Jak kombinovat materiály v zahradě?

Existuje nespočet možných variací, kdy v zahradě kombinujeme různé materiály. Musíme si však ponechat trochu střízlivosti. Pokud pokládáme různý materiál (kámen, cihly, štěrk, dřevo, ...), neprokládáme různé prvky odděleně, ale snažíme se je přidružovat k sobě do skupin. Snadno se dá sklouznout k paskvilu. Jestliže nám tedy zbyde nějaký materiál ze stavby, je dobré si každý krok před jeho použitím promyslet a nepouštět se do ničeho bez úvahy. Uvážené kombinace mohou nejen dobře vypadat, ale můžeme na nich i ušetřit. Opatrnost se vyplatí i u barevných kombinací. Některé barvy by se nemusely snést s výsadbou, nebo s jinými prvky v zahradě, případně s materiály použitými při stavbě domu.

Přirozeným materiálem je dřevo

Základním materiálem, který nádherně doplňuje zahradu a neruší přechod mezi rostlinami a zahradními stavbami, je dřevo. Čistě přírodní materiál, který má nádhernou strukturu. Svou barvou a vlastnostmi působí hřejivě a příjemně. Ovšem má tu nevýhodu, že v surovém stavu celkem rychle podléhá vnějším vlivům, jako je počasí, hniloby a hmyz. Proto jej musíme ošetřit buď chemickými látkami (ochrannými barvami či laky), nebo si můžeme vybrat tlakovou impregnaci (vtlačování impregnační soli do vyschlého dřeva). Takto ošetřené dřevo vydrží i několik let bez opakovaného nátěru, aniž by podléhalo okolí. Naimpregnované dřevo koupíme v obchodě.

Dlouhověkost dřeva jakožto přírodního materiálu se odvíjí nejen od jeho pozdější úpravy, ale také je závislá na jeho druhu. Například kvalitní teakové dřevo dosahuje bez jakéhokoli ošetření životnosti až 13 let, zato třeba buk vydrží jen kolem 2 let. Samozdřejmě si za dlouhověkost zaplatíme přiměřenou sumu - bez ohledu na to, zda pořídíme odolný materiál, či budeme materiál neustále ošetřovat.
Dřevo je materiálem všestranným. Využít lze na různé drobné stavby (zahradní domky, pergoly, terasy, přístřešky na auta, ploty…), vystavíme z něj cestičky, schody a k sehnání je i zajímavý dřevěný zahradní nábytek. Naše nejmenší pak určitě potěšíme dřevěnými prolézačkami, pískovištěm a dalšími atrakcemi.

Základním stavebním materiálem je kámen

Dalším nepostradatelným prvkem v zahradě je určitě kámen. Je odolný, dekorativní, různorodý svým tvarem, strukturou i barvami. Nejčastěji se používá žula, ktará je nejodolnější a nejtvrdší. Méně se používá pískovec, břidlice, vápenec. 
Z kamene postavíme zídky, vyskládáme cesty a schody, zpevníme svahy. Různými kombinacemi velikostí a tvarů kamene lze oživit celou zahradu. Například vydlážděná cesta nepravidelnými kamennými deskami, prokládaná žulovými kostkami a malými valounky. Přirozeně do zahrady také zapadne kombinace kamene a dřeva. I zasazené kamenné řezy použité jako šlapáky posazené do štěrkového podloží vypadají opravdu nevšedně.

Kámen s drobnou strukturou – štěrk - ozvláštní každou zahradu. Cesty vysypané štěrkem jsou poměrně rychle hotové, levné a nenáročné na údržbu. Štěrk lze použít i na místa, kde by nám neprospíval trávník a beton je zde nežádoucí. Větší plochy, které jsou vysypané štěrkem, různých tvarů a doplněné cihlami a velkými kameny, tvoří zajímavé obrazce.

Přírodního divokéko charakteru řeky docílíme v zahradě jednoduchým způsobem, kdy koryto potoka či prameniště zahradního jezírka vedeme mezi suchými balvany (ostré kameny nebo oblázky).

Velice oblíbené a používané k osázení nižších rostlin jsou kamenné mobilní nádoby.

Barvu, přesnost a linie dodá zahradě cihla

Specifickým stavebním prvkem v zahradě je cihla. Doplní kompozici barvou, dobře se s ní pracuje, lze z ní vyskládat zajímavé a přesné tvary. Nádech starých barev dodají letité cihly. Vnesou do zahrady atmosféru dávných časů. Tyto kvality však nepatří mezi nejlevňější záležitosti. Cihla má v zahradě široké uplatnění. Vystavíme z ní zídky, obruby teras a chodníků, plochy schodů a jiné.

Hojně používaný beton

Beton je materiál, se kterým by se mělo v zahradě šetřit. Dnes už jsou vyráběny různé věrohodné náhražky, ale i na takovém odolném materiálu se podepíší vlivy počasí a okolí. Beton se určitě nehodí na venkovskou zahradu, ale spíše do města. Pokud jej použijeme, pak především v kombinaci s přírodními materiály (štěrk, dřevo, kamenná kostka, …). Tvary a barvu si vybíráme co nejjednodušší a co nejvhodnější k okolí. Vyrábějí se zámkové dlažby, dlaždice, duté tvárnice na stavbu zídek, betonové plotovky a betonové dílce, ze kterých vystavíme zídku na osázení rostlinami. Velmi praktická je betonová zatravňovací dlažba, vhodná na příjezdové cesty k domu a garáži.

Netradiční materiály v zahradě

Kov, plasty, keramika, jsou netradiční materiály, které mají využití především v moderní architektuře. K nejpoužívanějším kovům patří především železo, respektive ocel. Používá se na konstrukce pergol, plotů, vrátek, treláží, u ozdobného kování a jinde. Ocel je dlouhověký materiál, který má své charizma. Plasty se využívají na výrobu zastřešovacích skořepin, které jsou na pergolách, přístřešcích na auto, na zastíněná posezení, ke vchodům do domu, nebo při stínění terasy. Jejich velmi praktickou variantou je dřevoplast, ze kterého lze vyrobit bezúdržbové terasy (náhražka terasových prken) či plochy kolem bazénů.  Keramika je pro změnu velmi přirozený materiál, bez kterého se v zahradě neobejdeme. Keramické nádoby mají využití u mobilní zeleně. Dále se používá keramická dlažba, která však může být třeba i z pálených cihel (také hovoříme o "keramice").

Materiály v námi projektované zahradě

Pro námi navrhovanou zahradu je hlavním materiálem kámen a dřevo. Velké ploché kameny použijeme na příchodovou cestu (zároveň i pro vydláždění přístřešku na auto), pro spojovací cesty napříč zahradou a okolo domu pak jako šlapáky. Dále potřebujeme co největší kameny k výstavbě schodů. Před hlavním vchodem do domu vystavíme z přírodního kamene suchou zídku, ve které necháme zakořenit nízké květiny.

Dřevo použijeme hlavně pro stavbu pergoly a stání pro auto. Okolo schodů postavíme vždy z jedné strany jednoduché dřevěné zábradlí (pro lepší schůdnost, respektive bezpečnější pohyb). A v neposlední řadě nesmíme zapomenout na zábavu pro malé děti, jako je hrací koutek (pískoviště, prolézačka, houpačka). Pro ohraničení pozemku v jeho horní části jsme vybrali neprůledný dřevěný plot. V dětském koutku lze dřevěné atrakce doplnit velmi šetrně kovem či plastem - třeba jen jako kluznou plochu klouzačky.