymezuje tak, aby na něm bylo vyřešeno a)…


Řešení příjezdových cest a sítí pro více pozemků

Dobrý den, prosím kompetentního odborníka na stavební právo o posouzení následující situace. Máme sub-lokalitu cca 8 stavebních míst za sebou v řadě situované při úpatí kopce v malé obci mezi kopci na Valašsku. Naše sub-lokalita je součástí větší lokality v ÚP vymezené pro individuální bydlení, zbytek plochy se nachází v kopci nad těmi osmi místy. Celé lokalitě byla v územním plánu z r.2013 nařízena územní studie se lhůtou pořízení do 4 let. Lhůta tedy uplynula v roce 2017 a studie nebyla zpracována. Nejsme developeři a prostředky máme omezené, ale protože máme takříkajíc v rodině skoro všechny potřebné profese (geodet, stavaři, projektant inž.sítí), chceme zainvestovat ZTV pro naši sub-lokalitu, která je na okraji celé lokality dle ÚP a přiléhá ke stávajícím komunikacím i rozvodům. Chtěli jsme projednat s příslušným odborem územního plánování náš záměr koridoru ZTV a návaznost na další části lokality. Nechceme tam vytvořit něco, co by dalším znemožnilo či ztížilo využití zbylé části lokality. Ono stejně existuje jen jedno smysluplné řešení, jak příjezd a sítě vyřešit, takže není moc co vymýšlet. Stejně tak je jen jedno vhodné místo, kde nechat koridor pro budoucí připojení zbytku lokality. Z územního plánování nás poslali na odbor životního prostředí a tam jsme narazili. Paní úřednice nám sdělila, že sice ví, že požadavek na územní studii je již promlčen, ale ona na ní hodlá trvat, chce abychom ji zaplatili a to samozřejmě pro celou lokalitu, nejen pro tu naši část. Promlčení chápu tak, že jsme teď ve stavu, jako by nikdy požadavek na studii nebyl. Rozumím samozřejmě tomu, že by asi byla vhodná a pro úřad k dalšímu rozhodování v území užitečná, ale není naše vina, že ji pořizovatel v zákonné lhůtě nepořídil a nevím, proč bychom měli toto opomenutí zaplatit my. Domnívám se, že mají i bez studie dostatek nástrojů k regulaci budoucích stavebních záměrů, jen je budou muset řešit jednotlivě a návaznost si hlídat. A to by si zřejmě rádi ulehčili, za naše peníze. Vyhrožují, že když studii nepořídíme, budou dávat záporná koordinovaná stanoviska k jednotlivým stavbám. Četl jsem §30 a §43,odst.2 Stavebního zákona a našel jsem i rozhodnutí Nejvyššího správního soudu č.3588/2017 (http://sbirka.nssoud.cz/cz/opatreni-obecne-povahy-lhuta-pro-zpracovani-uzemni-studie.p3565.html?q=), kde jsou v odůvodnění [37][40] k našemu případu relevantní výroky. Z uvedeného mi vyplývá, že odbor ŽP prostředí jedná vyloženě protiprávně a zasahuje do našich práv nikoliv v „nezbytně nutné míře a nejšetrnějším ze způsobů, vedoucích ještě rozumně k zamýšlenému cíli“. Kdyby chtěli jednat v souladu s touto citací, vezmou za vděk naší vstřícností jednat o onom zamýšleném cíli, tedy smysluplném vyřešení naší části lokality tak, aby bylo možné bez problému pokračovat s výstavbou i v jejích částech zbývajících. Jak se na popsanou situaci díváte vy? Děkuji Ze Zlína, Petr Koplík

Městský úřad Jindřichův Hradec - Odbor výstavby a územního plánování

Dlouhý dotaz, krátká odpověď. Máte pravdu. Ovšem nevím o co přesně ŽP jde, vy stejně musíte napřed docílit územního rozhodnutí na…


Jak postupovat s legalizací přístavby chaty?

Koupili jsme malou chatku v bývalé zahrádkářské kolonii, která byla následně rozprodána bývalým nájemcům. Bývalý vlastník přistavil k původní zkolaudované chatce koupelničku, kuchyňku a pokojík (cca 15 m2) . Když chtěl ale nemovitost prodat a snažil se stavbu zlegalizovat, nezískal souhlas jednoho ze sousedů (Lesy České republiky). Koupili jsme pozemek s chatkou s vědomím, že musí dojít k nápravě. Jak ale nejlépe postupovat?

Městský úřad Jindřichův Hradec - Odbor výstavby a územního plánování

Zase – umožňuje současný územní plán takto zvětšenou chatku? To je zásadní. Pokud ano, lze zažádat o dodatečné povolení stavby.…


Musí mít garáž příjezdovou cestu?

Dorý den,chci si postavit garáž na vlastním pozemku ale nepovede k ní přístupová cesta,což mi zas až tak nevadí protože tam budu mít akorát tak kola.Otázka zní jestli musí mít garáž ze zákona příjezdovou cestu nebo ne?Díky za odpověď.

Městský úřad Jindřichův Hradec - Odbor výstavby a územního plánování

Garáž bez cesty je jako vodovod bez studny. Ale udělejte to jinak, zažádejte o povolení na sklad (ve skladu můžete mít kola …).…


Jak řešit stavbu sousedního domu na hranici mého pozemku?

Dobrý den, koupila jsem stavební pozemek, který dle stavebního úřadu, který mi povoloval stavbu mého domu, není nijak zatížen, se známými sousedy. Po zahájení stavby mého domu, jsem s hrůzou zjistila, že vedlejší dům, který má být chráněným bydlením - a o tom jsem věděla, je stavěn na hranici mého pozemku, kdy stavební firma si zřídila staveniště i na mém pozemku. Co má dělat, aby byly dodržovány zákonné vzdálenosti od hranice pozemku? Oni prý mají starší stavební povolení, ovšem o tom mi nikdo neřekl a mě teď metr od hranice roste obrovské monstrum s okny na můj pozemek. děkuji za pochopení a odpověď. Lída Ř

Městský úřad Jindřichův Hradec - Odbor výstavby a územního plánování

Když kupujete pozemek, kupujete jej i s právem realizovat na něm stavbu, pokud minulý majitel měl již vydáno povolení. Obdoba je i v tom,…


Potřebuji povolení pro zvýšení garáže?

Dobrý den, mám řadovou garáž, je na mém pozemku. Přístupová cesta je ve spoluvlastnictví všech majitelů v řadě garáží. Potřeboval bych v garáži parkovat dodávku, takže bych ji potřeboval cca o 50 cm zvýšit. Zajímalo by mě, jestli je na to potřeba stavební povolení, nebo jak to řešit s úřady? Je na to např. nějaký předpis? Volal jsem na stavební úřad, ale paní mi v podstatě nic neřekla. Chtěla nějaký situační plán, ale v podstatě jsem se nedozvěděl, co vše musím splnit. Děkuji.

Městský úřad Jindřichův Hradec - Odbor výstavby a územního plánování

Protože se garáž bude zvyšovat, měl by stavební úřad dopředu říct dvě věci: 1. To zvýšení bereme jako zvětšení hmoty…