Začlenění odpočinkových zátiší v zahradě

Možnosti prostoru, který máme okolo svého domu pro vlastní využití, jsou často omezené. Vysoké ceny parcel nás limitují, takže prostor pro bydlení nakonec upřednostníme před zahradou. Za vhodný příklad zátiší v zahradě můžeme uvést staré zahrady. Dříve se domy stavěly na větší vzdálenost od sebe a na větších pozemcích. Tím vznikl prostor pro zahradu a vše, co k ní neodmyslitelně patří. Zahrada svou podobou často připomínala menší park. Proto se zde také vysazovaly stromy větších rozměrů a zeleň se mohla nechat rozrůstat a přirozeně se tak zapojila do okolí. Takové zahrady mnohdy volně přecházely až do lesního společenstva. Tolik prostoru však už dnes najdeme velmi zřídka a většinou si prostě musíme vystačit s tím, co máme.

V současné době hledáme možnosti pro zahrady, které mají z každé strany sousedy. Proto, abychom si udrželi soukromí ve své zahradě, jsme si již řekli něco o živých plotech, zídkách a neprůhledných plotech z různých materiálů. To je základ k tomu, abychom si v takovém pozorovacím prostředí uchovali soukromí. Dále si budeme počínat podobně jako v ostatních případech. I zde je možné využít pěkného výhledu z odpočinkového zátiší, nebo naopak vzdálenějšího uzavřeného koutu zahrady, kde najdeme zaručeně klid. Příjemnou okolní výsadbou můžeme ukrýt tajný kout a skrýt jej tak před očima návštěvníků zahrady.

Opět použijeme plán zahrady

Pro nalezení správného místa, kde budeme trávit volné chvíle s knížkou či rodinou, je potřeba zapojit cit. Potřebujeme plán zahrady, který jsme si vytvořili hned v počátku a je na místě si vše pořádně znovu promyslet, než se pustíme do práce. Znovu si zahradu projdeme. Na místo, které jsme si vybrali, se posadíme, rozhlídneme se a chvíli se zde zdržíme. Třeba alespoň půl hodiny. V tuto chvíli nezáleží na tom, kolik prostoru máme k dispozici, ale na tom, zda je nám tu dobře. Nakonec můžeme dospět k závěru, že naším místem relaxace může být jen obyčejná lavička pod velkou starou jabloní ve skrytém koutu zahrady.

Stanoviště pro odpočívadlo

Už v plánu zahrady jsme se zabývali myšlenkou, kde bude odpočinkové zátiší, teď jsme u jeho realizace. Jak jsme se již zmínili, jednoduše se v klidu projdeme po zahradě a klidně se posadíme na několik míst, která se nám zdají vhodná. Nikam nespěcháme, ba naopak. Rozhlídneme se kolem sebe a pozorujeme výhledy do všech stran. Většinou se jedná o skrytá místa chráněná před zraky okolí. Nejsou hned patrná ani při procházce zahradou, častěji je musíme hledat.

Například, staré městské zahrady jsou velmi často ohraničené cihlovou zdí. V takové situaci se nabízí využít jeden kout zahrady, osadit jej trvalkami, rychle rostoucími druhy stromů a keřů. Možná je i stavba pergoly s popínavými rostlinami. Materiály pro zhotovení stavby se musí doplňovat s materiály, které jsme již v zahradě použili a zároveň by měly navazovat na dům. A naopak, máme-li to štěstí a k dispozici volný prostor s okolní přírodou, pak máme možnost více kombinovat. 

Voda patří k zátiší

K odpočívadlu neodmyslitelně patří voda. Její schopnost zaujmout a uklidnit mysl je dávno známá. Vytvořením posezení v návaznosti s vodou, ať už ekologického jezírka, bazénu, vodopádu nebo fontány, je dobrým řešením. A abychom více umocnili užitek a měli co pozorovat, když se posadíme, tak okolí vody osázíme bohatou zelení - travinami, kosatci, vrbou a přilákáme tak drobné živočichy, kteří zde budou žít.

Různá řešení

Jednodušším nebo dočasným řešením je lavička, případně houpací síť, umístěné na příjemné místo. I tak jednoduché řešení můžeme začlenit do odpočinkových zátiší. Dále se jedná především o drobné zahradní stavby. Mezi nejznámější patří pergola, zahradní domek, altán, besídka. Lehké konstrukce osadíme popínavými rostlinami.

Vytápěná zimní zahrada bezesporu poslouží i v zimním období jako skvělé zátiší. Stavby jsou sice náročnějším řešením, ale za nepříznivého počasí jistě oceníme jejich funkčnost.

Materiály pro konstrukce malých staveb

Podle umístění odpočívadla si můžeme materiály rozdělit na dvě skupiny. Pokud je stavba v blízkosti domu, snažíme se používat stejné nebo podobné materiály. Zákoutí schované a situované ve vzdálenějších koutech zahrady může být i z jiného materiálu. Musíme však myslet na určitou harmonii mezi prvky v kompozici.

Odpočinkové zátiší v námi projektované zahradě

V našem případě máme štěstí na poměrně velký prostor zahrady. Zátiší v naší zahradě je situované dál od domu, s předsadbou, která nám lehce zakryje jednoduché kryté posezení. Tímto způsobem si vytvoříme místo, které není tak na ráně.

Jak jsme se již mohokrát zmínili, spodní část zahrady je chráněna živým plotem a horní vyšším dřevěným plotem. Předsadbu pak lze vytvořit několika způsoby. Vysadit skupinku několika jehličnanů a doplnit je vhodným trvalkami, nebo vybírat ze stálezelených druhů (rododendron). Velice zajímavé řešení je použití bambusu nebo různě vysokých trav. Tyto rostliny ševelí ve větru svými listy a vynikají i jako solitery.