legalizace stavby včelína
V roce 1990 jsem zakoupil včelín 20 m dlouhý, dřevěný, postavený lesním závodem na svém pozemku. Jedná se o objekt na patkách. Zároveň jsem uzavřel nájemní smlouvu na pozemek. Po čase byl pozemek předán pozemkovému fondu, se kterým jsem měl rovněž uzavřenou nájemní smlouvu. Teď chci včelín prodat a nabyvatel při převodu zjistil, že včelín lesní závod údajně postavil bez povolení. Prosím o radu, co mám podniknout pro eventuelní dodatečnou legalizaci a zda vůbec musel lesní závod povolení v roce 1974 mít, zda ji vůbec jen neohlásil, což by dnes již asi nikdo nedohledal? Děkuji za odpověď.
Pro legalizaci stavby včelína není dnes důležité, jakým způsobem mohl být v roce 1974 povolen. Důležitá je ta skutečnost, zda se k jeho…
oplocení /živý plot/ na pozemku u RD
Dobrý den, RD je oplocen ze 3 stran a z jedné je potok, chceme pozemek uzavřít i ze strany potoka. Pokud je ve stavebním povolení tato podmínka:"Oplocení a stavby RD budou umístěny min. 6 m od břehové čáry koryta vodního toku. V tomto prostoru nebude ukládána přebytečná výkopová zemina ani ostatní stavební materiál. Podmínka musí být respektována i pro užívání stavby", je možné uzavřít pozemek alespoň "živým" plotem? Děkuji
Podmínka uvedená ve stavebním povolení pravděpodobně vychází z existence záplavového pásma potoka, či biokoridoru v okolí potoka.…
ohlášení stavby RD a souhlas souseda
Dobrý den, chceme stavět dům s rozlohou pod 150 m2, což znamená, že budeme vyřizovat ohlášení stavby. Máme menší problémy s majitelkou sousedního pozemku (nebydlí tam, jde o pole), která s námi nechce vůbec komunikovat. Je možné místo podpisu zaslat pouze doporučeně poštou záměr o stavbě a úřadu poté doložit, že jsme ji takto informovali? Pokud ano, jak by měl takovýto dopis vypadat? Nikde jsem nenašla žádný vzor, pouze takové, kde je nutný podpis souseda. Za odpověď předem děkuji.
Vzor pro tento dopis opravdu nikde nenajdete. V ustanovení § 104 odst 1 stavebního zákona je pouze zmíněno, že stavebník musí stavebnímu…
přístupová komunikace pro plánovanou stavbu RD
Dobrý den. Mám pozemek, na kterém bych chtěl v budoucnu stavět RD, pozemek je zanesen v územním plánu rozvoje města. Při pozemku vede bývalá polní cesta, která je zpevněna pouze drobným kamením a šotolinou a již odedávna slouží jako příjezdová cesta k osamoceným obydleným nemovitostem. Majitelem je město, cesta je v KN vedena jako: způsob využití „ostatní komunikace“, druh pozemku „ostatní plocha“. Na stavebním úřadě mě tvrdí, že mi na mém pozemku nepovolí stavbu, jelikož není správná příjezdová cesta (zpevněná, asfalt, atd..). Podle mého nový stavební zákon nic takového neříká (má být zajištěn příjezd ke stavbě). Je toto nějakým způsobem, např. v prováděcí vyhlášce, specifikováno (zpevněná - jak, povrch...)? Po uvedené cestě se bez problémů jezdí k uvedeným nemovitostem. Děkuji za odpověď.
