Kdo nemá dostatečně velký záhon na brambory, vlastně nejlépe alespoň menší políčko (dříve se také říkalo záhumenek), může si na vlastní výpěstky nechat zajít chuť. Tedy pokud nezačne hledat nějaké alternativní řešení. A právě bramborové věže takovou alternativou jsou. Jejich výroba není nijak drahá a vaše chuťové pohárky poznají, že vlastní brambory chutnají úplně jinak než výpěstky z velkovýroby, které jsou přepravované stovky a tisíce kilometrů. Jak si bramborovou věž postavit a jak v ní brambory pěstovat?
Velkým bonusem bramborových věží je kromě malé plochy, jakou zabírají, také docela pěkný vzhled. Opravdu nevypadají v užitkových částech zahrad vůbec špatně. Vertikálních způsobů pěstování (a nejen brambor) je přitom více. Další možností je jahodová nebo bramborová pyramida, bylinková spirála, zelenina pěstovaná v balících slámy, ale třeba i různé stojany na větší množství květináčů a hydroponické zavěšené systémy, klidně i ve více řadách nad sebou. Použít lze třeba i obyčejné kanalizační trubky, které se po vhodné úpravě zavěsí na plot či stěnu, případně pro tento účel postavenou konstrukci. Ostatně již vlastně jde o řešení, které se podobá zeleným stěnám, takže nic nového pod sluncem. Ale zpátky k bramborovým věžím.
Pro výrobu bramborové věže (určitě si postavte najednou alespoň 2 nebo 3, když už se do toho pustíte) budete potřebovat pletivo (třeba chovatelské nebo lesnické), slámu, koňský hnůj a zeminu, případně kompost. Hnůj být vyloženě nemusí, ale dostatečně výživný substrát potřebujete. A právě koňským hnojem zajistíte bramborám výživy více než dostatek. Určitě bude výhodou, když již bude koňský hnůj starší a bude v něm spousta žížal. Poradí si s rozkladem hmoty a pěstební hmotu zúrodní. Místo koňského hnoje se zeminou ale lze brambory pěstovat také jenom v kompostu, případně lze zeminu smísit s dostatečným množstvím granulovaného hnojiva.
Bramborovou věž postavíte tak, že vytvoříte z pletiva dostatečně velký válec. Už jen ze slova věž je patrné, že budete brambory pěstovat vertikálně. Výroba válce není složitá, stačí pletivo zatočit do požadovaného tvaru válce a konce drátů do sebe zamotat. Důležité je nějak zajistit, abyste se o konce drátů neporanili, ohýbají se proto směrem dovnitř. Kromě pletiva lze použít třeba i kari síť, když se ale podíváte na jejich současné ceny, chovatelské nebo lesnické pletivo určitě zvítězí. Čím více kovu, tím více peněz, rovnice je to jednoduchá. Přímá úměra.
Průměr válce postačí alespoň 60 cm, možný je i užší válec, ale 60 cm zajišťuje dostatečnou stabilitu a také dostatek prostoru pro hlízy. Obecně platí, že čím širší válec, tím lépe, ovšem maximum je tak nejvýše okolo metru, protože brambory vysazujeme po obvodu válce, nikoli v jeho středu.
Na dno věže se dá cca 20 až 30 cm silná vrstva slámy. Brambory se pak do válce vysazují postupně při jeho plnění pěstební hmotou, vrstvu po vrstvě. Po obvodu vždy válec vysteleme slámou a pěstební substrát s hnojivem, nebo kompost, sypeme do středu válce. Vždy nasypeme vrstvu silnou cca 30 cm a do ní vysadíme po obvodu brambory ve vzdálenosti cca 30 cm od sebe. V další vrstvě je pak dobré sadbu posunout o cca 15 cm oproti vrstvě předchozí. Opět tedy nasypeme cca 30 cm silnou vrstvu pěstební hmoty a vysadíme brambory. A to až po horní okraj válce, kdy již můžeme brambory vysazovat i do středu. Sadbu vysazujeme opatrně klíčky směrem vzhůru, kvůli úspoře je možné sadbové brambory i rozpůlit, ale pro menší domácí produkci to není nutné. Nerozkrojené brambory jsou pro sadbu vždy lepší.
