Krby, grily a udírny v zahradě

Velmi často se zahradní krby, grily a udírny staví jako součást pergoly a v blízkosti posezení. Tyto prvky se stávají nedílnou součástí a místem pro příjemné chvíle v naší zahradě. Příprava nejrůznějších pochutin přímo venku ve společnosti rodiny nebo návštěvy patří k příjemnému počasí, ale i chladnějším večerům. Nejenže si připravíme něco dobrého, ale zároveň si udržujeme příjemné teplo v naší relaxační zóně. Pokud se tedy pokazí počasí při venkovnim grilování, využijeme zastřešenou pergolu a teplo sálající z ohniště nám prohřeje atmosféru. Vše záleží jen na tom, jaké představy máme o funkčnosti celého komplexu. Druhou stránkou jsou také finance, ovšem svépomocí (pokud jste zdatný kutil) lze něco ušetřit.

Výběr zahradních krbů a grilů je veliký, od přenosných grilů či jednodušších staveb za pár tisíc korun, až po složitější stavebnice, které mají hodnotu desítek tisíc korun. Při výběru materiálu musíme koukat nejen na jeho vzhled, ale také na jeho kvalitu. Takže si hned na začátku musíme propočítat náklady na materiál. Samozřejmě je možné objednat si služby specializované firmy, ovšem ani to není zárukou chtěného výsledku. Šikovný kutil si určitě pomocí odborné literatury a informací na internetu dokáže se samotnou stavbou poradit. Nebo se obraťte na známého či souseda, který má již podobné zkušenosti.

Zhotovení plánu

Jestliže se rozhodneme pro stavbu některých drobných staveb na zahradě, musíme si předem vytvořit plán a mít jasno o konečném výsledku. Velmi důležitý je také účel, pro který bude stavba sloužit. Možností je více. Kombinace krbu a udírny, nebo i pece na pečení domácí pizzy či chleba. Také myslíme na pohodlnou obsluhu a údržbu.

Zahradní krby

Stavba zahradního krbu je každopádně jednodušší než stavba krbu v interiéru. Každému se však určitě vyplatí sehnat si odborné informace. Základy stavíme podle toho, pro jaký krb se rozhodneme. Zděný krb může vážit až několik tun, proto základy hloubíme až do nezámrzné hloubky - 80 cm. Za svépomocí postavený krb z klasického materiálu (kamene) zaplatíme mezi 2 až 4 tisíci Kč, a to právě za materiál. Také okolo krbu je důležitý dostačně zpevněný prostor například z kamene a i tyto náklady je nutné započítat. V žádném případě není z bezpečnostních důvodů vhodný volný trávník.

Materiál pro stavbu zahradního krbu

V místech, kde je krb namáhaný vysokými teplotami, musíme vybírat ze stavebních materiálů k tomu určených. Takže ohniště vyložíme šamotovým materiálem, který seženeme v podobě cihliček, plátků a tvarovek. Ohniště je také možné obložit litinovou či ocelovou deskou, které se obestaví. Na trhu je k dispozici velký výběr.

Jelikož je krb celoročně vystaven povětrnostním vlivům, musíme vybírat z odolných materiálů. Pro vyzdění krbu je vhodná žula, pískovec, břidlice, případně opuka. Velmi oblíbené jsou také klasické cihly nebo klinkery či šamotové pásky.

Rošt, který umisťujeme do ohniště, by měl být z kvalitní litiny, abychom jej mohli používat mnoho let. Roštů je na trhu více typů, například svislý nebo popelníkový. Existuje také tzv. kozlík, který je jednoduchý a funkční. Dále ke každému krbu patří grilovací rošty a grilovací jehlice.
Pro odlehčení stavby krbu použijeme odlehčené materiály jako pórobeton, Hebel, Ytong. Používáme je především na jeho vnitří část. Pro stavbu komína používáme žáruvzdorný beton, šamotové cihly a podobné materiály. Na jeho zakrytí pak použijeme kov. Komínová stříška je důležitá pro prodloužení životnosti komína a krbu samotného, ale i správný tah. Pro lepení materiálu použijeme maltu či stavební lepidla, podmínkou je však opět odolnost vůči vysokým teplotám.

