
Jak si vypěstovat chutný chřest
Chřestu se budeme věnovat tři roky od výsevu, než si ochutnáme chutná a zdravá sousta této zeleniny. Jakou péči chřest vyžaduje? A jak dlouho od třetího roku plodí?
Chřestu se budeme věnovat tři roky od výsevu, než si ochutnáme chutná a zdravá sousta této zeleniny. Jakou péči chřest vyžaduje? A jak dlouho od třetího roku plodí?
Dá se i u nás vypěstovat chutný lilek baklažán? Mnozí zahrádkáři tvrdí, že ne, že je to obtížné, nebo to nemá smysl. Mýlí se?
I s pěstováním květin začneme již v březnu, například odstraňujeme zimní nastýlku, připravujeme letničky, čistíme trvalky, věnujeme se růžím...
Jak si předpěstovat sadbu zeleniny, aby sazenice byly silné a zdravé? A jakou zeleninu má smysl předpěstovávat?
Výsev semen se liší, pokud vyséváme do truhlíků a připravujeme si v interiéru sadbu a pokud vyséváme přímo do záhonů. Záleží též na druhu rostliny a jejích požadavcích na výsev a velikosti semen.
Na zahradách vypadá krásně od jara do jara, pro svou invazivnost se jí však mnozí zahrádkáři vyhýbají a pro silnou jedovatost některých druhů i bojí.
Je zlatice (lidově též zlatý déšť ) náročná na pěstování? Proč některé rostliny kvetou méně? Jak se množí a stříhají?
Jak ořezat větve sousedova stromu, které přesahují na váš pozemek? Je možné donutit souseda, aby je ořezal, nebo to můžeme učinit sami? Smí soused na váš pozemek a kdy?
Z jakých dřevin nám vyroste pěkný živý plot, jak jej vysadit, jak udržovat řezem, jak hnojit a zavlažovat?
Milujete květy rostlin a chcete si dopřát pohledy na ně a jejich vůni i v zimě? Zaměřte se na konkrétní druhy pokojovek. Jakých?
Jak si vybrat nejvhodnější vánoční stromek, abychom domů nepřinesli koště a nebo se z něj do Vánoc nestalo? Jedli, borovici a nebo smrček?
Právě s příchodem zimy mnohé z nás napadne, jak by se nám právě nyní hodila zimní zahrada, byť nevytápěná. Jaké rostliny v ní můžeme pěstovat a čeho se při jejím plánování vyvarovat?
Pokud ještě nemrzne, není zamrzlá půda a vy nemáte dostatečně velký, chladný, ale prosvětlený prostor pro zazimování dřevin v nádobách, máme pro vás jednoduchý fígl.
Stálezelené rostliny na zahradě v zimě pomohou odpočinout lidským očím od šedavé, olověné oblohy i bělostného sněhu. Které to jsou a jak se o ně postarat?
Jedovaté plody, květy a listy, které mohou i zabít, ale i listy a stonky způsobující až těžké popáleniny, pokud se potřísníme za slunného dne šťávou. Pozor na jedovaté rostliny v naší přírodě, zahradách, ale i v bytech. Které to jsou?
Některé užitkové a okrasné rostliny můžeme vysazovat či vysévat dokonce až do pozdního podzimu, u některých je to vyloženě nezbytné, u jiných nejvhodnější právě v tuto dobu.
Znáte oranžové či žlutozelené lampiónky, které vypadají nádherně na zahradě i v jakékoli květinové vazbě? Věděli jste však, že bobule některých mochyní jsou jedlé?
Jak uskladnit kořenovou zeleninu, brambory cibuli či česnek, aby úroda užitkové zahrady vydržela co nejdéle?
Které dýně jíst a které se pro tento účel nepoužívají? Budete se divit, ale jedlé jsou úplně všechny, ovšem některé jsme si vyloženě oblíbili jako pochutinu a jiné jsou pro nás jen dekorací. Proč?
Co s pařezem poté, co na zahradě porazíme strom? Pracně vykopat? Vytrhnout pomocí traktoru a řetězu? Vyfrézovat? Nebo lze pařez nějak využít, aniž bychom jej likvidovali?