Zalít je nejlepší vždy hned každou vysazovanou vrstvu, prolít celý válec shora by nakonec bylo obtížnější, ale i to je možné. Nejlepší je umístit bramborové válce na plné slunce, ve stínu se této plodině nedaří. Kromě toho, že brambory ve stínu špatně rostou, trpí také padlím a jinými chorobami. A jelikož brambory potřebují hodně vody, pokud pravidelně neprší, je důležitá vydatná zálivka jednou za dva až 4 dny. Jinak již do pěstování nijak nezasahujeme, brambory necháme vyrůst. V době, kdy začíná sesychat bramborová nať, je čas na sklizeň. Jednoduše ji proveďte tak, že v místě, kde jste válec spojili drátky, tyto drátky uvolníte a bramborovou věž tak rozložíte, zbavíte pletiva a rozhrnete. Velkou výhodou je oproti pěstování v půdě právě snadná sklizeň, při které nepřehlédnete ani jedinou brambůrku. A zeminu se slámou pak jednoduše odvezete v kolečku na kompost.
Z jedné bramborové hlízy je možné vypěstovat 2 až 2,5 kg brambor. Pro celou rodinu by tedy měla vystačit na dostatečně dlouhou dobu sklizeň ze tří věží. Kompost nakonec budete moci využít v další sezóně kdekoli v zahradě.
Dobrý pozor si dejte na sadbu, určitě nevysazujte brambory prodávané jako konzumní v obchodech, jsou ošetřované chemicky a kromě jiného i kvůli tomu, aby předčasně neklíčily. Prostě vám neporostou. Pro sadbu si zajeďte do zahradnictví a předem si spočítejte, jaké množství brambor budete potřebovat. Jednoduchými selskými počty dospějete u válcové věže průměru 1 metr a vysoké 1,2 metru k následujícím číslům:
- obvod válce je 3,14 m, ovšem brambory je třeba vysazovat do zeminy s hnojivem (do kompostu) cca 20 cm od stěny válce, náš obvod je tedy cca 1,8 m (průměr 60 cm)
- na jednu vrstvu potřebujete 6 sadbových brambor
- při 4 vrstvách je to 24 sadbových brambor + 3 navíc na zbytek plochy poslední kruhové vrstvy
- celkem bude třeba na 1 bramborovou věž cca 27 sadbových brambor, což by mělo odpovídat sklizni cca 54 až 68 kg brambor na jednu věž
- sadbových brambor vždy samozřejmě raději kupte o něco více, nejsou nijak drahé
Brambory po sklizni očistěte a nechte na slunci oschnout, uskladněte je pak do chladnějšího a tmavšího sklepa nejlépe v dřevěných nebo plastových přepravkách. Snažte se dávat do každé přepravky co nejmenší množství brambor, nepěchujte je.
Bramborovou věž je samozřejmě možné využít i k pěstování mnoha jiných druhů rostlin. Jednoduše tedy nahradíte slovo bramborová třeba slovem pěstební. PĚSTEBNÍ VĚŽ. Přejeme vám mnoho úspěchů.
Zdroj: autorský text – Petr Pojar, ČESKÉSTAVBY.cz
Další články na téma pěstování brambor:
- Pěstovat brambory do výšky, tedy vertikálně, můžeme pomocí pytlů
- Jak hnojit, pěstovat, sklízet a uskladnit brambory
- Jak uskladnit zeleninu a brambory
- Bramborová abeceda, sadbu nevybírejte srdcem, ale chutí
- Pěstování brambor v trávě, seně, slámě či listí. Nepotřebujete půdu a tradiční záhony
- Jak na jaře pohnojit bramborové záhony
- Správná výsadba brambor ovlivní kvalitu a množství úrody
- Americké rostlinstvo, které doslova dobylo nejen Evropu, seznamte se
- Hrůbky a hrůbkování, móda a nebo praktický způsob pěstování rostlin
- Bramborová anebo jahodová pyramida? Na malém pozemku vysadíte do pyramidy cokoli
- Bramborové věže? Další fantastický nápad, který nefunguje