Podoba povrchu komunikace, zpřístupňující rodinný dům, není v žádném předpisu stanovena. Požadavky podmiňující výstavbu rodinného…
rekonstrukce nezkolaudovaného RD
Dobrý den, stal jsem se vlastníkem RD, na který bylo vydáno rozhodnutí o přípustnosti stavby (stavební povolení) v roce 1975, ale doposud neproběhla kolaudace. Rád bych provedl rekonstrukci (přístavba+nástavba). Lze rekonstrukci řešit v rámci tohoto stavebního povolení žádostí o změnu stavby před dokončením (jaká právní norma by byla v tomto případě směrodatná?), nebo je třeba nejprve provést kolaudaci, a poté požádat o nové stavební povolení? Děkuji
V roce 1975 nebyla v platnosti ani minulá právní norma - stavební zákon č. 50/1976 Sb. Osobně bych dal přednost druhému řešení, a to…
přístupová cesta na pozemek pro plánovanou stavbu RD
Dobrý den, vlastním pozemek, na který je přístup z veřejné komunikace přes obecní pozemek, na kterém je obecní rybník, který slouží jako požární nádrž. Průjezd kolem rybníku k mému pozemku je v nejužším místě 3,60 m. Může nám obec zamítnout žádost ohledně příjezdové cesty k plánovanému RD? V naší žádosti stojí, že příjezdovou cestu k našemu pozemku, kolem rybníka, na vlastní náklady zpevníme a zprovozníme. Pokud dojde k zamítnutí žádosti, na jaký úřad se můžeme obrátit? Děkuji za odpověď
Podle ustanovení vyhlášky č. 501/2006 Sb. „o obecných požadavcích na využívání území“ musí být nejmenší šířka veřejného…
kolaudace ČOV
Dobrý den, chtěli bychom se zeptat co je potřeba ke kolaudaci ČOV?
K žádosti o kolaudaci stavby, kterou budete podávat u vodoprávního orgánu /odbory životního prostředí městských úřadů či magistrátů…
legalizace nepovolené stavby garáže
Dobrý den, prosil bych o radu. Stav: Na pozemku byla původní dřevěná garáž, bylo na ni vydané stavební povolení a zanesena do katastrální mapy, garáž se musela kvůli špatnému stavu opravit a při té příležitosti se zvětšila (nevím zda je podstatné o kolik). Nova garáž je také ze dřeva, ale stěny byly zesíleny a omítnuty. Byla zavedena elektřina. To vše za života původního majitele, který to svépomocí stavěl (rok 2001). V současnosti já, jako nový majitel, jsem dostal obsílku, že stavební úřad provede šetření o této stavbě /garáži. Udání z místa bydliště. Až teď vím, že zřejmě nová garáž nebyla zkolaudována a tudíž nebylo vydáno stavební povolení. Otázka: Jaký to bude mít pro mě dopad, sankce, dodatečné vydání stavebního povolení a zlegalizování stavby? Popřípadě jestli může být požadováno odstranění stavby? Nejedná se o postavení nové stavby, ale o opravu původní, i když se zvětšila zastavená plocha. Jaké jsou úřední postupy, práva a povinnosti? Děkuji moc za radu.
V roce 2001 podléhaly popsané práce - stavební úpravy a přístavba garáže vydání územního rozhodnutí a stavebního povolení. Pokud tomu…
stavba RD
Dobrý den, ráda bych se na vás obrátila s následujícím dotazem. Na jedné společné parcele se se sestrou chystáme stavět rodinný dům se 2 bytovými jednotkami, a to tak, že oba byty budou umístěné vedle sebe, budou mít samostatné vchody a budou od sebe zcela odděleny mezibytovou stěnou. Na stavebním úřadě nám však bylo řečeno, že dům se 2 bytovými jednotkami musí mít nějaký společný prostor a byty nesmí být zcela oddělené. Je tento požadavek opodstatněný? Byty spolu sousedí technickými místnostmi - je tedy nutné např. vytvořit jednu velkou společnou technickou místnost, nebo stačí tyto místnosti pouze propojit dveřmi? Děkuji za odpověď
Požadavky na obytné budovy, mezi které patří i rodinné domy, jsou uvedeny ve vyhlášce č. 137/1998 Sb. „o obecně technických požadavcích…
zateplení RD na hranici pozemku a nesouhlas souseda
Dobrý den. Zakoupili jsme starší rodinný domek, vyžadující rekonstrukci. Domek stojí na hranici pozemku. Při rekonstrukci předpokládáme zateplení domu, které ve výsledku přesáhne na pozemek souseda (cca 15 cm). Při provádění zateplení hraniční stěny bychom potřebovali toto provádět z pozemku souseda. Domek je do 150 m2, proto jsme chtěli rekonstrukci provádět na ohlášku. Bohužel, soused nám souhlas zamítl, důvodem je zateplení a není ochoten se domluvit. Jak lze v tomto případě postupovat dál ? Děkujeme předem za odpověď.
Hlavním problémem je skutečnost, že zateplení přesahuje hranici pozemku a vytváří na sousedově pozemku tzv. „věcné břemeno“. Máte…