Sdílet
 
Fasády, úpravy stěn

Jak omítnout kvalitně a bez trhlin?

Datum vydání: 20.09.2010 | autor:

Nanesení vnitřní a venkovní omítky patří k těm součástem stavby, po kterých celý dům či byt nádherně 'prokoukne.' Na nově omítnuté zdi je krásný pohled, avšak do té doby, než se na omítce vytvoří první trhlinky či vlhké mapy. Jak tedy omítky aplikovat, abychom předešly brzkému poškození? Jak vypadá kvalitní vnitřní a venkovní omítka? A proč dochází ke vzniku trhlin v omítkách?

Foto: ČESKÉSTAVBY.cz, stará a nová fasáda (zateplení + stěrka) Foto: ČESKÉSTAVBY.cz, stará a nová fasáda (zateplení + stěrka)
Foto: ČESKÉSTAVBY.cz, stará a nová fasáda (zateplení + stěrka)
K čemu vlastně omítka slouží?

I když omítky jsou finálním estetickým dolazením interiéru i exteriéru, jejich funkce je především v ochraně zdiva před mechanickým poškozením vnějšími vlivy a ve zlepšení celkových technických vlastností konstrukce. Při použití speciálních příměsí do omítky pak mohou omítky plnit i další funkce - funkci sanační, ochrannou, akustickou, protipožární či v poslední době velmi populární funkci tepelně izolační.

Jaké jsou správné podmínky pro aplikaci omítek?

Bez ohledu na druh omítky lze obecně říci, že omítky by měly být aplikovány na suchý, rovný, homogenní, drsný povrch zbavený prachu a nečistot. V průběhu omítání by teplota neměla klesnout pod 5 oC. Důležité je i zachovat správný časový odstup od předešlého zdění, například beton se může omítat až šest týdnů po betonování. Vnější omítky by měly být prováděny minimálně dva měsíce po omítkách vnitřních, tak dojde k dostatečnému vysušení zdiva. Při omítání různorodých povrchů na jedné stavbě mohou nastat komplikace, proto je dobré nanést vyrovnávací vrstvu nebo sklotextilní výztuže.
Foto: ČESKÉSTAVBY.cz, poškození vnitřní a venkovních omítek Foto: ČESKÉSTAVBY.cz, poškození vnitřní a venkovních omítek
Foto: ČESKÉSTAVBY.cz, poškození vnitřní a venkovních omítek
Ilustrační foto (www.shutterstock.com), bezvadně omítnutý a vymalovaný interiér Ilustrační foto (www.shutterstock.com), bezvadně omítnutý a vymalovaný interiér
Ilustrační foto (www.shutterstock.com), bezvadně omítnutý a vymalovaný interiér
Jaký trend vládne u vnitřních omítek?

Klasickým způsobem nanášené omítky představoval v minulosti třívrstvý způsob – cementový postřik, nanesení hrubé jádrové omítky a závěrečná úprava jemnou štukovou vrstvou. Tento způsob je na některých stavbách využíván i nadále, ale mnohem populárnější je dnes aplikace suchých maltových směsí. Mezi jejich hlavní výhody patří jejich moderní výroba, kdy jsou všechny parametry kontrolovány výpočetní technikou, čímž je zaručena rovnoměrná kvalita směsí a stálost materiálu.

Suché omítkové směsi se rozdělují na zdící malty, na omítky pro vnitřní a venkovní použití a omítky univerzální. Směsi se dělí i podle druhu pojiva, kterým může být cement, vápno, ale i další materiály. Směsi se mohou nanášet klasicky ručně, ale přednost se dnes dává rychlejšímu a přesnějšímu strojnímu omítání.

Jak vypadá kvalitní venkovní omítka?

