
Vyberte si ke svému domu dlažbu
Jaké druhy dlažby existují? Jaké faktory nás ve výběru dlažby omezují? Jaké problémy s pokládkou se mohou objevit? A kolik vlastně zaplatíme za pokládku dlažby?
Jaké druhy dlažby existují? Jaké faktory nás ve výběru dlažby omezují? Jaké problémy s pokládkou se mohou objevit? A kolik vlastně zaplatíme za pokládku dlažby?
Listopad je pro ovocnou a zeleninovou zahradu posledním obdobím, kdy ji můžeme připravit na zimu. A když posledním, je zřejmé, že ani práce není na zahradě v tomto období zrovna málo. Přihnojujeme, zazimováváme, zařezáváme, zakrýváme, uskladňujeme, kontrolujeme skladované sklizené plody a podobně.
Nejen silné mrazy v době, kdy nenapadl sníh, který rostliny chrání přirozeně, ale i nežádoucí vlhkost či odpařování vody z rostlin, které se tak vysouší a především pak rychlé střídání extrémů, jsou pro chlouby našich zahrad nežádoucí. Musíme je tedy před těmito vlivy chránit. A jak?
Které rostliny nám v listopadu ještě kvetou a které z nich naše pozemky pro změnu krášlí nádherně zbarvenými listy? Které okrasné rostliny či jejich části je třeba zazimovat? A jaké práce nás v listopadu na okrasné zahradě ještě vůbec čekají?
Domácí výroba kompostu by měla být neustálým procesem. Průběžně si tak připravujeme kvalitní přírodní hnojivo, přitom zpracujeme rostlinný odpad, aniž bychom zatěžovali životní prostředí či obecní kasu za svoz biologického odpadu. Je smutné, že před domy mnohdy nalézáme popelnice plné kvalitního biologického odpadu, vhodného právě ke kompostování.
Ovocné dřeviny při podzimní výsadbě do zimy ještě zakoření, nevysazujeme pouze druhy citlivé na mráz. Odlišná je však výsadba ovocných stromů (jabloně, hrušně, švestky a jiné) a keřů (rybíz, angrešt, ostružiny, ...). Jak ovocné dřeviny správně vysazovat a v čem se liší výsadba stromů a keřů?
I v říjnu máme na zahradě stále co dělat. Vysazujeme růže a opadavé listnáče, můžeme založit živý plot z otužilejších listnáčů, ale třeba i sekáme a přihnojujeme trávník.
Pestré barvy listů, které začínají opadávat, krásně kvetoucí chryzantémy, práce na výsadbě listnatých i jehličnatých okrasných stromů a keřů, včetně listnatých živých plotů a jejich důkladné zalévání, vyrývání choulostivých hlíz a cibulí hlíznatých a cibulnatých rostlin a péče o trávník. I v říjnu je v okrasné zahradě stále co dělat.
I malé zahrady, případně jen předzahrádky před domem, nebo třeba balkóny a terasy si zaslouží návrh zkušeného zahradního architekta. Obecně platí jev, že majitelé velkých pozemků architekta osloví, malý pozemek si ale chce každý rozvrhnout sám, často bez jakýchkoli zkušeností.
Svátky zahradníků, zahrádkářů a gurmánů se otevírají 1. října 2009 na Výstavišti Flory Olomouc a konční 4. října. Nechcete-li propást ojedinělou podzimní výstavu, velmi voňavou, chutnou a plnou barev, nezapomeňte mezi 1. a 4. říjnem zajet do krásného historického města na Hané.
Chcete, aby vaše zahrada plnila všechny funkce, které od ní očekáváte? Chcete si usnadnit práci a ušetřit čas, který pak můžete věnovat jiným aktivitám? Nechte si při budování zahrady poradit od odborníků. Získáte ucelenou vizi, projekt a jasnou představu o tom, co se vyplatí.
Naše okrasné záhony jsou i v září plné barev a vůní. Navíc se začínají probarvovat i listy stromů. Mnohé okrasné rostliny nám poskytují různobarevné plody, jiné jsou zase vhodné k sušení. Přesto nás kromě takové odměny čeká i vysazování jehličnanů, trvalek a dvouletek, založení živých plotů, prořezávky, hnojení či sběr semen pro výsev.
V září vysazujeme jehličnany a jiné stálezelené dřeviny, zakládáme živé ploty, vysazujeme trvalky, cibuloviny a hlíznaté rostliny. Vysazujeme i dvouletky, aby do zimy stihly pořádně zakořenit. Do trávníku pak můžeme vysadit bledule, sněženky a šafrán.
V září nás v ovocné a zeleninové zahradě čeká kromě očekávané a příjemné sklizně i spousta jiné práce. Prořezáváme rybíz, vykopáváme stromy napadené šárkou, po sklizni důkladně plejem a pohnojíme zeleninové záhony, vyséváme ředkvičku a zimní salát a například i vysazujeme česnek.
V září sklízíme jablka a hrušky (jádroviny), ale také některé peckoviny (švestky, mirabelky, renklódy, pološvestky a slívy), lískové a vlašské ořechy a stále ještě mnohou zeleninu. Jak ale tyto plody správně sklidit, ošetřit a uskladnit, aby nám vydržely co nejdéle?
Záhony s rotlinami, okrasnými i užitkovými, je vhodné od zbytku zahrady oddělit obrubami. Existuje přitom mnoho řešení, od obrub dřevěných a betonových, až po plastové, utopené a další. Vždy bychom však měli myslet na to, že pokud záhon sousedí s trávníkem, budemem trávník sekat sekačkou. A pak by nám některé obruby mohly překážet.
Kávovou sedlinu, tabák, popel, slupky od banánů, bílek usedlý na stěnách skořápek, vychladlou vodu z vařených brambor, květinu technického konopí, výluh z cibule a česneku, výluh z čerstvého břečťanu a jiné běžně dostupné nástroje (včetně domovního odpadu) můžeme použít jak při ochraně rostlin, tak jejich hnojení minerály.
V srpnu naše okrasné zahrady hýří barvami květů, ale i zelení. O to víc nás však na nich v tomto období čeká práce. Nejenže musíme rostliny ochránit před škůdci a chorobami, ale musíme odstraňovat odkvetlé květy, zastřihávat živé ploty, množit některé rostliny, vysazovat rostliny dvouleté a podobně. A co vše nás v srpnu čeká?
Postavili jste nový dům a chystáte se na realizaci zahrady? Čeká vás rozhodování, co zvládnete svépomocí a na jaké práce bude lepší si pozvat odborníky. Služby zahradníků zdaleka nekončí jen jako výpěstky v květinářstvích a větších zahradnictvích. Právě na vaší zahradě vám zahradník může pomoci nejvíc.
Dnes už nemusíte čekat, až váš čerstvě zasazený strom za několik let alespoň trochu povyroste a požadovaných rozměrů pak dosáhne často až za několik desetiletí. Chcete mít na své zahradě doslova přes noc stromy vysoké třeba až 9 metrů?