Okrasná a užitková zahrada

Už dlouho je zvykem oddělovat okrasnou a užitkovou část zahrady. Nejlépe vytvořit zeleninové záhony co nejdále od domu a zakrýt je živým plotem. Takové řešení je úplně zbytečné, zvláště když si uvědomíme, že byliny a zeleninu upotřebíme v kuchyni. Musíme si uvědomit, že se zelenina často nepěstuje pro květ, ale pro užitek. Proto přečkáme krátké období nevýrazného květu a později se těšíme z krásně a vitálně vybarvených listů a plodů zeleniny čekající na sklizeň. Pro své zajímavé listy se pěstuje například okrasné bílo růžové zelí, nebo načervenalý mangold. Upravený zeleninový záhon je naopak zdravým a vitálním zpestřením zahrady.

Smíšená zahrada

Na mnohých malých zahradách není možné rozdělit je na užitkovou a okrasnou část, někoho má zase zájem stmelit celý ekosystém dohromady. Pak hovoříme o smíšené zahradě. Mně osobně je tato varinta uspořádání prostoru příjemnější a působí na mne přirozeným dojmem. Ve smíšené zahradě je nejlépe upustit od pravých úhlů, striktních linií a složitostí. Vybíráme kombinace rostlin, které tvoří ve volné přírodě společenstva a volně je přeneseme do své zahrady. Vždyť odjakživa rostla na krajích lesa padančata, křoviska ostružin a malin hned vedle lesních stromů. Ve spodním patře plody jahod, brusinek, borůvek a hub.

Ovšem i lesy byly po stovky let přetvářené člověkem k jeho obrazu. Takže vlastně ani nevíme, jak takový pravý a původní les vypadá. Pěstované monokultury kukuřice, brambor, hlávek zelí atd., to je představa nás lidí, jak z přírody co nejvíce vytěžit. Takový způsob pěstování však vysiluje půdu a to vede k používání chemie, která je ve sklizených potravinách „naprostou ňamkou.“

Možná by si každý z nás měl sám položit otázku: „co je pro mě přirozeně krásné?“ Možná, že lze spojením užitku a krásy dosáhnout neočekávaných výsledků. Tyto vlastnosti naopak vnesou do zahrady nevšední nádech a zároveň potěší svými plody.

Ovocné stromy a keře, které jsou zároveň okrasné

Ne jinak je tomu u ovocných stromů. Některé druhy jsou krásné svým růstem a na jaře i vonným květem. Například jabloně a třešně se dají velmi dobře zakomponovat do okrasné zahrady. Vysokokmeny jabloní a třešní mají využití jako solitery v okrasné zahradě a zároveň z nich sklízíme plody. Obecně vzato jsou všechny ovocné stromy okrasné. V úvahu lze vzít také ořešák, je to statný a velký strom, proto ho musíme vysadit někam do rohu zahrady, aby příliš nestínil. Abychom co nejvíce využili letní sezónu, určitě si pořídíme několik ovocných druhů. Nevzhledný kout nebo zeď nesporně využije ostružina a malina. Malé bobuloviny ocení nejvíce děti, i keříky borůvek, rybízu, nebo angreštu jsou pro nejmenší tím pravým.

Tvary záhonů

V povědomí lidí bylo hodně dlouho zakódováno, že záhony musí být tvořené striktními a ostrými liniemi v pravém úhlu a tedy „v pevném řádu.“ Ne vždy to však může být nejlepší řešení. Jemné, zvlněné linie naopak prostor opticky změkčují a zútulňují. Zajímavé řešení pro vytvoření například kruhového nebo hranatého záhonu je spojení cestičky ve tvaru klíčové dírky a mandaly. Záhon je vyvýšený a obedněný prkny (může být i obložený kameny různé velikosti) a cestička pak snížená, takže se prakticky dostanete téměř všude. Určitým bonusem je, že tvarem vypadá takový záhon ze vzdálenějšího pohledu jako okrasný, i když jej osázíte zeleninou. Použitím kulatého tvaru záhonu na hranatém pozemku navíc vznikne v rohu volný prostor. Ten se dá například využít k pěstování popínavých rostlin, nenáročných trvalek nebo ovocného stromku.