Nanesením venkovní omítky se zakončí stavební práce. Na dům je tak nanesen obal, který mu dodá nejen konečný vzhled, ale zároveň jej chrání. Proto by měla být omítka opravdu kvalitní. Jaká by tedy venkovní omítka měla být?
 • hydrofobní
 • paropropustná
 • odolná vůči vnějším vlivům i UV záření
 • omyvatelná – snadno se udržuje čistá
 • odolná vůči mechanickému a biologickému poškození
 • v širokém výběru odstínů
Foto: ČESKÉSTAVBY.cz, fasáda před a po aplikaci stěrky Foto: ČESKÉSTAVBY.cz, fasáda před a po aplikaci stěrky
Foto: ČESKÉSTAVBY.cz, fasáda před a po aplikaci stěrky
Ilustrační foto (www.shutterstock.com), klasické ruční omítání Ilustrační foto (www.shutterstock.com), klasické ruční omítání
Ilustrační foto (www.shutterstock.com), klasické ruční omítání
Proč se v omítce vytvořila trhlina?

Nejrůznější trhliny jsou nejčastějším projevem závad na omítkách - a to i na nových čerstvě omítnutých domech. Trhlinky mohou vznikat v podkladu, jejichž nejčastější příčinou jsou vlhkostní či teplotní změny objemu podkladu omítky (například vlhký pórobeton). Dále to mohou být rozdílné stavební materiály v podkladu s různou pevností, nasákavostí či roztažností. Nakonec to mohou způsobovat i nerovnosti podkladu při skokových změnách tloušťky omítky. Riziko lze v těchto případech snížit tehdy, když se před či v průběhu omítání provedou doplňková technická opatření (například vyztužení jádrové nebo vrchní omítky, zastěrkování síťoviny, dilatační spáry v omítce, …).

Trhliny mohou vznikat dokonce již v konstrukci, kdy konstrukce podléhá změnám objemu, tvaru a polohy a tím vznikají trhliny i v omítce. Příčinu vzniku těchto trhlin zvyšuje především nedostatečné vyschnutí hrubé stavby a rychlý postup výstavby. Pokud trhliny vzniknou již v konstrukci, je již téměř nemožné zabránit jejich vzniku také v omítce. Tam, kde je předpokládaný možný vznik trhlin, třeba délkovými změnami betonových konstrukcí, sedáním základů, teplotní deformací nosných stěn a sloupů, musí situace řešit architekt nebo projektant nosné konstrukce.
Ilustrační foto (www.shutterstock.com), nanášení stěrky Ilustrační foto (www.shutterstock.com), nanášení stěrky
Ilustrační foto (www.shutterstock.com), nanášení stěrky
Stamiko, s.r.o.

Stamiko, s.r.o.

Brno, Husovice, Musilova 1261/10, 61400
Tel: 603 425 200
Web: http://www.stamiko.cz
E-mail: stamikosro@seznam.cz
Sdílení článku

Sdílejte na sociálních sítích

Stamiko, s.r.o.

Brno, Husovice, Musilova 1261/10, 61400
Tel: 603 425 200
Web: http://www.stamiko.cz
E-mail: stamikosro@seznam.cz

Vybíráme články

Ohodnoťte článek kliknutím:
Hlasoval: 1 uživatel

  Další články

 • Sokl domuSokl domu

  S pojmem sokl se setkáme u sochařských uměleckých děl (je vlastně jejich podstavcem), nábytku, který nemá nohy a sokl je právě jeho styčnou plochou s podlahou a samozřejmě u staveb domů samotných. Sokl je ve stavebnictví částí…

 • FasádaFasáda

  Fasáda nám na první pohled prozradí mnohé jak o architektovi, který dům navrhoval, tak majiteli objektu. Navíc může fasáda poukázat i na vnitřní členění domu. Pro finální úpravy povrchů vnějších stěn domů se používají…

 • Nejen barva dělá novou fasáduNejen barva dělá novou fasádu

  Fasádní systém JUBIZOL – nejen druh, barva a struktura omítky dělá novou fasádu.

Diskuze na téma "Jak omítnout kvalitně a bez trhlin?"

Buďte první a napište komentář k  "Jak omítnout kvalitně a bez trhlin?"

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE