Jak postupovat pro zapsání terasy do katastru nemovitostí?
Dobrý den. K RD jsme přistavěli nezastřešenou terasu o velikosti cca 40m2, která je vyvýšená nad povrch (cca 60 cm nad povrchem). V jakém pořadí mám teď postupovat, aby byla terasa zapsaná? Mám nejprve nechat terasu zaměřit geodetem, pak kontaktovat stavební úřad, pak nechat zapsat do katastru nemovitostí a na konec změnit daň z nemovitosti? Je vůbec nutné zapojovat stavební úřad, aby ji schválil? Terasa byla součástí schválených plánů na stavbu domu, ale nakonec jsme ji nestavěli zároveň s domem, ale odložili jsme ji (dům je už 6 let v užívání a zkolaudovaný). Děkuji předem za odpověď.
Tak zaprvé: dotázal bych se na katastrálním úřadu, zda takovouto stavbu vůbec zapíšou. Třeba jim to načrtněte do mapy. Protože toto…
Je povinnost zřídit si vodoměrnou šachtu dle zákona či nikoliv?
Vodoměrná šachta - musím si nechat na vlastní náklady a na svém pozemku vybudovat vodoměrnou šachtu pro vodoměr? jde o to, že v současné době mají nemovitosti v naší obci ve většině případů umístěné vodoměry uvnitř domů (sklepy apod.). V letošním roce obec plánuje rekonstrukci vodovodu, kdy dojde ke zbudování nového vodovodního řádu a napojení tohoto řádu na pražskou vodu. I přestože zastupitelstvo původně občany ujišťovalo, že jim povolí ponechat nové vodoměry na místě těch starých, tedy uvnitř nemovitostí, tak nyní požaduje zbudování vodoměrné šachty a to i přestože přípojky do nemovitostí nepřesahují vzdálenost 10m od hranice pozemku k umístění vodoměru. Je tedy povinnost zřídit si vodoměrnou šachtu dle zákona či nikoliv? a pokud bych nesouhlasila s vodoměrnou šachtou na mém pozemku mohu ji umístit na pozemek obecní?
No, povinnost je jedna věc a požadavek provozovatele je věc druhá. U nás opravdu při úpravě přípojky provozovatel požaduje umístit…
Jímka pro dešťovou a podzemní vodu
Dobrý den, je možné na vlastním pozemku u RD jímat dešťovou vodu ze střechy 100m2 pouze pro účely zalévání zahrady do jímky z betonových skruží např. průměru 1m, hloubka 4m s tím, že by do jímky mohla kromě přítokunze střechy voda vsakovat i ze dna, kterě se vysype štěrkem? Tedy jakási kombinace jímky a studny? Jaký by byl případně způsob pro povolení? Díky za info.
Dneska je povinnost dešťové vody vsakovat nebo jímat na zalévání. Takže novostavby to dokonce takto musí řešit. Nejběžnější řešení…
Soused mi přetrhl na jeho pozemku elektrický kabel
Soused mě na jeho zatíženém pozemku věcným břemenem inženýrských sítí - kdekoliv na jeho pozemku. Kde nám vedou sítě, přetrhl elektrický kabel a souhlasil jsem s opravou, když dodá platnou zprávu o opravě. Tu sice přinesl, ale lživě tam uvádí, že naše sítě nesplňují normu ČSN 333320. Mohu dokázat na fotu že lže. Dále na zprávě není uvedené jméno opraváře, razítko a podpis. Když by se později kabel porouchal, nemohu neadekvátní zprávu ani použít při reklamaci. Soused se jen směje a nechce nám adekvátní zprávu poskytnout. Co mám dělat? Děkuji Pavel
Rada pro všechny ostatní, mít přístup nebo přípojky zajištěné věcným břemenem po soukromém pozemku je právně dostačující, ale…
Jaká je minimální povolená vzdálenost stavby od našeho plotu?
Dobrý den, obec chce vedle našeho plotu udělat cestu. Mohou nám ji nalepit přímo na plot, nebo musí být nějaká vzdálenost od našeho plotu dodržena? (obec vlastní vedlejší parcelu, která sousedí s naším plotem) Děkuji za odpověď
Podle mne za zákona nemusí. Ale jste účastníci řízení, měli by s vámi jednat a hledat nějaký kompromis. Krejčí
Má obec právo vybírat na přístupových komunikacích v chatové oblasti poplatky?