Umístění zahradního krbu

Místo pro stavbu zahradního krbu vybíráme pečlivě. Nejdříve vysledujeme směr větru, abychom sebe i své sousedy neobtěžovali kouřem. Snažíme se vybrat místo v závětří vhodné také pro bezproblémové používání krbu. Důležitým faktorem je i rovinatost terénu kvůli případnému pádu. 
Jestliže se rozhodnete umístit krb pod altánek nebo pergolu, nesmíte zapomínat na to, že krb má vyústění do komína a nesmí nám zde překážet zastřešení. Dále se soustředíme na dostatečné soukromí pro nerušené posezení a oslavy.

Typy a rozlišení krbů

Pro svou oblíbenost se konstrukce krbů stále zdokonaluje a vyvíjí. Kombinace s grilováním, uzením nebo pečením umožňuje daleko větší možnosti při přípravě pokrmů. Záleží jen na každém z nás, který typ si vybere. Krby rozlišujeme například podle toho, jakým způsobem budou umístěny, na volně stojící a krby s oporou ve stěně. Další dělení krbů je pak podle velikosti na malé a velké.

Čím topit v zahradním krbu?

Pro topení v zahradních krbech je vhodné dřevěné uhlí, dřevo nebo grilovací brikety. Pro krb s udírnou použijeme tvrdé dřevo většinou z ovocných stromů, samozřejmě pouze při uzení. Často se používá švestka. Pro zajímavé aroma divočiny se při uzení se někdy používá jalovec. Vhodné je také dřevo z listnáčů, které málo praská a má dlouhou výhřevnost.

Udírny

Také stavba udírny se dá zvládnout svépomocí využitím přebytkových materiálů. Jde jen o to mít základní zednické zkušenosti, čas a dostatek informací. Podomácku postavená udírna určitě vynikne mezi ostatními standardně zakoupenými kousky, které má na zahradě kde kdo.

K tomu, abychom si vyrobili domácí uzené pochutiny, si lze postavit i samostatnou udírnu bez krbu. Vhodným místem může být vzdálenější kout zahrady nebo i bezprostřední blízkost domu. Akorát samotný prostor okolo udírny by měl být dostatečný, kvůli snadné manipulaci a přikládání. Ze začátku si vytvoříme nákres. Na vybraném místě si nejdříve vyznačíme a poté vyryjeme obrysy půdorysu a vytvoříme pevnou základovou desku, která je betonová, nejlépe armovaná kari sítí. Prostor ohniště obestavíme kvalitními cihlami a zevnitř vyzdíme šamotovými cihlami. Ohniště osadíme dvířky pro přikládání.

Na vybetonovaný základ stavíme v první řadě cihly, které lepíme nejlépe vápennou nebo vápenocementovou maltou. Postupně zakryjeme až po ohniště celý horizontální kouřový kanál. Hotovou udící komoru (z oceli) postavíme na již hotový vyzděný základ. Spodní část komory musí být otevřená, protože zde vstupují spaliny pro uzení, které pak z udírny odcházejí kouřovodem (komínem). Udírna je vlastně mezistupeň mezi ohništěm a komínem (mnohá stará stavení mají vybudovaný přístup přímo do hlavního komína domu právě kvůli uzení).

Grily

Pokud nemluvíme o zabudovaných grilech, které jsou součástí krbů nebo udírny, jedná se především o přenosné grily. V dnešní době jsou ve velké oblibě a i u nás se již vžil cizojazyčný výraz bohulibé činnosti 'barbecue.' Hlavní předností přenosných grilů je dostupná pořizovací cena a právě mobilita. Na trhu je nepřeberné množství typů, které se převážně odlišují velikostí, materiálem, funkcemi a tedy i cenou. Tyto jednoduché konstrukce jsou zvláště vhodné pro menší prostory jako například terasy. Mnoho lidí určitě také ocení jejich snadný převoz. Při plánovaném víkendu na chatě si snadno přibalíte přenosný gril, pokud jsou jeho rozměry 'rozumné.'

Venkovní krb, gril nebo udírna v námi projektované zahradě

V nejbližší době majitelé domu neřeší žádnou z těchto drobných venkovních staveb. Prozatím budou využívat přístřeší pergoly a v její blízkosti jednoduchého ohniště. Do budoucna však není vyloučené, že se pro nějakou stavbu rozhodnou a to právě ve spojení s pergolou. Například venkovním krbem v kombinaci s grilem, si nejen zpestříme jídelníček, ale zároveň oživíme celou kompozici zahrady. Svým způsobem krb dodává zahradě teplo. Určitě by byla škoda si neužívat krásně velký prostor pro příjemné posezení, ovšem u sálavého zdroje tepla.