Nalezeno 150 dotazů

Prodej bytu v městském nájmu

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda je možné prodat byt v městském nájmu jinému člověku. Předem děkuji za odpověď. Ševčík

Realitní komora České republiky

Dobrý den, nikoli, prodat můžete pouze to, co opravdu vlastníte. Městský byt patří městu a vy jste jeho nájemcem. Můžete pouze se…


Stavební povolení

Dobrý den, zajímalo by mne, v jakém případě je možno považovat pozemek za stavební? Vychází definice pouze z územního plánu? Zvažujeme koupi pozemku, na kterém bychom chtěli stavět až v horizontu 15 let. Odrazuje nás ale fakt, že stavební úřad by za stávajícího stavu nevydal stavební povolení. Důvodem je, že k pozemku nevede cesta, na které by se mohlo otočit požární auto. Obávám se, že prostor k otočení tak velkého vozidla nebude možné zajistit nikdy. Existuje možnost jak v takovém případě situaci řešit? Znamená to, že takový "stavební" pozemek nebude nikdy možné zastavět? Předem děkuji za informace.

Asociace realitních kanceláří České republiky

"Stavební pozemek" je definován v ustanovení § 2 odst. 1 písm. b) stavebního zákona jako "pozemek vymezený a určený k umístění stavby…


Vyměření pozemku

Dobrý den, chtěl bych prodat pozemek a zajímalo by mě, kdo platí jeho vyměření, právní služby a znalecký posudek, jestli prodávající nebo kupující. Děkuji.

Asociace realitních kanceláří České republiky

Pokud se rozhodnete, že chcete pozemek prodat, pak by mělo být ve vašem zájmu, aby byl správně zaměřen dříve, než jej začnete k prodeji…


Rezervační smlouva

Dobrý den, vybrali jsme si ke koupi byt z nabídky RK, ta trvá na uzavření rezervační smlouvy. K čemu rezervační smlouva slouží a co by měla standardně obsahovat? Děkuji za odpověď.

Asociace realitních kanceláří České republiky

Účelem tzv. rezervační smlouvy je na jedné straně potvrzení ze strany zájemce o koupi nemovitosti, že má vážný zájem konkrétní…


Právní servis

Dobrý den, při koupi nemovitosti mi realitní kancelář slíbila, že mi zdarma zařídí "právní servis". Co si mám pod tímto představit? Děkuji za odpověď.

Asociace realitních kanceláří České republiky

S otázkou, co tím realitní kancelář myslela, byste se musel obrátit na tu kterou RK, se níž jste jednal. V obecné rovně lze říci, že…


Omylem zalesněný pozemek

Můj soused před několika lety omylem zalesnil 3/4 mého pozemku (6000 čtv.metrů), rád bych věděl, jaká jsou možná řešení. Já zatím vidím jen tři a to: - prodat můj pozemek sousedovi - odkoupit pozemek od souseda - nedělat nic Rád bych si nechal poradit a zda je více řešeni a jakou má cenu 10-15 tiletý les (dřevo) v Jižních Čechách Předem děkuji. FH

Asociace realitních kanceláří České republiky

Vážený pane, stanovit cenu "na dálku" nelze. Pro takový případ Vám doporučuji, abyste se obrátil na odhadce majetku s púsobností v…


Oplocení výběhu

Dobrý den, chováme na pozemku za zahradou slepice již 30 let. Sousední chalupu s pozemky si loni koupil nový vlastník a požaduje po nás oplocení našeho pozemku, protože "slepice se prý peleší nejen na našem, ale i na jeho pozemku, ničí tam trávu a on prý navíc nechce šlapat ve slepičincích." My ale pozemek oplotit nechceme, je to příliš nákladné. Co máme dělat? Vždyť to 30 let nikomu nevadilo.

Autodoprava a CK Šmídl Bohuslav

Dobrý den, podle nového Občanského zákoníku (NOZ) má váš nový soused skutečně právo žádat vás o oplocení pozemku, jelikož…


Prodej podílu

Dobrý den, jsem spolumajitelkou městského domu se čtyřmi bytovými jednotkami. Loni jsem začala uvažovat o prodeji svého podílu (1/4 domu a zahrady za domem), ale zjistila jsem, že musím nejprve nabídnout svůj podíl ostatním vlastníkům. Je to tak?

RK Stejskal.cz s.r.o.

Ano, musíte, pokud však počkáte do 1.1. 2015, můžete svůj podíl již prodat komukoli. Současné předkupní právo v rámci spoluvlastnictví…


Majetek souseda na mém pozemku

Dobrý den, mohu trhat jablka z větví sousedova stromu přesahujících na můj pozemek, nebo smím pouze sebrat jablka ze země spadlá? A mohu sousedovi vše naházet přes plot zpět včetně spadaného listí a větví?

RK Stejskal.cz s.r.o.

Právě plody jsou jednou z nejčastějších příčin sousedských sporů. Podle § 1016 nového Občanského zákoníku (NOZ) náleží plody…


Změna plátce daně z převodu

Chci si koupit byt. Dosud platí, že daň z převodu platí prodávající. Je pravda, že od příštího roku bude daň platit kupující? To znamená, že musím chvátat, abych ušetřila.

RK Stejskal.cz s.r.o.

S největší pravděpodobností to bude skutečně tak a daň z převodu bude hrazena kupujícím. Otázka je ovšem zda skutečně ušetříte. V…