Dobrý den, má obec právo vybírat na přístupových komunikacích v chatové oblasti poplatky za to,že se v zimním období chcete dostat ke své chatě,nemovitosti ? Město pod které chatová oblast patří vydalo rozhodnutí kde od 1.11. do 30.4. bude přístupová komunikace uzavřena a chataři,kteří chtějí v tomto období využívat svoje chaty musí na obecním úřadě zaplatit poplatek ve výši 300 Kč na jeden rok ,dostanou karty se známkami a s tím budou vpuštěni se svým vozem na cestu,která byla od roku 1959 co se začaly chaty stavět přístupná všem.Od letošního roku vymysleli radní toto a mě zajímá jestli na to mají právo.Děkuji
Neumím odpovědět, ale je třeba zjistit u MěÚ odboru dopravy, o jakou kategorii komunikace jde. Buď je to místní komunikace zařazená do…
Potřebuji stavební povolení na stavbu pergoly?
Dobrý den, mám v plánu si přistavět ke stávajícímu rodinnému domku v místě vchodu do domu obdélníkovou pergolu se zpevněnou zastavěnou plochou cca šířka 3,6 x délka 6,5 mb. ( cca 24m2). Pergola bude napojena na stávajíci domek. Sloupky budou zděné místo dřevěných, střecha klasická z trámů, pohledové palubky krytina atd. Na dvou stranách budou instalovány okna a dveře. Ptám se, zda na tuto pergolu potřebuju stavební povolení nebo nepotřebuju. děkuji za odpověď.
Na tuto otázku je několik právních pohledů. Asi bych se držel následujícího výkladu – zda se jedná o přístavbu rodinného domu (tam to…
Jaké jsou zákonné pořadavky pro věcné břemeno na mém pozemku?
S příbuzným budeme stavět domy na sousedních pozemcích. Už jsem nechala zapsat věcné břemeno cesty na svůj pozemek a souhlasím s vedením jeho sítí přes můj pozemek, ale nechci si pozemek zatěžovat dalším věcným břemenem inženýrských sítí. Příbuzný tvrdí, že bez věcného břemene vedení sítí nebude moci stavět. Můžete mi, prosím, objasnit jaké jsou požadavky dle zákona? Neměl by mu stačit pouze můj souhlasný podpis? Děkuji
Kdo chce stavět musí mimo jiné ze zákona doložit základní věci: -soulad s územním plánem -projektovou dokumentaci (ta musí řešit…
Problém s územním plánem
Dobrý den před deseti měsíci jsem vám psala o radu ohledně stavby rodinného domu na zahradě která není ve starém uzemním planu vedena jako stavební. Poradili jste nám paragraf 188 ,na odboru územního plánování nám řekli že obec má starý územní plán a tento paragraf se na to nevztahuje. Nový územní plán se pořád zhotovuje,když je teda starý uzemni plán platný můžeme si dát žádost o změnu na stavební ,sami už nevíme jak máme postupovat .děkuji Hanka
Podívejte, lidi zaměňují (a pochopitelně za to nemohou) dvě základní věci. Pozemek je nějak zapsaný v katastru nemovitostí. Ale pro…
Problém s příjezdovou cestou která nekončí na hranici stavebního pozemku
Dobrý den, zajímám se o koupi stavebního pozemku od realitní kanceláře. Předběžně jsem se byl na stavebním úřadě informovat na stavební povolení. Pozemek je určen k výstavbě, momentálně se budují přípojky inženýrských sítí. Problém je, že kolem pozemku vede pouze cesta zpevněná kamením, která je v majetku města. Asfaltová cesta končí 15,66 m od hranice pozemku, o který mám zájem. Na stavebním úřadě mi sdělily, že mi nedají stavební povolení, pokud snimi neuzavřu smlouvu o budoucím plánování, kde se zavážu, že do určité doby zbuduji asfaltovou cestu k dotčenému pozemku. Argumentoval jsem §20 odstavec 7, že pro stavební povolení stačí, aby cesta končila 50m od plánované stavby. Ale bylo mi sděleno, že se to týká pouze stavebního pozemku, pokud bych měl stavbu na pozemku 50m od hranice, musel bych k ní dobudovat cestu. Vykládám si zákon špatně já, nebo úředník na stavebním úřadě? Je šance, jak získat stavební povolení, aniž by mě město nutilo do zbudování asfaltové cesty? Děkuji za pomoc.
Oni se totiž v tomto případě asi míchají hrušky a jablka …. Z hlediska stavebního zákona máte pravdu. Ale za souseda máte i obec, ta…