
Video: Pěstování jiřinek
Jiřinky bez starostí: předpěstování hlíz, slunné místo, hnojení a zazimování. Rady pro pestré květy až do podzimu.
Jiřinky bez starostí: předpěstování hlíz, slunné místo, hnojení a zazimování. Rady pro pestré květy až do podzimu.
Kajeput na okně: slunce, kyselý substrát, zálivka a řez. Rady pro voňavý čajovníkový stromek bohatý na silice.
Vypěstujte si kiwi: dvojice samčí/samičí rostliny, pevná opora, řez a zimní ochrana. Rady pro sladké chlupaté plody.
Orchideje bez tajemství: vzdušný substrát, správná zálivka, hnojení a přesazování. Rady pro opakované kvetení.
Ja na pěstování květáku? Kvalitní sadba, rovnoměrná vláha, přistínění a ochrana proti škůdcům. Více ve videu, podívejte se.
Housenka, která si už dlouho nezašla k holiči? Ne. Tvor, na kterého jste doma už nejspíš narazili, se ve skutečnosti počítá k dravým stonožkám. Jmenuje se strašník dalmatský, ale není to jen jakési „lekavé“ pojmenování, které vzbuzuje rozpaky. Vypadá opravdu strašně, obzvláště pod lupou. A hádáte správně, nejde o místní druh.
Pokud byste chtěli v dnešní době hledat vyloženě typické znaky, které jsou spojujícími prvky typicky českých zahrad, pořádně byste se spálili. Pan Vladimír z Jablonce nad Nisou však při hledání inspirace pro svou zahradu okolo svého historického domu pokukoval i po sousedních zemích, ale respektoval místní prostředí, přírodu. A místní materiály, tedy hlavně kámen.
Žijeme ve fantastickém světě. Pokud máte peněz nazbyt, můžete si například objednat pozlacenou toaletu, která zpívá. Nebo se můžete vydat na výlet do vesmíru. Případně si můžete koupit kbelík se speciálním přípravkem, bio-aktivním bakteriálním substrátem, který zmírní nebo rovnou zamezí zabahnění vašeho zahradního jezírka. To všechno můžete mít. Je to ale opravdu nutné?
Skalničkám se lidově říká také kozenky a jejich specifikem je, že jde většinou o plané druhy, tedy nešlechtěné. Jsou samozřejmě výjimky, například Lexikon skalniček prezentovaný na stránkách skalnicky.cz zahrnuje 1406 rodů a 13 128 druhů, ale i 738 subspécií (poddruhů) a 600 variet (šlechtěných kultivarů). A zdaleka nejde o všechny, na které můžeme narazit.
Naprostá banalita, chtělo by se říct. Ale jestli jste se více než jednou pokoušeli oloupat, zbavit skořápky, vejce uvařená „natvrdo“, možná jste zjistili, že to někdy může být docela nervy napínající kumšt. Proč? Zatímco napoprvé to jde třeba hladce a bez námahy je vyloupnete, jindy se skořápka nepoddajně drží tuhého bílku, který trhá.
Zvládněte pěstování jabloní: správná výsadba, řez, hnojení a ochrana. Tipy pro bohatou a chutnou úrodu jablek.
Naprosto obyčejná, všední a všudypřítomná. Tak dalece, že máme tendence ji vnímat jako problém, když na nás vykukuje z dlažby nebo dokonce z udržovaného trávníku. Při těch odsudcích si ale neuvědomujeme, jak šikovná vlastně je. A jak je pro ostatní druhy bezobratlých a rostliny důležitá.
Ještě to není problém. Ale bude. Tak jako každý rok se totiž vosy velmi rychle rozmnoží a začnou vám komplikovat život. Pokud s tím něco neuděláte hned teď, na začátku sezóny.
Kdo nemá dostatečně velký záhon na brambory, vlastně nejlépe alespoň menší políčko (dříve se také říkalo záhumenek), může si na vlastní výpěstky nechat zajít chuť. Tedy pokud nezačne hledat nějaké alternativní řešení. A právě bramborové věže takovou alternativou jsou. Jejich výroba není nijak drahá a vaše chuťové pohárky poznají, že vlastní brambory chutnají úplně jinak než výpěstky z velkovýroby, které jsou přepravované stovky a tisíce kilometrů. Jak si bramborovou věž postavit a jak v ní brambory pěstovat?
Podívejte se na video, kde vám názorně ukážeme, jak se dá oživit zašlý, sluníčkem vyšisovaný a zpuchřelý plastový nábytek. Stačí jeden trik s horkovzdušnou pistolí a roky starý zahradní nábytek je zase jako nový. Návod je jednoduchý a zvládne ho každý.
Voda v zahradě je nezbytná, zalévání každoroční jistotou. Jak to ale udělat, abychom v zahradě udrželi co nejvíce vody a minimalizovali tak i zálivku? Přečtěte si nás článek a pak si udělejte kvíz pod ním. Stanou se z vás profíci.
Po vydatném dešti se zahrada zázračně zazelená. Mnozí věří, že za to může zázračný dusík v dešťové vodě. Pravda je ale jinde. Co skutečně stojí za svěžím vzhledem vaší zahrady po přeháňce a proč se vliv dusíku z deště často přeceňuje?
Hlavním smyslem předzahrádek byla hlavně reprezentace. Předzahrádka ukazovala, že hospodyně si dovede své prostředí zkrášlit, byla její jakousi vizitkou. Zároveň ale dům začleňovala do okolní zeleně, v sezóně samozřejmě především pestrými květy. Většinou se předzahrádky budovaly v případě řadové zástavby, kdy domy stály v hlavní rovině s hlavní komunikací. A právě takové domy se staví i dnes. Paradoxně však byly dříve předzahrádky natolik oblíbené, že se objevovaly i před staveními, která byla jenom tu a tam rozeseta v kopcích.
Je to recept proti slimákům, který jste skoro určitě neznali, nikdy vás nejspíš ani v divokém snu nenapadl. A rozhodně byste ho zkoušet neměli. Snad jen v krajním případě. Proč? Protože slimáků se prý můžete zbavit i tím, že je začnete jíst. Brrr.
Zjistěte, jak pěstovat maliny krok za krokem: od správné přípravy půdy a výběru odrůdy až po řez, hnojení a sklizeň šťavnatých plodů. V našem videu o pěstování malin se naučíte, jak zajistit optimální růst maliníku, předcházet chorobám a maximalizovat úrodu. Ideální pro začátečníky i pokročilé zahrádkáře, kteří chtějí zvýšit kvalitu svých malin.