Byliny a zelenina

Jednou z možností, jak začlenit zeleninu do okrasné části zahrady, je použití druhů, které jsou okrasné listem v kombinaci s trvalkami a letničkami. Nejenže zelenina ve smíšených záhonech každého upoutá, ale  některé druhy vydrží na záhoně až do zámrazu. Obrovské listy a zářivé květy různých druhů tykví se rozhodně nedají přehlédnout. Sklizeň plodů je velice pestrá. Některé se hodí k jídlu (cukety, dýně), jiné druhy lze použít pro podzimní výzdobu. Ty jsou zajímavé především svými tvary a barvami.
V žádné zahradě by neměly chybět bylinky. Jsou aromatické a mají léčivé vlastnosti. Nejlepší je natrhat si je čerstvé pro různé použití a nebo si je nasušit na horší časy. Pro kuchyň jsou nezbytné petrželka, pažitka, libeček, oregano, bazalka, majoránka a jiné. Levandule je moje oblíbená rostlina, není náročná, krásně vypadá a voní. Čerstvě natrhané bylinky jsou vždy nejlepší. O bylinkách si řekneme více v jednom z dalších dílů tohoto seriálu.

Oddělení užitkové a okrasné části zahrady

V případě oddělené užitkové a okrasné části máme několik možností. Některé varianty jsou náročnější na založení a následnou péči. Ať se rozhodneme pro jakoukoli z variant, nesmíme zapomínat na to, že předěl nesmí narušovat kompletní dělení zahrady. Než zečnete se stavbou zídky nebo plotu, tak se klidně s někým poraďte a nespěchejte. 

Nízký kvetoucí plot

Jedním z jednodušších postupů při rozdělování zahrady je výsadba nízkého, volně rostoucího živého plotu, který je z kvetoucích keřů (růže, kdoulovec, mochna, tavolník, zimolez, …). Zajistíme si tak nenásilný předěl zahrady.

Tvarovaný živý plot

Tvarovaný živý plot se používá velmi často. Svým vzhledem působí tak trochu přísně, živý plot však nemusíme tvarovat jen stroze geometricky. Velmi často se používají cypřiše, túje, tisy, buxus, rybíz a mnoho dalších druhů. Pro stříhané ploty platí, že použité druhy musí být rezistentní (odolné) vůči chorobám a škůdcům. Jehličnany musí být odolné proti rozklesnutí koruny pod sněhovou příkrývkou. Podle potřeby si můžeme vybírat z barevnolistých kultivarů listnáčů a jehličnanů.

Jabloňová stěna

Vytvoření stěny z jabloní ve tvaru volně rostoucích štíhlých vřeten. Toto řešení není tak náročné jako bývalo dříve. Nutností je postavit konstrukci ze sloupků a natažených drátů, po které povedeme výhony jabloní. Zároveň je příjemná sklizeň plodů.

Dělící stěny a loubí

Pro dělení prostoru jsou stěny a loubí výrazným architektonickým prvkem. Jako o všech stavbách v zahradě, tak i tady platí, že bychom měli používat vhodný materiál, kterým doplníme celou kompozici. Nižší zeď postavená na sucho z kamenů, cihlová zeď, nebo i bíle natřená zeď porostlá převislými kvetoucími rostlinami, působí velmi dekorativně.
Loubí je dřevěná konstrukce, která má vzdušný charakter. Použitím pnoucích rostlin oživíme celou kompozici - například vistárie a přísavník.

Vinice na terénní vlně

K vybudování podzemního sklípku pro skladování ovoce nebo vína může posloužit terénní vlna (mulda). Na čelní straně můžeme vytvořit část okrasnou a na odvrácené straně užitkovou. Vysazení vinné révy dodá místu atmosféru. Sklípek je příjemným a zároveň praktickým doplňkem zahrady.

Námi projektovaná zahrada

Jelikož je rodina stále velmi pracovně vytížená, přiklonili jsme se k jednoduchému řešení, kdy nemáme příliš osázených ploch, které potřebují hodně péče. Pozemek námi navrhované zahrady je docela rozložitý a proto se snažíme využít celý jeho prostor. Rozhodně se přikláníme ke smíšenému společenstvu. Rodina s dětmi určitě ocení ovocné dřeviny rozmístěné průběžně po celé zahradě. Jedinou přeponou v prostoru je polovysoký řůžový plot oddělující pohled z předzahrádky. Vedle něj jsme našli vhodné stanoviště pro skleník, kde poroste základní zelenina (skleník je naplánovaný spíše do budoucna). Dominantními prvky této zahrady jsou smíšený jižní svah a vchody do domu - horní severní a spodní jižní. Bylinky jsme začlenili na svah dohromady se skalničkami. Severní vchod do domu je osázený stínomilnými rostlinami, které jsou výrazné hlavně listem. Jižní vchod do zahrady zdobí magnolie, škumpa a několik hortenzií.